Ste že poskusili pripraviti martinovo kosilo? Na mizi po tradiciji ne sme manjkati goska ali raca, dušeno rdeče zelje in mlinci.
Za vas smo zbrali nekaj zanimivih in enostavnih receptov, s katerimi boste bližnje lahko razvajali ter jih navdušili.
Domači mlinci
Za pripravo domačih mlincev boste potrebovali: en kilogram moke, pet rumenjakov, štiri decilitre vode in en deciliter mleka.
Iz moke, rumenjakov, vode in mleka zamesimo gladko testo. Testo razdelimo na manjše kose, katere na pomokani površini tanko razvaljamo.
Pečico segrejemo na 180 stopinj Celzija. Na pekač položimo papir za peko, na katerega zložimo razvaljane krpice testa. Pekač potisnemo v pečico in pečemo toliko časa, da mlinci porumenijo in dobijo mehurčke.
Pečene mlince ohladimo, razlomimo v skledo in prelijemo z vročo vodo ali juho. Odvečno tekočino odlijemo in mlince serviramo na mizo.
Več informacij o receptu lahko najdete na tej povezavi.

Dušeno rdeče zelje s suhimi slivami
Rdeče zelje lahko poskusite skuhati v kombinaciji s suhimi slivami.
Za pripravo zelja potrebujete naslednje: dve žlici olivnega olja, košček masla, dve čebuli, en kilogram rdečega zelja, 250 gramov izkoščičenih, na koščke narezanih suhih sliv, ena skodelica nesladkanega pomarančnega soka, dve žlici vinskega kisa, sol ter mleti poper, ki ga dodajte po okusu.
Zeljno glavo očistimo in razdelimo na posamezne liste, ki jim odstranimo glavne žile, nato pa jih zvijemo in narežemo na tanke rezine. Čebulo olupimo in drobno sesekljamo.
V lonec vlijemo olje in dodamo košček masla. Na segreti maščobi posteklenimo sesekljano čebulo. Dodamo zelje, ga na nizki temperaturi pražimo sedem minut, potem pa dodamo še narezane slive, pomarančni sok in vinski kis. Sestavine dobro premešamo, po okusu začinimo s poprom in soljo, potem pa lonec pokrijemo in zelje na zmerni temperaturi dušimo 40 do 60 minut. Med kuhanjem ga večkrat premešamo. Po potrebi prilijemo še malo vode.
Kako dolgo dušimo, je odvisno od zelja, vendar je pripravljeno, ko je še čvrsto in razmeroma suho, saj je tako bolj polnega okusa. Ponudimo ga kot prilogo svinjini, govedini, puranu, goski ali raci.
Več si o receptu preberite na sledeči povezavi.

Gos z nadevom iz jabolk in kostanja
Inovativen recept, pri katerem lahko uporabimo sezonska živila narave.
Za to pojedino potrebujete naslednje: štiri kilograme težka goska, žlica soli, 0,5 žličke sveže mletega popra, 500 gramov kostanja, 500 gramov kislih jabolk, ena žlica masla, za premaz 1,5 žlice masla
- Za ta recept potrebujemo približno 500 gramov kuhanega ali pečenega kostanja.
Gos operemo, temeljito osušimo ter zunaj in znotraj dobro natremo s soljo in poprom. Kuhan ali pečen kostanj olupimo, jabolka pa operemo, narežemo na četrtine in jim odstranimo peščišče. V ponvi razpustimo maslo. Dodamo jabolka in jih nekaj minut dušimo.
Pečico segrejemo na 220 stopinj Celzija. Gos nadevamo z olupljenim kostanjem in dušenimi jabolki. Jabolka, ki nam ostanejo, kasneje dodamo v pekač. Odprtino zašijemo s kuhinjsko nitjo ali pa jo spnemo z leseno špilo. Gosko stehtamo, da bomo lažje ocenili čas peke. Goskino kožo po vsej površini prebodemo z vilicami, potem pa gos s prsno stranjo navzdol položimo v pekač, ki ga potisnemo v ogreto pečico.
Gos po 30 minutah peke obrnemo, da je prsna stran zgoraj in jo pečemo še 20 minut. Temperaturo pečice nato znižamo na 180 stopinj Celzija in gos pečemo še dodatnih 20 minut za vsakih 500 gramov teže. Med pečenjem jo večkrat prelijemo s tekočino, ki se je nabrala v pekaču. Nekaj minut pred koncem pečenja, jo premažemo z maslom ali slano vodo, da se koža hrustljavo zapeče.
Ko je gos pečena, jo položimo na ogret pladenj, ohlapno pokrijemo s folijo in pustimo stati dobrih 20 minut. Razrežemo jo na posamezne kose, ki jih postrežemo skupaj z izbranimi prilogami.
Priloge, ki se dobro skladajo z okusi tipične martinove jedi so domači mlinci, kruhovi cmoki, dušeno rdeče zelje in pražen krompir.
Dodatne informacije o receptu in prilogah najdete na tej povezavi.

