Čeprav je več držav okrepilo ukrepe proti nezakonitim migracijam, je v iztekajočem se letu v unijo prišlo znatno več prebežnikov kot lani. Najpomembnejši migrantski poti v Evropi sta zahodnobalkanska in sredozemska, za kateri je Bruselj sprejel akcijska načrta.
Po podatkih agencije agencije EU za mejno in obalno stražo Frontex je bilo v prvih enajstih mesecih letošnjega leta okoli 308.000 nezakonitih prehodov meje, kar je za 68 odstotkov več kot leta 2021 in največ po letu 2016.
Najatraktivnejša zahodnobalkanska pot
Najaktivnejša migrantska pot je letos zahodnobalkanska, kjer so zabeležili okoli 140.000 nezakonitih prehodov meje - dvainpolkrat več kot lani in največ po begunski krizi leta 2015.
Povečalo se je tudi število prihodov v Italijo - do sredine decembra jih je po podatkih italijanskega notranjega ministrstva na čolnih prispelo 98.000, v enakem obdobju leta 2021 jih je bilo okoli 63.000. Tudi Grčija in Ciper sta zabeležila znatno več ilegalnih migracij kot prejšnja leta, in sicer vsak po okoli 17.000.
Številni ljudje iz Afrike, Bližnjega vzhoda, srednje in jugovzhodne Azije se v Evropo podajo v upanju na boljše življenje. Na begu pred podnebnimi spremembami, konflikti ali oblastmi se mnogi podajajo na nevarno pot čez Sredozemsko morje v Grčijo, Italijo ali Španijo. Po podatkih Organizacije ZN za migracije (IOM) je letos do decembra v Sredozemskem morju umrlo skoraj 2000 migrantov, med njimi 1360 na poti iz Severne Afrike v Italijo.
V EU se že več let ne uspejo dogovoriti, kako porazdeliti breme, ki ga predstavljajo migranti in prosilci za azil.
Evropska komisija je konec novembra predstavila akcijski načrt za osrednje Sredozemlje, s katerim naj bi zajezili nezakonite migracije čez Sredozemsko morje. Okrepil naj bi tudi solidarnost in odgovornost držav članic, ob tem pa tudi sodelovanje z državami izvora in tranzita, odvračanje od nezakonitih in nevarnih migracij ter ponudil rešitve na področju iskanja in reševanja.
Kako se bi porazdelilo breme?
Po besedah evropske komisarke Ylve Johansson je cilj akcijskega načrta tudi pospešiti izvajanje solidarnostnega mehanizma, o katerem se je 19 držav članic EU dogovorilo junija letos. V skladu s tem dogovorom naj bi države članice sprejele 8000 beguncev, rešenih na plažah ali ob sredozemskih obalah južnih držav članic EU.
Italija, Grčija, Ciper in Malta so v skupni izjavi kritizirale druge države članice, češ da ne storijo dovolj za porazdelitev bremena prosilcev za azil.
A čeprav sredozemske države nosijo veliko breme migracij, je število prosilcev za azil večje v državah, ki so cilj migrantov.
Kot je sredi novembra tvitnil nemški veleposlanik v Rimu, je Nemčija med januarjem in septembrom letos zabeležila 154.385 prosilcev, Francija 110.055, Italija pa 48.935.
V zadnjih mesecih se je močno povečal prihod nezakonitih migrantov po zahodnobalkanski poti, za katero je Bruselj migracijski načrt predstavil v začetku decembra.
Slovenija le kot tranzit
Številni prihajajo prek Srbije, kamor lahko vstopijo brez vizumov in nato nadaljujejo pot v države članice unije.
Srbija je na pritisk članic unije uskladila z vizumsko politiko EU za nekatere države v Aziji, Afriki in na Karibih. Sporazuma o brezvizumskem vstopu s Tunizijo in Burundijem sta prenehala veljati oktobra oziroma novembra, za Indijo bo brezvizumski režim prenehal veljati do konca leta.
Poleg tega so Srbija, Madžarska in Avstrija novembra podpisale memorandum o krepitvi sodelovanja na področju migracij in varovanja meja.
Bosna in Hercegovina, Hrvaška in Slovenija so postale tranzitne države za migrante, ki se odpravljajo proti zahodni Evropi. Državljani Burundija so bili med tremi najštevilčnejšimi skupinami prišlekov.
Avstrija je veliko število nezakonitih prehodov na avstrijski vzhodni meji navedla kot razlog za zavrnitev vstopa Bolgarije in Romunije v območje schengna s 1. januarjem prihodnje leto. So pa notranji ministri EU v začetku decembra dali zeleno luč za vstop v schengen Hrvaški.
