V Franciji je bila dolga leta steklena embalaža izključno nepovratna; torej - greš v trgovino, kupiš pijačo v stekleni embalaži in embalažo zavržeš.
Pred kratkim pa je začel veljati zakon, da mora imeti vsaka proizvodnja povratno embalažo, kot je pri nas recimo običajna steklenica mineralne vode.
In vsako podjetje, ki se ukvarja s proizvodnjo pijač v stekleni embalaži, je moralo kupiti pomivalne stroje za pomivanje povratne embalaže, razlaga okoliščine okrog novega Transpakovega projekta Mihael Ferenčak, prodajni inženir v Transpaku:
»Naša stranka, za katerega izvajamo ta res zanimiv projekt, Bout' à Bout', je podjetje, ki nima svojega polnjenja pijač, ampak je specializirano le za to, da povratne steklenice opere in jih spet proda nazaj.«
Bout' à Bout’ z dilemo različnih dimenzij povratnih steklenic
Bout' à Bout' je potreboval Transpakovo tehnično rešitev svoje težave: kako različne dimenzije steklenic spraviti na linijo, jih oprati in spet pospraviti.
Ferenčak: »Zgodba tega našega stroja za Bout' à Bout' je ta, da steklenice na prvem vhodu pridejo v nosilkah. Z ločenimi depaletizerji jih spravijo na linijo in steklenice potujejo po trakovih naprej. Nato spet sledi drugi depaletizer za steklenice na paleti; naš ročni depaletizer jih naloži na trak in vključijo se v zgodbo drugih steklenic; na tretjem vhodu pa se priključijo še steklenice v škatlah.«
Tako vse te različne in umazane steklenice s trga pridejo na linijo, ki jih spravi do ciljne funkcije - do pranja. »In vse te trakove, te linije, je izdelal Transpak; prav tako vse te ročne depaletizerje,« pravi Ferenčak: »Nato steklenice prispejo do pralnega stroja – teh v Transpaku ne izdelujemo. Ta jih opere in potujejo naprej po traku do pihalke, stroja, ki jih spiha. Temu sledi tako imenovana 'kontrola', stroj, ki preveri, ali je steklenica res čista.«
Na koncu jih spet čaka Transpakov paletizer, ki prazne steklenice paletizira.
Ferenčak: »Tega Transpak še ni delal, zato je to krasna referenca za naprej. Stroji za paletizacijo praznih steklenic sicer obstajajo, imajo jih podjetja, ki steklo proizvajajo. Tako da s tem ne odkrivamo 'tople vode', a funkcija, da se paletirajo vrnjene prazne steklenice, je za nas novost; lahko bi rekli funkcijska novost. Sicer je sama paletizacija za Transpak tudi nova, a drugje ti stroji, kot sem rekel, že obstajajo. Je pa gotovo ta projekt dobra referenca za naprej.«
Drži namreč, da do zdaj, dodaja Ferenčak, stranke tega niso iskale, saj niso imele potrebe. Za Transpak Bout' à Bout' tretji tovrstni projekt v Franciji. Izvedbo tega so torej dobili, montaža v Franciji je bila septembra.
S povratno embalažo porabiš 75 odstotkov manj energije
Podatki, zakaj se lotiti procesa povratne embalaže, so impresivni: za eno oprano steklenico v primerjavi z izdelavo ene nove steklenice porabimo 75 odstotkov energije manj, 77 odstotkov emisij manj ter 51 odstotkov vode in ogljikovega dioksida manj!
Bout' à Bout’ za ponovno uporabo
Podjetje Bout' à Bout' je bilo sicer ustanovljeno leta 2016 kot neprofitna organizacija. Zdaj je zraslo v podjetje, ki želi razviti obsežen postopek za ponovno uporabo steklene embalaže.
Delujejo s ciljem, da bi ponovna uporaba postala standardni del našega vsakdana. Pomagajo proizvajalcem pri prehodu na ponovno uporabo tako, da prilagajajo steklenice in nalepke; nalepke so seveda pralne.
Prav tako zagotavljajo orodja za obveščanje potrošnikov in lajšanje vračanja steklenic v partnerske prodajalne, kot so trgovine z živili, trgovine, vinoteke, restavracije in podobno. Steklenice tudi zbirajo in jih vračajo proizvajalcem; ob tem jih skladiščijo, sortirajo, operejo in prodajo naprej.
Za obdelavo povratnih steklenic se porabi 75 odstotkov energije manj, 77 odstotkov manj emisij in ogljikovega dioksida ter 51 odstotkov manj vode kot pri enkratni uporabi steklenic.