Število mladoletniških kaznivih dejanj, kot so nasilništvo, grožnje in lahke telesne poškodbe, se je v zadnjih letih podvojilo. Lani smo zabeležili najvišje število tovrstnih dejanj v zadnjem desetletju.
Leta 2022 so slovenski policisti obravnavali 1.458 kaznivih dejanj, ki so jih storili mladoletniki, kar je 8,7 odstotka več kot leto poprej. Otroke z motnjami v vedenju in čustvovanju v Sloveniji obravnava devet zavodov. Septembra letos je bilo v te zavode vključenih 559 otrok, kar je skoraj 100 več kot pred dvema letoma.
Policijska uprava Maribor je danes organizirala 21. strokovni posvet Mladi in kriminal, kjer so govorili o generaciji Z in odklonskem ravnanju mladih. Ko govorimo o generaciji Z, imamo v mislih posameznike, stare med 11 in 28 let, ki so odraščali v digitalni dobi. Ta generacija je že od otroštva obdana z mobilnimi telefoni, tablicami in družbenimi omrežji, ki so postali sestavni del njihovega vsakdana. Za razliko od milenijcev je za njih tehnologija nekaj samoumevnega, kar vpliva tudi na njihove vrednote in način življenja.
Borut Marolt, ravnatelj Vzgojnega zavoda Logatec, je pojasnil: »Generacija Z ima svoje vrednote, odraščali so drugače kot starejše generacije. Predvsem je danes izjemno pomemben virtualni svet, ki ga v mojem otroštvu sploh ni bilo. Težko jih je razumeti, če sam nisi šel skozi to obdobje, saj ne veš, kaj vse se jim plete po glavi.«
V virtualnem svetu preživijo veliko časa, kar vpliva na njihovo zaznavanje realnosti. Meja med resničnim in neresničnim je pogosto zabrisana, kar lahko vodi v problematično vedenje.
»Mislijo, da je to, kar vidijo na spletu, kar je nekomu smešno, tudi če nekoga boli, normalno. V realnem življenju nato počnejo stvari, ki jih zabavajo, ne da bi pomislili, kako se počuti nekdo na drugi strani,« je dejala Simona Lilek, vodja Skupine za mladoletniško kriminaliteto na Policijski upravi Maribor.
Nekoč so obračunavali s pestmi, danes se napadalci skrivajo na internetu
Razlogi za kazniva dejanja med mladostniki so številni. Poleg odsotnosti vzgoje in socialnih pritiskov strokovnjaki opozarjajo na negativen vpliv digitalnega okolja. Še posebej zaskrbljujoče je vse slabše mentalno zdravje mladih.
»Stres narašča, prav tako osamljenost in strahovi. Mladostniki, ki izkušajo te impulze, so postavljeni v situacijo, ko bodo te občutke eksternalizirali – to pomeni porast agresivnosti in deviantnega vedenja – ali pa jih bodo internalizirali, kar vodi v porast depresije, anksioznosti in drugih težav,« je poudaril Andrej Naterer s Filozofske fakultete Univerze v Mariboru.
Poleg tega so se spremenili tudi načini, kako posamezni pripadniki Generacije Z medsebojno obračunavajo.
»Nekoč so fantje pogosteje reševali stvari s pestmi, danes pa gre za bolj prikrito, podtalno agresijo ali pa se agresija preseli v virtualni svet, kjer lahko tisti, ki jo izvaja, ostane skrit,« je dodal Marolt.
»Opazujemo porast primerov, ko mladostniki prek spleta nagovarjajo druge, naj se slečejo ali pošljejo svoje fotografije, ki jih nato širijo med vrstniki,« je povedala Lilek.
Nujna je sprememba Kazenskega zakonika
Kazenska odgovornost mladoletnikov v Sloveniji se začne pri 14 letih, vendar mladoletniki, mlajši od 16 let, ne morejo prejeti zaporne kazni, temveč le vzgojne ukrepe.
»Pri hujših kaznivih dejanjih, ko je storilec star 17 let in se zaveda svojih dejanj, je vprašanje, ali je resocializacija sploh še mogoča,« je povedal Miha Šepec s Pravne fakultete v Mariboru.
Marolt je zaključil: »Avtoriteta danes ni več samoumevna. Pridobiti si jo moraš, prislužiti si jo moraš.«
Strokovnjaki opozarjajo, da so potrebne spremembe zakonodaje, ki obravnava mladoletne prestopnike.
»Postopki morajo biti hitri. Če hočemo, da je kazen vzgojna, mora biti hitra. Po nekaj letih mladostnika pripeljati v institucijo zaradi dejanja, ki ga je storil pred tremi leti, nima smisla,« še dodaja Marolt.
Ob tem ne smemo pozabiti na žrtve. Država mora zagotoviti jasno sporočilo, da bodo storilci pravično kaznovani.
Komentarji (11)
Res je zastrašujoče. Pa dajte starši nemate telko moči ka bi šmrklavci telefon (keroga ste VI kupili) preglednoli ka komi piše???? Dajmo no, lepše mo živeli!!!!
probaj če gre pa potem povej
Ja, res, nekoč so fantje malo zavihali rokave, poračunali in si bili spet dobri ❗❗❗
Danes pa, ne glede na vsa digitalna sranja, prednjačijo dekleta ❗❗❗
Se še kdo spomni Celja ❓❓❓
Amerikanizacija in propad Evrope ❗❗❗
vcasih v dobrih starih časih je bilo pri nas na gasilski veselici več mrtvih in poškodovanih kot danes celi dan v Gazi ali Ukrajini
Naši pubeci so se sabljali z velikimi štih meserji, krampi in sekirami
Ja to so bili dobri stari časi
Ti si *žaljiva vsebina je bila odstranjena*. Tu pa tam so koga res zaštihali. Takrat so v Mariboru imeli miličniki intervencijsko skupino. Ko so ti prišli so hrabri Štajerci skakali skozi okna in bežali kot zajci. Bali so se pendrek tanca.
Ja kje so dobri stari časi
ja takrat v Jugi pa smo se za 8 marec žgale na veliko
tak da je sperma v potokih tekla
Je rekel sekretar da je ženski spolni organ nacionalno blago
in da je od vseh
in voljo skretarja smo sto posto spoštovale
pusyi...
To so otroci premožnih ljudi,zato ker si upajo delati kar hočejo,in jim nemore nihče nič,ker starši imajo odvetnike in odvetniki pridejo v šolo.Krivi so pa otroci navadnih smrtnikov,ki z takimi zadevami nimajo nič.
Radodajne mamice kere si najdejo *žaljiva vsebina je bila odstranjena*čke nekše in si ustvarjajo družino. Te pa se dogaja ka se dogaja. Nevzgojena deca majo deco.
V Zagrebi nekši 9 letnik zajebava hrvaško državo, šolstvo in vse po spisku že kake tri mesece. Otroci ne hodijo v šolo, ravnatelj je odstopil.
jaz bi temu pubeci kar jajce s kleščami beg cviknil
in bi pustil na miri prelepe zagrebške punčke
in tako bo postal miroljuben *žaljiva vsebina je bila odstranjena*
in čez leta morda celo predsednik LGBT Zagreb