Med drugim bo za potrditev okužbe dovolj pozitiven hitri antigenski test, na brezplačno PCR-testiranje pa bo mogoče le še z napotilom zdravnika.
Prihaja slovensko covidno potrdilo
S 1. februarjem Slovenija uvaja slovensko covidno potrdilo o hitrem pozitivnem testu. Kot je poudaril minister za zdravje Janez Poklukar, se bo potrdilo sicer preverjalo z isto aplikacijo kot evropsko digitalno covidno potrdilo, vendar bo veljalo samo v Sloveniji in se z njim ne bo dalo prehajati v druge države.
Vse osebe s pozitivnim hitrim antigenskim testom, ne glede na to, ali imajo simptome ali ne, imajo tako potrjeno okužbo s koronavirusom. Če je test negativen, a ima oseba simptome, se mora izolirati za 72 ur.
Če so po tem času simptomi še vedno prisotni, je treba ponovno opraviti hitri test. Če je ta pozitiven, gre za potrjeno okužbo, v nasprotnem primeru pa naj se oseba obrne na izbranega osebnega zdravnika.
Na PCR je z napotitvijo osebnega zdravnika
Na PCR-testiranje bo osebo napotil osebni zdravnik oziroma zdravnik, ki obravnava bolnika.
V to skupino sodijo predvsem kronični bolniki, nosečnice, imunsko oslabljene osebe in otroci, ki imajo povečano tveganje za težji potek covida-19, je še pojasnil Poklukar.
Gre sicer za začasen ukrep, dokler je virus med populacijo tako močno razširjen.
Ukrepe bodo prilagodili tako, da bodo ljudje lažje živeli z virusom
Spremembe za tiste, ki so ali bodo na PCR-testiranja naročeni danes, sicer še ne veljajo.
»Prejšnje spremembe so nam omogočile, da smo bili kos situaciji,« je na današnji novinarski konferenci dejal minister Poklukar.
Laboratoriji so z reorganizacijo in z zadnjimi močmi zmogli zagotoviti vse rezultate PCR-testov, je dejal Poklukar. Po njegovih besedah bodo z novo spremembo ukrepe prilagodili tako, da bomo ljudje lažje živeli z virusom.
Lažno pozitivnih približno pet odstotkov hitrih antigenskih testov
Sprememba testiranja je, kot pravi Poklukar, namenjena obvladovanju virusa, zaščiti zdravstvenega sistema, zaščiti zaposlenih v zdravstvenem sistemu pred izgorelostjo, enostavni dostopnosti prebivalcev in smotrni porabi sredstev.
Po do sedaj znanih podatkih je lažno pozitivnih približno pet odstotkov hitrih antigenskih testov. Poudaril je tudi pomen profesionalnih odvzemov brisov na hitrem testiranju.
»To je podlaga za uspešnost končnega rezultata,« je izpostavil. Dodal je, da zaradi spremembe protokola ne pričakuje odstopanj glede na prejšnje dni.
Ukrepi in protokoli se prilagajajo spremembam virusa
Minister Poklukar je izpostavil tudi države, ki za potrjevanje okužbe že priznavajo hitre angtigenske teste in ne zgolj PCR-testiranja.
Te so Španija, Švedska, Danska, Finska, Hrvaška, Ciper, Češka, Norveška, Slovaška, Italija, Litva, Madžarska. Nemčija in Avstrija to še načrtujeta.
Ob tem je poudaril, da so ukrepi in protokoli ves čas na prepihu in se prilagajajo in spreminjajo, kot se prilagaja in spreminja virus. Tudi covid-19 je danes drugačna, kot je bila pred dvema letoma, je dejal. Ob tem je državljane prosil za potrpljenje in pozval k doslednemu upoštevanju ukrepov in stroke.
Komentarji (16)
končno pametna odločitev, ne vem komu na čast je država morala dnevno plačevati 20 tisoč PCR testov po 70EUR . . .
ka pa te tu prijde 70 eur? 30 sekund dela pa ta plastika za 20 centov iz Kitajske?
In reply to končno pametna odločitev, ne… by bino (nepreverjen)
analiza PCR testov se opravlja v pooblaščenih laboratorijih, torej že ne gre za zgolj "30 sekund dela".
je pa po drugi strani res, da so taisti PCR testi v tujini tudi do 5x cenejši.
In reply to ka pa te tu prijde 70 eur?… by pingven (nepreverjen)
Cista enostavna matematika. Tak se po uradnoj poti kradnejo pejnazge lejko.
In reply to končno pametna odločitev, ne… by bino (nepreverjen)
Pametna odlocitev bi bila UKiNITEV teh tstov in PCT diskriminacije. To sploh ni pametno, ce veste da so govorili sa so hitri twati samo 50% tocni. Pomeni, umetno napihovanje okuzb z netocnini testi in vzdrzevanje strahu.
In reply to končno pametna odločitev, ne… by bino (nepreverjen)
Zaj to nejde vkup če praviš ka so samo 50% točni te nedo umetno napihovali ukužbe ampak do jih 50% znižali😂
In reply to Pametna odlocitev bi bila… by Uytt5 (nepreverjen)
Zdaj ci malo bole pomislis.. lejko 50% testiranin lazno pokaze pozitivno.
In reply to Zaj to nejde vkup če praviš… by 77_88 (nepreverjen)
V članke ti piše ka je lažno pozitivnih približno pet odstotkov hitrih testov
In reply to Zdaj ci malo bole pomislis… by Kozel (nepreverjen)
skratka ker so netocni, to pomembi samo crpanje sredstev iz ZZZS za teste, ki ne funkcionirqjo in so brez vrednosti.
In reply to V članke ti piše ka je lažno… by 77_88 (nepreverjen)
sto je lastnik teh kontejnerjev za testiranje pri nakupovalnih centrih?
Te ma zdaj biznis. Par sester pogodbeno zaposlil, strank je neomejeno, pejnezi pa zasigurani s strani drzave:)
tan sces svojo sestricno ponujati kera drugje sluzbe ne dobi? 🤣
In reply to sto je lastnik teh… by realnooo (nepreverjen)
Ob tem je poudaril, da so ukrepi in protokoli ves čas na prepihu in se prilagajajo in spreminjajo, kot se prilagaja in spreminja virus.
Virus se spreminja. Kak je virus menje nevaren je Poklukar bole nori. Tak ka je za blesave Slovence rezultat isti.
Sramota od ministra na pa odavle svoje debilizme.
Namesto ukinitve PCT smo dobili ta birokratski domislek. samo priznanja, da ukrepi ne delujejo od nikoder.