Zavitek z zeljem
Želite ustvarjati s vsestranskim živilom, ki v sebi skriva ogromno koristnih vitaminov za naše telo, po vrhu pa je tudi zelo okusen?
Kaj potrebujemo: 280 gramov pšenične bele moke, pecilni prašek, sol, muškatni orešček, 250 gramov masla, 250 gramov skute - manj mastne, eno čebulo, olivno olje, 300 gramov mletega mesa, 80 gramov šampinjonov, mleto rdečo papriko, baziliko, poper, dve jajci, žlico drobtin, 300 gramov rdečega zelja, žlica kisa
V posodi zmešamo moko, pecilni prašek, sol, muškatni orešček in maslo. Nato dodamo še skuto in zgnetemo gladko testo. Razvaljamo ga v pravokotnik.
Čebulo olupimo in sesekljamo.
V ponvi segrejemo olje in na njem prepražimo čebulo. Nato dodamo mleto meso in narezane šampinjone. Vse skupaj pražimo nekaj minut. Dodamo mleto rdečo papriko, baziliko, sol in poper. Prilijemo malo vode in dušimo 30 minut. Meso nato ohladimo, dodamo eno stepeno jajce in drobtine.
Medtem v loncu segrejemo malo olja in na njem prepražimo narezano rdeče zelje. Solimo in popramo. Prilijemo malo vode, dodamo kis in dušimo dokler se zelje ne zmehča.
Po testu razporedimo mleto meso, nanj pa položimo rdeče zelje. Vse skupaj zvijemo.
Zavitek položimo v pekač obložen s papirjem za peko in ga premažemo s stepenim jajcem. Pečemo 30 minut na 180 stopinj Celzija.
Podrobnosti o receptu zavitka z zeljem preberite na tej povezavi.
Pečena jabolka s karamelno omako
Radi ustvarjate sladice z jabolki, vendar si ne želite ponovno speči jabolčne pite, ki ste se je že naveličali?
Lahko poskusite pripraviti preprosto sladico, kot so pečena jabolka z dodatkom karamelne omake.
- Potrebovali boste štiri velika jabolka, 20 gramov masla, štiri cimetove palčke.
Za karamelno omako pa potrebujete 160 gramov rjavega sladkorja, vrečko vaniljevega sladkorja, 60 gramov masla in 2,5 decilitrov smetane za stepanje.
Pečico segrejemo na 190 stopinj Celzija. Jabolka operemo in osušimo s kuhinjsko brisačko. Z okroglim izrezovalnikom (lahko si pomagamo z žličko ali nožem) jabolkom odstranimo peclje in peščišča. Pazimo, da jabolk ne preluknjamo.
Jabolka razporedimo po manjšem globokem pekaču, ki smo ga obložili s papirjem za peko (ali dobro namastili z maslom). V vsako vdolbinico položimo košček masla, nato pa v vsako jabolko zataknemo cimetovo palčko. Jabolka pečemo v ogreti pečici 35 do 40 minut oziroma toliko časa, da se znotraj povsem zmehčajo.
Medtem ko se jabolka pečejo, pripravimo karamelno omako. V manjši kozici zmešamo navaden in vanilij sladkor, maslo ter smetano. Kozico pristavimo na kuhalnik in vsebino na srednji temperaturi počasi segrevamo. Mešamo toliko časa, da omaka zavre, nato pa znižamo temperaturo in jo med rahlim vrenjem kuhamo še približno štiri minute.
Pečena jabolka serviramo na krožnike, prelijemo s pripravljeno omako in pripravljeno sladico takoj postrežemo.
Več o zanimivi in inovativni sladici preberite na naslednji povezavi.