Navadni regrat (znanstveno ime Taraxacum officinale) je močno razširjena trajnica z značilnimi rumenimi cvetovi, ki sčasoma postanejo regratove lučke. Raste skoraj vsepovsod, je izredno iznajdljiva rastlina, saj včasih raste kar v razpokah pločnikov. Nekaterim ta odporna rastlina povzroča tudi sive lase, saj se smatra kot plevel in ga eni na vse prepreke odstranjujejo z vrtov oziroma iz cvetličnih gred.
Vendar nikar ga ne zavrzite, saj lahko iz njega pripravite vrsto okusnih jedi.
Prve liste pokaže že spomladi, vendar zaradi čedalje toplejšega vremena je trenutno že v polnem rastnem zagonu kljub temu, da se zimi še nismo poslovili. Zato izkoristite možnost in si pripravite skoraj brezplačen obrok.
Kateri del je uporaben?
Pri regratu je uporabna praktično vsa rastlina, za prvo spomladansko solato pa so odlični predvsem listi, ki so najboljši v času pred cvetenjem. Cvetovi se nabirajo ves čas cvetenja, korenino, ki vsebuje ogromno zdravilnih snovi, pa izkopavamo med majem in junijem ter avgustom in oktobrom.
Pri izkopavanju je potrebna previdnost, da korenine ne poškodujemo, ker bi v tem primeru odtekel zdravilni mlečni sok. Posebej koristno je korenino nabirati jeseni, saj takrat vsebuje visoke odmerke inulina (polisaharida, ki je prisoten namesto škroba), celo okoli 40 odstotkov.
Kako regrat učinkuje na naše telo?
-
Je diuretik, žene na vodo,
-
laksativ, spodbuja odvajanje blata,
-
holagog, spodbuja izločanje žolča, in
-
antirevmatik, zdravi revmatizem.
Po ljudskem izročilu se uporablja proti zastoju seča in ledvičnim kamnom, saj močni sečni tok potegne ledvični pesek s seboj, prebavnim motnjam in zaprtju zaradi lenega črevesja in slabega izločanja prebavnih sokov, saj pospešuje delo vseh izločevalnih žlez: v želodcu se izloča več kisline, v dvanajstnik pa se izceja več žolča iz jeter in sokov iz trebušne slinavke, žolčevodnim in jetrnim boleznim, tudi ob žolčnih kamnih, vnetju žolčnika, zlatenici in za lajšanje začetnih stopenj ciroze jeter ter mišičnemu revmatizmu, obrabljenim sklepom, ledvenemu useku in vnetju išiasa, navajajo Pomurske lekarne.
Novejša dognanja
Na spletni strani Pomurskih lekarn navajajo še nekatera novejša dognanja: na živalih so preverili nekatere farmakološke lastnosti, vendar to še ne pomeni, da so pri ljudeh enako izrazite. Listni izvlečki močneje ženejo na vodo kakor koreninski, oboji pa so po učinku primerljivi sintetičnemu diuretiku furosemidu.
Učinkujejo zmerno protivnetno. Znižajo krvni sladkor s spodbujanjem beta celic trebušne slinavke podobno kot sintetični antidiabetik tolbutamid. Delujejo tudi protitumorno, najbrž na enak način kot protitumorni polisaharidi, na primer lentinan.
Pri ljudeh so z mešanico čajev, katerih sestavina je bil tudi regrat, zdravili virusni hepatitis, virusno vnetje jeter.
Kaj torej z regratom početi?
Kje bi začeli? Regrat lahko uporabite na nešteto načinov, v prehrani, kot zdravilo, v različnih napitkih, zvarkih in tinkturah. Zagotovo ste se že kdaj okrepčali z regratovo solato, ki je posebej okusna, če jo pripravimo z bučnim oljem in kuhanim krompirjem.
Tudi posušena zel je odlična
Če rastlino sušimo, jo postavimo v senco, in sicer tako liste kot korenino. Da bi v korenini rastline ohranili čim več zdravilnega soka, liste sušimo skupaj s korenino in jih odstranimo šele takrat, ko so suhi.
Regratov čaj
S čajem si lahko pomagamo pri napihnjenosti, pijemo pa ga po požirkih čez dan.
Regratov čaj pripravimo kot poparek iz štirih do desetih gramov posušenih listov oziroma kot poparek ali prevretek iz dveh do osmih gramov posušenih korenin ‒ popijemo do tri skodelice na dan.
Seveda lahko čaj pripravimo tudi iz svežih listov, ki jih dobro operemo, osušimo, (po možnosti) narežemo ter prelijemo z vrelo vodo. Pustimo od pet do deset minut, precedimo in po želji sladkamo.
