Slika je simbolična.
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je v skladu s prihajajočimi božično-novoletnimi prazniki osvežilo nabor nasvetov oziroma priporočil, ki jih je smiselno upoštevati pred in med bivanjem v tujini.

V luči prihajajočih božično-novoletnih praznikov so na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve osvežili nabor nasvetov in priporočil, ki naj jih izletniki upoštevajo, ko potujejo v tujino. 

Pri tem so posebej izpostavili preverjanje veljavnosti osebnih dokumentov, pazljivost na osebno lastnino v času potovanja ter pozorno spremljanje razmer v ciljni državi. 

Ministrstvo izdelalo vizitko aktualnega stanja 

Na ministrstvu poudarjajo, da so priporočila oziroma nasveti zgolj informativne narave, pri tem pa seveda potovanja posameznikom tudi v primeru večjega varnostnega tveganja ne morejo prepovedati. 

Za boljšo preglednost razmer v državah so na ministrstvu pripravili vizitke aktualnega stanja, v katerih lahko posamezniki za vsako državo posebej preverijo informacije o njenih varnostnih in zdravstvenih tveganjih ter o vstopnih pogojih. Dodali so tudi informacije o lokalnih zakonih, vožnji, najemu vozil ter veljavnih valutah. 

Sprememba je nastala tudi pri lestvicah tveganja, in sicer so devetstopenjske zamenjale petstopenjske, ki so za boljšo preglednost dodatno opremljene z barvami. 

Legenda barv je naslednja: 

  • zelena - tveganje ni povišano, 
  • rumena - velja višja mera previdnosti, 
  • oranžna - velja visoka mera previdnosti,
  • rdeča - velja najvišja mera previdnosti,
  • črna - svetovano je, da se država zapusti.
Vir: spletna stran Vlade Republike Slovenije

Kaj storiti še preden se odpravite na potovanje? 

Preverjanje veljavnosti dokumentov 

Na ministrstvu svetujejo, da pred odhodom preverite, ali so vaši potovalni dokumenti veljavni

Dodatno svetujejo, da pred potovanjem izdelate več fotokopij dokumenta (potnega lista ali osebne izkaznice), ki vam bodo v pomoč, če dokumente slučajno izgubite. 

Kopije je smiselno hraniti ločeno od ostalih dokumentov. 

Slovenija je v oktobru uvedla notranji nadzor meja s Hrvaško in Madžarsko. Nadzor pri prehajanju slovenske meje pa izvajata tudi Italija in Avstrija. 

»Veljavnost osebnih in drugih dokumentov je treba pred potjo preveriti tudi zaradi nadzora na notranjih schengenskih mejah, ki so ga v zadnjem času uvedle številne države članice Evropske Unije, vključno s Slovenijo,« je za 24ur opozoril vodja konzularne službe Viktor Mlakar

Ne pozabite tudi, da vozniško dovoljenje ni dokument, ki omogoča prestopitev državnih meja. 

Po potrebi pridobite vizum 

Pred potovanjem se je treba pozanimati, ali za vstop v državo potrebujete vizum in ali obstajajo še kakšni dodatni pogoji za pridobitev le-tega. 

Vizume si je potrebno zagotoviti pravočasno, in sicer na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu tuje države, ki je pooblaščen za izdajo vizumov državljanom Slovenije. 

Izvedite več o običajih, navadah in zakonih države 

Pomembno je, da o ciljni državi pridobite čim več informacij. Slednje zbirajte iz različnih virov. 

Prav tako je pomembno spremljati opozorila in napotke ministrstva glede varnosti potovanj. Razmere v državah se lahko namreč zelo naglo spreminjajo. 

Ministrstvo je posebej izpostavilo tudi, da naj posamezniki upoštevajo pravila in običaje, ki veljajo znotraj določenih držav. Če namreč potnik zaradi neupoštevanja teh zaide v težave, mu ministrstvo po vsej verjetnosti ne bo moglo pomagati. To na primer velja, če boste v državi, kjer je to sicer prepovedano, uživali alkohol. 

Slika je simbolična.

Preverite pomembne telefonske številke in druge pogoje za vstop v državo 

Pomembno je poznati tudi pomembne telefonske številke, ki veljajo v državi, torej številko policije, bolnišnice, slovenskega predstavništva in podobno. 

Na ministrstvu so izpostavili tudi, da v primeru vojne, terorističnega napada ali naravne nesreče ni samoumevno, da bi Slovenija izvedla reševanje svojih državljanov. 

Ob tovrstnih dogodkih svetujejo, da se Slovenci, če je to le mogoče, domov vrnejo s komercialnimi leti

Obstaja pa tudi možnost, da se vrnitev organizira v sodelovanju s kakšno drugo evropsko državo (Slovence so na primer iz Gaze na varno prepeljali z letalom Črne gore). 

Pomembno se je pozanimati tudi o cepljenju oziroma drugih zdravstvenih napotkih, ki veljajo v državi potovanja. 

Določene namreč zahtevajo cepljenja proti specifičnim boleznim, države pa imajo tudi pravico, da v primeru potovanja skoznje, od vas zahtevajo potrdilo o cepljenju. 

Uredite si zavarovanje, ministrstvo lahko o potovanju tudi obvestite 

Izletniki lahko prostovoljno izpolnijo spletni obrazec Podatki o potovanju v tujino

Izpolnjevanje slednjega je priporočljivo predvsem pred potovanji v države, kjer so varnostna tveganja večja, prav tako pa v primeru obiska tujih gora

Podatki se po koncu potovanja iz registra izbrišejo, dodajajo na ministrstvu. 

Pri potovanjih v tujino si je treba zagotoviti ustrezna zavarovanja, in sicer tako oseb kot premoženja. 

Pri potovanjih v države Evropske unije in Evropskega gospodarskega prostora - Švice, Makedonije, Srbije, Črne gore, Bosne in Hercegovine ter Avstralije, si pravočasno priskrbite brezplačno evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja.

Poleg kartice si je priporočljivo zagotoviti še dodatno zavarovanje za potovanje v tujini. 

Komentarji (3)

Niko i nista (ni preverjeno)

Jaz bom šel v Gazo za novoletne praznike

Čarni vrag (ni preverjeno)

*žaljiva vsebina je bila odstranjena* mamino zabito z drisko polito

realnooo (ni preverjeno)

komaj cakan ka izrael zradira gazo.
Fuj palestinci

Starejše novice