Slovenija je med najbolj gozdnatimi evropskimi državami, zato je lesna biomasa vse bolj priljubljen vir energije.

Kljub temu, da ga še vedno ne izrabljamo optimalno, ne gre spregledati vseh prednosti, ki jih nudi – dosegljivost, cenovna dostopnost in avtonomija pri kurjavi.

In kaj izbrati, če bi se radi ogrevali na lesno biomaso? Če ste pristaši udobja, potem drva najbrž ne bodo prava izbira, saj zahtevajo več dela kot denimo peleti.

Po drugi strani pa so drva cenovno ugodnejša. Tu so seveda še lesni briketi, ki konkurirajo s svojo visoko kurilno vrednostjo.

Drva -  tradicionalna izbira za prijetno vzdušje

Ogrevanje na drva je ena izmed najstarejših in najbolj tradicionalnih metod ogrevanja in nič se ne more primerjati s prijetnim občutkom topline ter prasketanjem ognja.

Drva so zato priljubljena izbira za tiste, ki cenijo estetsko vrednost ter tradicionalnost.

Za njih se odločajo tudi tisti, ki iščejo okolju bolj prijazne možnosti ogrevanja in želijo zmanjšati svoj ogljični odtis.

Drva so namreč obnovljiv vir energije, ki v atmosfero ne oddaja dodatnega ogljikovega dioksida (razen tistega, ki bi ga drevo sprostilo ob naravni razgradnji).

Ogrevanje na drva se lahko uporablja tudi kot dopolnilo k drugim ogrevalnim sistemom, predvsem v hladnejših mesecih ali ob obdobjih povečane porabe energije.

Ljudem, ki imajo neposreden dostop do lesa, bodisi zaradi lastništva gozda ali lokalnih virov dobave, se ogrevanje na drva lahko izkaže tudi kot bolj ekonomična rešitev.

Prednosti:

  • Naravno gorivo – obnovljiv vir energije.
  • Estetika in vzdušje - nič ne more nadomestiti prasketanja in vzdušja pravega ognja.
  • Cena - na območjih, bogatih z lesno biomaso, je lahko cena nižja od cene fosilnih goriv ali elektrike.

Slabosti:

  • Fizično delo in skladiščenje -  potrebno je skladiščenje in prenašanje do peči oziroma kamina. Pri tem naj omenimo, da se morajo drva shranjevati v pokritih, zračnih in sončnih prostorih, da se vlažnost zniža pod 20 odstotkov. Dobre prakse narekujejo tudi, da se zaloga za zimo pripravi že spomladi, saj so takrat drva bolj suha. Vlažna niso primerna za kurjenje in so tudi zakonsko prepovedana, ker povzročajo izpuste prašnih delcev.
  • Neenakomerno gorenje - gorenje je lahko manj predvidljivo in zahteva več nadzora
  • Več emisij v primerjavi z drugimi viri, recimo peleti.

Lesni briketi - stisnjena moč ogrevanja

Alternativo drvom predstavljajo lesni briketi - stiskanci iz suhe žagovine z nizko vlažnostjo, ki zagotavljajo visoko kurilno moč in so primerni za kamine ter peči na lesna kuriva.

Lesni briketi so ekološko gorivo, proizvedeno iz odpadkov čistega lesa brez dodanih umetnih veziv. Zaradi svoje gostote imajo večjo kalorično moč, kar omogoča nižje stroške ogrevanja. So idealni za kaminsko kurjavo, kotla na trdo gorivo, žare in odprta ognjišča.

Čeprav je njihova tehnologija izdelave podobna kot pri peletih, so lesni briketi večjih dimenzij in izdelani iz različnih lesnih odpadkov, pri čemer je njihova vlažnost manjša od 15 odstotkov.

Med prednostmi sta njihova takojšnja pripravljenost za uporabo in možnost kombiniranja z drvmi za optimalni kurilni izkoristek.

Prednosti:

  • Visoka energijska gostota - podobno kot peleti, tudi lesni briketi zagotavljajo zelo učinkovito gorenje. Njihova večja kalorična vrednost pomeni bolj ekonomično alternativo drvom.
  • V primerjavi z drvmi proizvajajo manj emisij.
  • Običajno imajo bolj stabilno ceno v primerjavi z drugimi viri (so dražji od drv, a cenejši od pelet).

Slabosti:

  • Potreba po skladiščenju - čeprav so kompaktni, je potrebno zagotoviti ustrezno skladišče
  • Niso primerni za avtomatizirane kurilne sisteme.

Peleti - moderna in učinkovita rešitev

Ogrevanje s peleti je v Sloveniji vse bolj priljubljeno, saj je ekonomično, ekološko in zelo praktično. Izdelani so iz lesnih odpadkov pod visokim tlakom in brez kemičnih veziv, njihova vlažnost pa je 8-10 odstotkov. Med proizvodnjo ne potrebujejo nobenih dodatkov, saj lignin deluje kot naravno vezivo.

Peleti so trajnosten in ekološko nevtralen vir energije, primeren za različne ogrevalne sisteme, kot so kamini in peči.

Sicer je začetna investicija za prehod na pelete (nakup primerne kurilne naprave) nekoliko višja, vendar se ta hitro povrne. Peči za tovrstno ogrevanje so energetsko učinkovite, avtomatizirane (brez nadzora lahko delujejo od 5-10 dni) in omogočajo regulacijo temperature

Samodejno se prižgejo in izklopijo glede na potrebo po toploti ter imajo avtomatsko čiščenje z izpihom. Te peči pokrivajo vse energijske potrebe ogrevanja, s standardiziranimi peleti pa dosežejo približno 95-odstotno energetsko učinkovitost z nizkimi izpusti. Tovrstno ogrevanje tako zmanjša stroške za 50 odstotkov in s strani uporabnika zahteva minimalno delo.

Prednosti:

  • Visoka energetska vrednost - manjša poraba in večja učinkovitost.
  • Proizvajajo manjše količine emisij v primerjavi z nekaterimi drugimi gorivi.
  • Enostavno skladiščenje in avtomatizirane peči.

Slabosti:

  • Cena - so običajno dražji kot drva ali lesni briketi.

Izbira primernega goriva za ogrevanje vašega doma je odvisna od vaših potreb, proračuna in dostopnosti. Medtem ko je recimo nalaganje drv ročno in cenovno ugodneje, peleti nudijo udobno avtomatizirano ogrevanje, vendar z dodatnimi stroški investicije ter vzdrževanja. Lesni briketi pa lahko rečemo, da predstavljajo zlato sredino izbire.

Ne glede na to, kaj boste izbrali, za nakup se obrnite na zanesljivega partnerja - podjetje Za topel dom.

Starejše novice