Manj kot mesec dni je trajala epizoda začasnega vodenja stranke upokojencev s strani nekdanjega lendavskega župana Antona Balažeka. Slednji je stranko prevzel 10. marca, ko je Karl Erjavec po neuspehu s konstruktivno nezaupnico odstopil z mesta predsednika stranke in tudi izstopil iz stranke.
Problem razdalja med Prekmurjem in Ljubljano
Kot je povedal Balažek za Sobotainfo, je v tem času pripravil kratkoročni program konsolidacije stranke, stekle so tudi priprave na kongres, ki bo 19. junija, pripravljene pa imajo tudi vse terenske aktivnosti.
»Poskušali smo se tudi odzivati na aktualne dnevno-politične zadeve, a nam na področju komuniciranja ni steklo, tako kot bi moralo. Zdaj bo ogromno operativnega dela v Ljubljani in bo bolje, da to dela Brigita, ki je bližje in ima tudi ambicije za predsedniški položaj,« pojasnjuje razloge za svoj odstop in poudarja, da kot podpredsednik ostaja v stranki in bo še naprej pomagal, kolikor bo mogel, sam pa se za predsedniški položaj ne bo potegoval.
Po njegovem mnenju je tu prostor za mlade s političnimi ambicijami. Čoklova je sicer celjska mestna svetnica, nekaj časa pa je bila tudi vršilka dolžnosti direktorja največje slovenske bolnišnice UKC Ljubljana.
Stranka kljub razkolu ostaja med najstabilnejšimi
Kot poudarja Balažek, ki se je vrnil na podpredsedniški položaj stranke, je bil »vratolomen odhod Erjavca šok za stranko«, zato je bilo potrebno takoj zavihati roke in kratkoročno zapeljati stranko na prave tirnice.
»Stranka je stabilna, ne glede na to, kar pišejo o nas. Ocenjujem, da imamo takoj za SD-jem, SDS-om in NSi najbolj stabilno članstvo na terenu. Tudi finančno imamo stvari urejene,« pravi in priznava, da pa ni zadosti strankarske discipline, saj je skozi leta prišlo do razkroja in »vsak, ki ima pet minut časa, bi stranko prodajal«.
Slaba volja zaradi Gantarja in ostalih
Pri tem opozarja na razkol med terenom in poslansko skupino, za katerega pa je po njegovem mnenju potreben čas in verjame, da bo kongres to stanje lahko presekal.
Balažek sicer ostaja optimist glede prihodnosti stranke, nekoliko ga pa v slabo voljo spravlja »neverjetno veliko oportunizma v slovenski politiki«. Pri tem omenja način, kako so nekateri vidni člani zapustili stranko in to komentirali. Stranko je namreč poleg Erjavca pred kratkim zapustil tudi bivši zdravstveni minister Tomaž Gantar.
»Mi delamo to prostovoljno, profesionalci pa bi morali potegniti stranko naprej, a so se raje skrili in odšli,« je kritičen.
Kam bo stranko potegnilo novo vodstvo?
Glede možnosti predčasnih volitev in ob vse bolj napetem političnem ozračju, pa poudarja, da je ravno to eden izmed razlogov, da je začasno vodenje stranke prepustil Čoklovi.
Po njegovih besedah mora nekdo iz stranke biti fizično prisoten in dnevno komunicirati, saj se »na žalost vse dogaja v Ljubljani«. Sam je sicer bil vedno pristaš filozofije, da je potreben dialog s vsemi strankami, ampak ne za vsako ceno.
Kdo bo novi predsednik upokojencev bo tako znano 19. junija, med kandidati pa je moč pričakovati trenutno začasno vodjo Brigito Čokl. Minister za kmetijstvo Jože Podgoršek, katerega se je tudi omenjalo kot možnega kandidata, pa ni več član stranke.
Članstvo mu je namreč v skladu s statutom prenehalo, ker je ostal v vladi tudi po odhodu stranke iz vladne koalicije.
Komentarji (10)
Ja Bakažek bila je in več nebo nikoli tako naj ti bo jasno popušili ste ...
Gnjes je 1. April, den norcof.
Ja, samo Balažek je odstopil že včeraj ...
Podgane bižijo s potapljajoče ladje !
za vse stanje in propad se zahvalite Gantarju in Erjavcu. 1000 eur pokojnine.
Že so dosegli ka so hoteli.
Podgane prve bežijo. Tako kot Jožef Horvat iz DZja.
1. april
Ta pa je dobra najbole stabilna stranka, tomi se je čista ftrgnolo.
Did you watch the series, just horses and fools ?