Vsako leto se glede cene in časovnega okvirja zaščite pogajata ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter mariborski letalski center.
Kot je že redna praksa, so se pogajanja pričela pred 1. majem letošnjega leta, a do danes pogodba še ni bila sklenjena. Zalomilo se je pri denarju.
Kaj je težava tokrat?
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je za uredništvo potrdilo, da so se pogajanja res začela že 22. marca 2021.
Sklep vlade določa, da se proračunska sredstva Slovenije namenijo za sofinanciranje zaščite v deležu 35 odstotkov vrednosti projekta pod določenimi pogoji.
V izvajanje mora biti vključenih vsaj polovica občin z branjenega območja severovzhodne Slovenije.
Območje sicer obsega 71 občin, od tega 27 občin iz Pomurja, vseh 41 podravskih občin in še Slovenske Konjice in Zreče iz Savinjske ter Podvelka iz Koroške.
Vlada je povabila občine, da pristopijo k izvedbi tega skupnega javnega naročila.
Pristopilo je 60 občin, zato je ministrstvo pripravilo javno naročilo Letalskemu centru Maribor, ki je bil do takrat še edini usposobljen za izvajanje zaščite.
Letalski center je ceno zvišal, dražji tudi materiali
Na ministrstvu so za Ptujinfo pojasnili, da so 20. aprila 2021 poslali letalskemu centru ponudbo za sodelovanje. Center je nato do 28. aprila 2021 oddal svojo ponudbo.
Ministrstvo je ponudbo pregledalo in tako so ugotovili, da je ta višja kot leta poprej, zato so letalski center pozvali h pogajanjem. Po pogajanjih so na centru ponudbo znižali za 23,9 odstotkov, a ministrstvo pravi, da končni znesek še vedno močno presega razpoložljiva sredstva.
Darko Kralj, vodja zaščite proti toči na Letalskem centru Maribor, je za Ptujinfo pojasnil, da se je cena materialov po njihovih izračunih povišala za 170 odstotkov in da bi letos delali dva meseca dlje, kar za center tudi predstavlja dodatne stroške.
»Glede na razliko med ocenjeno vrednostjo, za katero imamo tudi razpoložljiva sredstva in ponudbeno ceno imamo naročniki možnost, da ponudbo sprejmemo, le v kolikor ima zagotovljena zadostna sredstva,« še dodajo na ministrstvu.
Ministrstvo je zadostno višino sredstev uspelo dobili šele 4. junija.
»Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano poleg sorazmernega deleža sredstev zagotavlja tudi sredstva, ki bi jih po razdelilniku sorazmernega povečanja prispevka moralo prispevati devet občin, ki se povabilu za dodatna sredstva niso odzvala oziroma so izjavila, da jih ne morejo zagotoviti. Ministrstvo bi tako prispevalo skupaj kar 123.876,44 evrov in tako zagotovilo 34,96 odstotkov sredstev celotne ponudbe, ki znaša 354.355,97 evrov,« razkrijejo.
Sledil je šok: Agencija za civilno letalstvo centru odvzela dovoljenje
Postopku prijave in pogajanjem je pa sledil šok. Na ministrstvu so za Ptujinfo povedali, da so po zagotovitvi zadostnih sredstev preverili izjavo ponudnika, da ima registrirana letala v generalni kategoriji s sistemi za vnos reagentov pri pristojnem organu, torej Agenciji Republike Slovenije za civilno letalstvo.
Mnenje agencije za civilno letalstvo je bilo, da letalo Cessna TU 206, ki je sicer namenjeno izvajanju letalske obrambe pred točo, nima ustrezne odobrene opreme za izvajanje zaščite pred točo. Mnenja so, da se letalo tako ne bi smelo uporabljati v te namene.
Kralj pa razburjeno doda, da so le nekaj dni nazaj dobili obvestilo, da jim je agencija za civilno letalstvo odvzela dovoljenje izvajanja zaščite.
»Na podlagi tega smo štirideset let z enako opremo delali obrambo pred točo,« nejevoljen pove Kralj, vodja protitočne zaščite.
Dovoljenje za zaščito pridobili v 80. letih prejšnjega stoletja v Beogradu
Pojasni, da so dovoljenje za zaščito pridobili v 80. letih prejšnjega stoletja v Beogradu. Določene dokumentacije, ki je bila s strani ministrstva zahtevana, letalski center ne more več dobiti, saj so dokumenti zgoreli med bombardiranjem.
A Kralj zatrjuje, da so pridobili več drugih dokumentov, ki dokazujejo, kako so se letala pregledovala, prav tako pa pove, da prej z dovoljenji ni bilo težav.
Lani so sicer na zahteve morali spreminjati operativni priročnik in tako so ga posledično spremenili in popravili po navodilih pristojnih.
»To je namerno, ne vem, če so politične igrice. Mi smo samo izvajalci, nasrkali pa bodo ljudje,« še doda Darko Kralj.
Ob tem na Letalskem centru Maribor poudarjajo, da so 40 let pridobivali izkušnje in tako njihovo znanje temelji na dolgoletnem delu.
Izpostavi, da do danes še niso imeli nobene nesreče, a kljub temu je agencija izdala mnenje, da se jim odvzame dovoljenje zaradi povečane nevarnosti.
»Imamo vrhunske posadke, vrhunsko opremo,« je jezen Kralj in doda, da so letos za protitočni projekt vložili že 200 tisoč evrov in tako se gospodarska škoda povzroča tudi njim.
Komentarji (9)
V Rakičanu imamo letališče letala pilote in zakaj se mi zanašamo na Maribor ? Vsako leto je problem za denar .Tisto kar so samo Jankovičem odpisali bi zadostovalo za pet lejt obrambe .90 °% je bila obramba proti toči učinkovita v Jugoslaviji .Po nekateri vaseh so imeli izstrelitvene rampe in je učinkovalo .Ta Kralj pa misli ,da je edini in ceno dviguje kakor pač rabi denar
Ta Kralj je 100 % janšist.
Ta Kralj je 100 % fajonist.
Ta Kralj je 100 % mesečar.
Mariborčane boli k za nas prekmurce, tam imajo maribor, pa ptuj in obmejne kraje, kjer jim toča redno tolče. Ko pridejo do nas bo že prepozno.
Nas brani avstrijec in ko so bili dovoljeni preleti ni bilo pri nas toče, letos so jim pa spet prepovedali prelete (vsaj tako sem slišal) in v petek smo spet imeli točo. Tako dolgo bodo srali, da se spet ponovita leti 2008 in 2009 in bo toča sesula celotno prekmurje. V teh letih je bila enaka situacija, ko avstrijec ni smel preletati obmejnih krajev.
vse so krive premnoge obcine in tam nesposobni politicni zupani.
A kaj so pa zdaj krive občine, če se ena agencija spomni, da rabi malo medijske pozornosti in tik pred začetkom obrambe pred točo odvzame licenco za letenje Letalskemu centru. Preberi članek pa potem komentiraj. Ni lepo da svoje frustracije tu izražaš in so zdaj občinari krivi, ker ti ni uspelo na zadnjih volitvah.
Za nepotrebne ogromne rondoje z bazeni imajo davkoplacevalski denar na obcini, za varovanje premozenja pod milin nebom, pa se grejo politiko. Barabe zupanske.
Ka je tablea ti popistila!? Preberi si članek in potem komentejraj. Občine so dale pejneze, a je ena od premnogih agencij, kjer vsakega 5-tega v mesecu prejmejo plačo pa mnogi ne vejo kaj delajo, odvzela licenco Letalskemu centru Maribor in zato letala ne morejo leteti!