Na več kot 3000 voliščih za referendumsko glasovanje o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki so se odprla ob 7. uri, je do 16. ure glasovalo 299.949 volivcev ali 17,72 odstotka volilnih upravičencev.
Volišča bodo odprta do 19. ure, prve izide glasovanja je pričakovati po 19.30.
Kot je v današnji izjavi za javnost povedal direktor službe Državne volilne komisije Igor Zorčič, je bila po podatkih okrajnih volilnih komisij najvišja volilna udeležba do 16. ure v volilni enoti Ptuj, in sicer 19,68-odstotna, najnižja pa v volilni enoti Postojna, in sicer 15,03-odstotna.
Volilni okraj z najvišjo udeležbo je bil Škofja Loka 2 z 29,19-odstotno udeležbo, z najnižjo pa Koper 1, in sicer 8,08-odstotno.
Nizka udeležba
Na zakonodajnem referendumu o noveli zakona o vladi novembra 2022 je po njegovih navedbah do 16. ure glasovalo 466.516 volivcev ali 27,54 odstotka upravičencev, končna volilna udeležba je bila 41,83-odstotna.
Na zakonodajnem referendumu o noveli zakona o vodah julija 2021 je do te ure glasovalo 505.539 volivcev ali 29,76 odstotka upravičencev, končna udeležba je bila 46,46-odstotna.
Na ponovnem glasovanju na referendumu o zakonu o drugem tiru leta 2018 je do 16. ure glasovalo 10,67 odstotka volilnih upravičencev, končna udeležba je bila 15,01-odstotna.
Na referendumu o zakonu o drugem tiru leta 2017 je do te ure glas oddalo 14,30 odstotka volivcev, končna udeležba je bila 20,55-odstotna. Leta 2015 je na referendumu o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih do te ure glasovalo 24,99 odstotka upravičencev, končna udeležba je bila 36,38-odstotna, je povedal.
Na referendumu se volivci izrekajo za ali proti uveljavitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ureja pravico do dodatka k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ter določa pogoje za njegovo priznanje.
Glas je bilo mogoče predčasno oddati od torka do četrtka. To možnost je izkoristilo 23.102 volivcev oziroma 1,36 odstotka vseh volilnih upravičencev.
Komentarji (6)
Mene najbolj žalosti to. da večina ljudi v bistvu sploh ne ve proti čemu ali za kaj so glasovali.
Glavno da si je spet nekaj največjih enote istih vaških siromak ov dalo v žep neka j everckov da so lahko bili tata mata na voliscih
Zadnjič je en stric v eni debati pri mojih sosedih omejno ka de glasoval proti, ker je proti tomi ka se dodatki dedujejo. Vsi prisotni smo se samo debelo poglednoli med sebov. Ena njemi je ščela nekak pojasniti ka je v bistvi zdaj po obstoječon zakoni tak ka se lejo dodatki dedujejo in ka če de glasoval proti de tak tudi ostalo, in v bistvi novi zakon več ne določa toga ka bi se dodatki lejko dedovali. Pa nej pa nej njemi dopovedati. Na konci smo vsi obupali nad njin pa smo si rajši še eno rundo natočili. In takšnih ka to tak mislijo kak tisti stric je pri nas ogromno.... na žalost.
Isto izkušnji imam jaz
Referendum o umetni inteligenci: Udeležba ostaja nizka razlog je prekomerna zabitost !
Filozofejranje kak tej nouvi zakon ukinja dedovanje pa podobno je brez veze. Nouvi zakon je za nikoj glij tak kak stari ,zatou ga je trbelo zavrnoti. Pod nujno naj napravijo nouvi zakon, brez kakršnih koli privilegijov pa dedovanj itd.