Zaradi nehvaležnosti lahko zahtevate darilo nazaj, a le če ste podpisali darilno pogodbo. Večina se nas sicer z darilnimi pogodbami v življenju sreča zelo redko ali v nekaterih primerih nikoli. Kljub temu ima lahko darilna pogodba velik vpliv na naše življenje.

Vsi vemo, kaj je darilo, kaj pa je pravzaprav darilna pogodba? "Z darilno pogodbo darovalec neodplačno prenese na obdarjenca lastninsko pravico na določeni premičnini ali nepremičnini, obdarjenec pa darilo sprejme. Darilne pogodbe so najpogostejše med sorodniki," pojasni Matevž Kmetec, pravni svetovalec Zavoda PIP. 

 

Stranke se v praksi odločajo glede na vrednost darila, če gre za manjšo stvar, darilne pogodbe ne sklepamo v pisni obliki. Včasih je pa pisna oblika predpisana. Če gre za avtomobil, pogodba mora biti pisna. Strankam svetujemo, da  pri pomembnejših zadevah vsekakor darilno pogodbo sestavi pravnik. "Po veljavni zakonodaji pa je možno darilno pogodbo preklicati iz zakonsko predvidenih razlogov ali iz razlogov, ki jih stranki že z darilno pogodbo posebej določita. Zakon predvideva preklic zaradi stiske, hude nehvaležnosti ali pozneje rojenih otrok," še dodaja Kmetec.

Ali je možno preklicati darilno pogodbo, ker je darovalec pričakoval pomoč, pa mu ta ni bila nudena? Kmetec odgovarja: "Gre za pogosto zamenjavo darilne pogodbe s pogodbo o dosmrtnem preživljanju. Zavedati se moramo, da darilna pogodba pomeni neodplačen prenos premoženja. V kolikor so stranke želele v zameno za to dobiti neko dajatev ali storitev, je potrebno skleniti kakšno od drugih pogodb."

Darilna pogodba med zakonci je možna vendar je treba k notarju, saj mora biti v obliki notarskega zapisa. Povsem možno pa je še, da dediči zahtevajo razveljavitev darilne pogodbi, v primeru smrti darovalca. Vendar pod določenimi pogoji. In sicer, v kolikor ni ostalo dovolj premoženja, da bi bili nujni dediči poplačani. Ti se bodo lahko poplačali šele z vračilom daril v dedno maso. Pomembno je tudi, da lahko nujni dediči zahtevajo vračilo darila danega tudi drugim osebam, vendar le v če je bilo dano v zadnjem letu darovalčevega življenja.

Starejše novice