Slovenija je vstop Hrvaške v schengen podprla, je pa zunanja ministrica Tanja Fajon sredi novembra napovedala, da bo Slovenija uvedla nadzor na notranji schengenski meji z južno sosedo, če bo potrebno. Kot je poudarila, Slovenija noče postati žep za nezakonite migrante. V prvih desetih mesecih letošnjega leta so v Sloveniji zabeležili skoraj 21.500 nezakonitih prehodov meje, za 160 odstotkov več kot lani.
Bolgarija, ki bi skupaj z Romunijo zeleno luč za schengen glede na izjave predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela lahko dobila v prihodnjem letu, medtem od poletja beleži velik porast števila migrantov, ki skušajo nezakonito prečkati zunanjo mejo unije s Turčijo, pogosti so tudi incidenti in nesreče. Septembra so v treh regijah na jugu Bolgarije razglasili izredne razmere zaradi povečanega migrantskega pritiska.
Komentarji (22)
preden napišete članek preverite dejstva vsaj- plačanci nesposobni, ko ste podrli ograje so se povečale vloge za azil za 400% , veste koliko je to 400% , seveda kdo plačuje to, delavci kdo pa drugi....
Koliko si do danes plačal za njih? Ne poznam nobenega delavca, ki bi tožil, zaradi kakega plačila. Gre zopet za natolcevanje v stilu vaških klepetulij?
saj bomo vrnili žico
in jo obdarili z visoko napetostjo
vam povem
To so pa visoki cilji. Da le na koncu ne boš sam žrtev te napetosti.
Fajonova je na listi podpornikov Šoroševega sklada.
Ti pa na listi največjih imbecilov.
Imbecil je tvoja mati.
inbecil je bila tudi njena mati
ki se dol daje za peneze
zbiralcem barvnih kovin
pa hudiča
kašno babico
te
imaš
Kak tranzitna če pa so centri po državi puni in vsi prosijo mednarodno zaščito zmes pa smijcajo lidij in posiljujejo .
Ukrajinski migranti? In koliko je bilo posiljenih v obdobju zadnjih 30 dni? Bilo bi dobro vedeti.
. (((.......... Evo še eden ,ki bi pribežnikom rit lizal .Tu se ne gre za 30 dni nazaj .Gre se da so že posilili v Ljubljani in Eritrejec zabodel žensko .Kaj vse je bilo že prej in mediji niso poročali se meni tudi ne da debilu objašnjavati .
Pravi debili, brez veze nekaj kokodakate, da vam čas mine, ne vete pa kaj, niti zakaj. Če bi debili razumeli pisanje medijev, bi zlahka ugotovili, da je te neljube dogodke povzročilo več naših, kot pa teh tujih migrantov. Dodatna pojasnila niso potrebna. Grdo pa je, vsem migrantom naprtiti, da so posiljevalci in morilci. Po tej logiki ste to tudi vi.
Kakšno napako je ga.Merkel naredila v bližnji preteklosti,....so sedaj ponovili naši ultra levičarji z podiranjem ograje.
Prav so storili. Za ograjo spadajo vsi ultra desničarji, ki mislijo, da je svet samo njihov. Take je treba spraviti na realna tla. To kar drugim želijo naj sami okusijo. To bi bila edina pravična in vzgojna terapija za take slabonamerneže.
.((( @@@ *žaljiva vsebina je bila odstranjena* poglej Madžare niti govora ni o migrantih in prav je tako vsa ,čast Orbanu .Ti pa kar vrečko in gas z invazijci proti Nemčiji
*žaljiva vsebina je bila odstranjena*, pojma nimaš o stanju na Madžarskem in njihovih ukrepih. Če pa kdo misli, da je ta problem pri njih rešen, je pa res *žaljiva vsebina je bila odstranjena* od bedaka. Zato ne piši bedarij.
Slovenije več ne vidim kot neke resne države, njene prebivalce pa idiote, ki neprestano volijo tujce, Srbe, jugoviče, komuniste, balkansko mafijo. Sicer si to zaslužijo, kar si sami izvolijo. Več kot 1000 let smo bili del Avstro Ogrske monarhije, živeli v miru, veliko od tega odnesli in imeli. Danes se napram drugim državam, iz nas dela neko "republiko Srbsko". Veliko Prekmurcev, Prekmurk pa kljub vsemu dela v Avstriji, tam plačuje davke, zakaj bi morali plačevati takšni državi, ki z našim Prekmurskim narodom ni imela nikoli 0?! Prekmurje MORA postati del Avstrijske države. Es lebe unsere Heimat, es lebe unser Österreich!
Je kriv alkohol, ali pa gre za kaj hujšega?!
ja
ampak jaz se bom streznill
tvojo mater pa bodo za peneze pa
še naprej obdelovali zbiralci barvnih kovin
No, sem kar vedel, da ni kriv alkohol. Žal gre za neozdravljivo stanje. Oh, ti ubogi revež!
na to je pasma,bosanac je lazji in hitrejsi
tega v stari YU-gi ni bilo .... na takšne se je streljalo, pa če si ga trufo ali ne.