Čaj lahko naredimo tudi iz regratovih cvetov, ki smo jih predhodno posušili. Uporabimo le rumeni del, ki smo ga ločili od cvetne čašice. Sveže cvetove lahko dodamo v smuti.
Regratova kava
Zanimiv in izjemno zdravilen je tudi napitek iz regratovih korenin, nekateri mu rečejo kar »regratova kava«. Korenine najprej dobro očistimo in speremo, nato pa jih posušimo ali (še bolje) spečemo v pečici.
Kako se lotiti priprave »regratove kave«?
Pečico segrejemo na 100 stopinj Celzija, regratove korenine pa damo v obložen pekač in pečemo približno tri ure (oziroma toliko časa, dokler niso pečene), vmes jih obračamo. »Peka« je končana, ko lahko korenine z lahkoto prelomimo. Korenine nato previdno zmeljemo v kavnem mlinčku. Napitek kuhamo podobno kot kavo, le da lahko pustimo vreti na majhni temperaturi 20 minut. Odcedimo in uživamo. Če nam je okus pregrenak, sladimo.
Brez ljudske modrosti ne gre
Ljudska modrost pa tudi pravi, da lahko regrat, in sicer v obliki likerja, pripomore k zdravju otrok, sploh tistih, ki odklanjajo hrano.
Recept za otroški liker
Dodamo po eno žličko ingverja, kardamoma in koriandra, deset gramov kumine, deset plodov zvezdastega janeža, 15 gramov posušenih regratovih cvetov, sto gramov medu in liter jabolčnega soka.
Vse skupaj premešamo in zavremo. Počakamo, da se ohladi, in zavremo še enkrat. Ohladimo. Zavremo še tretjič, nato precedimo in prelijemo v steklenice. Otroku ponudimo šilce napitka na dan.
Nepogrešljiva sestavina v kulinariki
Očiščevalna juha
Če se želimo očistiti »navlake« v telesu, je tudi juha odlična izbira, sploh ker je preprosta za pripravo, pa tudi recept je zgolj usmeritev in se ga lahko brez težav prilagodi. Vse po lastnem okusu.
Prepražimo čebulo ali dve, nato pa v lonec dodamo približno 500 gramov zelene zelenjave (liste rukole, regrata, blitve, špinače, čemaža …) ter ob rahlem vretju kuhamo deset minut. Odstavimo in zelenjavo s paličnim mešalnikom sesekljamo.
V posebnem lončku zmešamo dve žlički koruznega škroba in nekaj žlic mleka, nato zmes dodamo v 200 mililitrov mleka. Premešamo in vse skupaj prelijemo v posodo z zelenjavo. Zavremo, znižamo temperaturo in kuhamo, dokler se juha ne zgosti. Popramo, solimo in postrežemo.
Gostimo lahko tudi s krompirjem, ki se odlično poda k regratu. V tem primeru lahko dodamo tudi topljeni sir. Na koncu začinimo s soljo, poprom in muškatnim oreščkom.
Imate tudi vi radi dober zelen smuti, ki vam požene dlake na prsih?
Iz regrata si lahko pripravimo očiščevalni smuti (dodamo še na primer kumare, liste špinače in banano), okusno omako »za preko pireja«, v kateri namesto špinače združimo liste regrata in kopriv, seveda pa je več kot odlična že »preprosta« solata z regratom, jajcem in kuhanim krompirjem, ki jo lahko popestrimo tudi z ocvirki, slanino, porom in kančkom medu.
Dodamo še kanček soli, balzamični in jabolčni kis ter olje po izbiri, in že je pred nami odlična gurmanska solata, ki se lahko postreže tudi kot samostojna jed.
Med brez čebelic?
Iz regrata lahko pripravite tudi regratov med. Vsekakor ga ne moremo enačiti z medom, saj ima ta edinstvene zdravilne lastnosti. Naziv regratov med se uporablja, saj ima ta podobno barvo in teksturo. Prav tako pa ima tudi nekatere ugodne lastnosti. Uporabljamo ga lahko, ko se nas loteva prehlad.
Nabrati morate regratove cvetove, nato pa potrebujete le še sladkor in stekleni kozarec s pokrovom. Regratove cvetove naložite po plasteh v kozarec, na vsako plast pa nasujte krepko količino sladkorja. Kozarec postavite na sončno mesto, saj se bo sladkor sčasoma stopil v sirup oziroma regratov med, nakar ga lahko precedite v stekleničke in uporabljate.
Za 500 gramov regratovih cvetov boste porabili približno 400 gramov sladkorja.
Imate tudi vi kakšen recept?
Poznate še kakšen način uporabe regrata? Vaših idej in nasvetov bi se vsekakor veselili, zato naj vam ni nerodno in svoje ideje delite z nami. Koristen nasvet lahko delite, kar v komentarjih spodaj.