Gobarjenje v septembru je čudovit način, kako preživeti čas v naravi, obenem pa nabrati dragocene plodove gozdov.

September je mesec, ki ga ljubitelji narave in gobarji z veseljem pričakujejo, saj gozdovi postanejo pravo zatočišče za najrazličnejše vrste gob. 

Gobarjenje, ki je priljubljena dejavnost tako med izkušenimi poznavalci kot med začetniki, doživi svoj vrhunec ravno v jesenskem času. 

Slovenija, med drugim tudi Pomurje, predvsem Goričko, in Pohorje, ponuja čudovite priložnosti za gobarjenje v neokrnjenih naravnih okoljih.

Pomurje, ki se ponaša z ravnicami in gričevjem, je v septembru idealno območje za gobarjenje. 

Gozdovi, ki se razprostirajo po ravninskem delu in gričevnatem Goričkem, nudijo odlične pogoje za rast gob, saj september prinaša ravno pravo mešanico vlage in toplote

Na tem območju lahko gobarji naletijo na številne vrste gob, kot so jurčki, lisičke, marele in golobice. 

Goričko, z nekoliko bolj razgibanim reliefom in bogatimi gozdovi, pa je prava zakladnica gozdnih plodov, kjer lahko gobarji najdejo tudi redkejše vrste gob, kot so na primer sirovke in štorovke.

Pohod po gričih in dolinah Goričkega je prava paša za oči, saj gobarji pogosto najdejo bogat plen, poleg tega pa uživajo v miru in tišini neokrnjene narave. Na tem območju je pomembno tudi poznavanje posameznih vrst gob, saj lahko zaradi pestrosti vrst pride do zmede med užitnimi in strupenimi gobami.

Pohorje: Raj za gobarje

Na severu Slovenije, natančneje na Pohorju, je gobarjenje prava poslastica za tiste, ki si želijo raziskovati gorske gozdove.

Pohorje, ki je znano po svojih smrekovih in bukovih gozdovih, ponuja priložnost za odkrivanje številnih vrst gob, med katerimi izstopajo jurčki, kukmaki, mrazi in štorovke. 

Posebnost Pohorja je tudi v tem, da se gobarska sezona pogosto podaljša globoko v jesen, saj hladnejša klima omogoča počasnejšo, a vztrajno rast gob.

Za mnoge gobarje je iskanje jurčkov na Pohorju prav posebno doživetje. Ti so namreč izjemno cenjeni zaradi svoje čvrstosti, značilne arome in vsestranske uporabe v kulinariki. 

Poleg jurčkov gobarji na Pohorju pogosto najdejo tudi smrekove golobice, močno aromatične sirovke in lisičke, ki veljajo za eno najokusnejših gob na naših krožnikih.

Pravila in varnost pri gobarjenju

Ne glede na to, kje gobarite, je pri gobarjenju pomembno upoštevati nekaj osnovnih pravil

Najpomembnejše je poznavanje gob – nikoli ne nabirajmo gob, ki jih ne poznamo

Marsikatera strupena goba je lahko na prvi pogled podobna užitni, zato je previdnost nujna. Prav tako je pomembno, da gobe nabiramo skrbno in trajnostno – gozd ni neskončen vir, zato je odgovorno gobarjenje ključnega pomena.

Največ dva kilograma 

V Sloveniji velja tudi pravilo, da lahko posameznik nabere do dva kilograma gob na dan

Gobe, ki jih naberemo, naj bodo v pletenih košarah, saj plastične vrečke zaradi pomanjkanja zraka povzročijo kvarjenje gob.

Gobarjenje prinaša tudi sprostitev in povezanost z naravo, kar je v hitrem tempu sodobnega življenja še posebej dragoceno.

Komentarji (6)

Starijebacprveklase (ni preverjeno)

Ko babe vodijo mojega gobana se kar v vrsto postavijo
Ampak na vrsto pridejo samo tiste z malo ritjo velikimi zizami n dolgimi nogami

Urška zabuhla (ni preverjeno)

Že od zjutraj stojim v vrsti

In reply to by Starijebacprveklase (ni preverjeno)

Starijebacprveklase (ni preverjeno)

Takšne zabuhle obdelava metod Trobec
Krava. Zabuhle javi se Trobec i

In reply to by Urška zabuhla (ni preverjeno)

ljubitelj narave (ni preverjeno)

Zakaj delate reklamo? Potem pa se bodo vsipale v gozdove množice ljudi, ki brcajo gobe in onesnažujejo naše prelepe gozdove.

lćpoopk (ni preverjeno)

Zaradi tega članka? Vic dneva.

In reply to by ljubitelj narave (ni preverjeno)

Rogo (ni preverjeno)

Keri piše takse drekave članke

Starejše novice