Slika je simbolična.
Ob koncu tedna se obeta izrazit vremenski preobrat, ki bo prinesel obilne padavine in nevarnost poplav. Ponekod bodo razmere posebej kritične. Kaj nas čaka in kje bo najhuje?

Vremenska slika nad Slovenijo se v teh dneh spreminja, saj k nam že več dni iznad Sredozemlja priteka vlažen zrak, ki povzroča spremenljivo oblačno vreme s krajevnimi padavinami.

Danes bo večinoma oblačno, pri čemer bo občasno deževalo, predvsem v zahodni polovici Slovenije. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 17, na severozahodu okoli deset stopinj Celzija. Ponoči se bo dež prehodno razširil nad vso Slovenijo.

Jutri bo nato spremenljivo oblačno, več sonca pa bo v vzhodnih krajih. Predvsem v hribovitem svetu zahodne Slovenije bo občasno nekaj dežja. Jutranje temperature bodo od pet do deset, v alpskih dolinah okoli tri stopinje, najvišje dnevne pa od 12 do 17, na severozahodu okoli deset stopinj Celzija.

Kot napoveduje Agencija Republike Slovenije za okolje, se bodo v petek nato vremenske razmere občutno poslabšale, saj bodo padavine na zahodu okrepile in se razširile nad vso državo.

Po podatkih Agencije Republike Slovenije za okolje bo med petkom zjutraj in soboto zjutraj v zahodni, osrednji in južni Sloveniji, padlo od 50 do 100 litrov dežja na kvadratni meter. 

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Močno deževje in nevarnost poplav

Zaradi močnega deževja se bo vodnatost rek močno povečala, še posebej v zahodni, osrednji in južni Sloveniji, kjer bo možno razlivanje posameznih rek.

Najbolj ogrožena območja so torej rečne doline zahodne, osrednje in južne Slovenije, kjer so poplavna območja že sicer bolj občutljiva na večje količine padavin.

Ob morju bo pihal močan jugo, ki bo ob plimi povzročil dvig morske gladine za približno 20 centimetrov. To pomeni, da lahko v petek popoldne in v noči na soboto pričakujemo tudi razlivanje morja na nižjih delih obale.

Nevarnost snežnih plazov

Medtem ko bo v nižinah obilno deževalo, se bo v severnem delu Julijcev in zahodnem delu Karavank meja sneženja spustila do alpskih dolin, drugod pa bo ostala med 1200 in 1500 metri nadmorske višine.

V visokogorju bo zapadlo več kot pol metra snega, kar bo povečalo nevarnost snežnih plazov.

Agencija Republike Slovenije za okolje zato opozarja alpiniste in ljubitelje gora, naj bodo ob koncu tedna izjemno previdni, saj bo sneg zaradi vlažnega vremena in močnega vetra nestabilen.

Starejše novice