Slika je simbolična.
»Želim si, da bi se starši o tem posvetovali s strokovnjaki, kot sem se jaz pri pisanju knjižice. Potem bo odločitev veliko lažja.«

Ta teden obeležujemo 18. evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu.

»Da bo Slovenija ena prvih evropskih držav, kjer prebivalci ne bodo več umirali za raki, ki jih povzročajo okužbe s HPV, je potrebno doseči 90-odstotno precepljenost deklic in dečkov proti HPV ter ohraniti vsaj 70-odstotno udeležbo žensk v programu ZORA,« opozarja Zveza slovenskih društev za boj proti raku.

Predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku Urška Ivanuš, specialistka javnega zdravja, zato lokalne skupnosti poziva k aktivaciji:

»Za odpravo raka materničnega vratu je izjemno pomembno proaktivno delovanje in sodelovanje vseh v lokalni skupnosti, tako zdravstvenega doma in drugih zdravstvenih in javnozdravstvenih ustanov, osnovnih in srednjih šol, občin, nevladnih organizacij, drugih lokalnih ustanov in organizacij ter posameznikov - kajti le tako se bo med prebivalci razširilo znanje tako o raku materničnega vratu, kot o tem, kaj lahko storimo, da ne zbolimo. In le tako se bo med prebivalci ustvarilo in ohranilo zaupanje, ki je ključ do visoke udeležbe žensk v programu ZORA in visoke precepljenosti proti HPV.«

Zveza slovenskih društev za boj proti raku se je v začetku šolskega leta povezala s pisateljico Deso Muck, ki je napisala knjižico Blazno resno o HPV, Zveza pa jo je brezplačno dostavila v vse slovenske osnovne šole.

Muck ob 18. evropskem tednu preprečevanja raka materničnega vratu sporoča:

»Zelo sem vesela, da sem imela priložnost sodelovati z Zvezo slovenskih društev za boj proti raku in številnimi strokovnjaki pri nastajanju moje nedavne publikacije 'Blazno resno o HPV'. Upam, da sem uspela komu odpreti oči, da je odločitev o cepljenju proti HPV življenjsko pomembna. Želim si, da bi se starši o tem posvetovali s strokovnjaki, kot sem se jaz pri pisanju knjižice. Potem bo odločitev veliko lažja.« 

Starejše novice