Slika je simbolična.
Finančna pomoč za pridelovalce pšenice v letu 2023 zaradi visokih stroškov in nizkih odkupnih cen.

Vlada Republike Slovenije je v odziv na finančne težave, ki so v letu 2023 prizadele sektor pridelave pšenice, izdala odlok o finančni pomoči, ki je bil objavljen v uradnem listu.

Ukrep je namenjen lajšanju dohodkovnega neravnovesja pridelovalcev pšenice, ki so se letos soočili s kombinacijo visokih stroškov pridelave in drastično nizkimi odkupnimi cenami.

Rast stroškov in padec cen pridelave

Kmetijski pridelovalci pšenice so v letu 2023 občutili precejšnje finančne pritiske, saj so se stroški pridelave občutno zvišali v primerjavi z letom 2022. 

Po modelnih kalkulacijah Kmetijskega inštituta Slovenije so se ti stroški, zmanjšani za subvencije neposrednih plačil, povišali s 250 evrov/tono na 282 evrov/tono. 

K temu so prispevale predvsem višje cene semena in sredstev za varstvo rastlin.

Poleg tega so se odkupne cene pšenice znižale z 322 evrov na tono v letu 2022 na zgolj 183 evrov na tono v letu 2023. Tako je razkorak med stroški in prihodki pridelovalcev ustvaril veliko finančno breme.

Pogoji za pridobitev finančne pomoči

Da bi lahko pridelovalci uveljavili finančno pomoč, morajo izpolnjevati določene pogoje. Upravičenec mora imeti na zbirni vlogi za leto 2023 vsaj en hektar površine, na kateri prideluje pšenico, zabeleženo s šifro kmetijske rastline 001 (jara pšenica) ali 801 (ozimna pšenica). 

Poleg tega mora imeti odprt transakcijski račun v skladu z zakonodajo, ki ureja kmetijstvo, in ne sme imeti neporavnanih obveznih dajatev ali drugih denarnih nedavčnih obveznosti, ki bi sedmi dan po uveljavitvi odloka presegale 50 evrov.

Finančna pomoč po tem odloku znaša 115 evrov za hektar ugotovljene površine pšenice, prijavljene v zbirni vlogi za leto 2023. 

Za izvajanje tega ukrepa je namenjenih 2,8 milijona evrov

V primeru, da bo skupni znesek potrebnih sredstev presegel razpoložljiva sredstva, se višina finančne pomoči sorazmerno zniža, tako da skupni znesek izplačil ne preseže zagotovljenih sredstev. 

Prav tako se pomoč zniža za vse že prejete finančne podpore, ki so bile namenjene za isti namen.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je poudarilo, da je namen tega odloka zagotoviti vsaj delno finančno podporo pridelovalcem pšenice, ki so se v letu 2023 soočili s težkimi razmerami na trgu in visokimi stroški pridelave. 

Z odlokom želijo vlada in ministrstvo pridelovalcem olajšati finančno breme in jim pomagati, da se lažje soočijo z izzivi, ki jih prinaša pridelava pšenice v trenutnih gospodarskih razmerah.

Komentarji (1)

Tecumseh (ni preverjeno)

njim dajete naše peneze, ko že itak imajo polne kašče da vse poka po šivih
Ubogi bezposelni pa gladujejo in so odvisni predvsem od Karitasa in Rdečega križa
Mar ne bi boilo bolje da bi brezposelnim povečali podpore

Starejše novice