Minulo soboto se je na igrišču v Rogozi, kjer se je odvijal otroški nogometni turnir, zgodil incident, ki je zasenčil športni dogodek. Pesti so zapele med starši, ne med mladimi nogometaši, kot bi bilo pričakovano. Po neuradnih informacijah naj bi se sprva verbalno sporekli mami gostujočih ekip.
»Nekateri se res ne znajo brzdati. Prišlo je tudi do fizičnih posredovanj, ki smo jih kot organizatorji uspeli preprečiti, da ni prišlo do hujših posledic,« je povedal Matej Beranič, predsednik Športnega društva Rogoza, in dodal: »Tudi do fizičnega obračuna je prišlo.«
Po incidentu so starši sami poklicali policijo, ki je trem osebam izdala plačilni nalog, pridržan pa ni bil nihče. Žal to ni osamljen primer, saj se takšna vedenja staršev na otroških tekmah pojavljajo vse pogosteje.
Marinko Galić iz Športnega centra Marinko Galić je pojasnil: »Morali bi igrati polfinale, a sem otroke pobral in smo šli domov, ker je bilo vzdušje neznosno. Če ne bi pravočasno ukrepal, bi verjetno prišlo do pretepa med starši. Če otroci to vidijo, se bojim, da bi marsikateri hitro opustil nogomet.«
Najbolj glasne so mamice
Vedno več staršev se na otroških tekmah obnaša, kot da gre za finale Lige prvakov.
»Predvsem mamice so tiste, ki so najbolj glasne in se izpostavljajo. Zdi se, kot da so one tiste, ki ne priznavajo poraza ali dejstva, da njihov otrok igra manj kot drugi,« je pojasnil Galić.
Podobne težave opaža tudi Branko Smodič, vodja nogometne šole ROHO, ki se z nogometom ukvarja že več kot 30 let.
»V zadnjem času so starši postali trenerji in sodniki, nekateri celo merijo čas, koliko njihov otrok igra na tekmah. To že presega meje, otroci pa ne uživajo več v igri. Ko pridejo domov, se soočajo s pritiskom staršev, zakaj niso dali gola ali zakaj jih trener ni dal v igro,« je povedal Smodič.
Je rešitev v uveljavitvi novega navijaškega zakona?
V nogometni šoli, ki jo obiskuje približno 220 otrok, dogodek obžalujejo.
»Cilj organizacije teh dogodkov je, da se otroci na igrišču zabavajo, spoznavajo nova prijateljstva in razvijajo tekmovalni duh,« je poudaril Beranič.
Da bi preprečili podobne incidente, so v Športnem društvu Rogoza sprejeli kodeks obnašanja in navijanja za starše in otroke. »V primeru kršitev, ko opozorila in pogovori ne zaležejo, sledi kazen. Če se kršitev ponovi, moramo žal iz društva izključiti tako otroka kot starša,« je pojasnil Smodič.
Marinko Galić pa medtem vidi rešitev v spremembi zakonodaje.
»Država bi morala sprejeti zakon o navijaštvu za vse športne dogodke, ne le za nogometne. Vsak izgred bi se moral prijaviti, oseba pa bi dobila prepoved udeležbe na športnih dogodkih za pet let, kot je to urejeno v Angliji,« je poudaril Galić.
To, da je otrok zdrav pomeni največ
Nekdanji slovenski reprezentant Galić staršem svetuje, naj bodo hvaležni, da imajo zdrave otroke, ki se lahko ukvarjajo s športom.
»Pustite obstranske stvari, alkohol, zmerjanje in kričanje, saj v prvi vrsti delate sramoto svojemu otroku.«
A vseh staršev ne moremo metati v isti koš - veliko jih ne povzroča težav, športni razvoj svojega otroka pa zaupajo trenerjem, še dodajajo sogovorniki.
Komentarji (22)
Ja tak bo kak boš ti napisav siromak
In reply to Starsi morejo deco pripelati… by Yyxyxy (ni preverjeno)
Popolnoma pravilno da se starsi zavzamejo za svojega otroka
Med učitelji in trenerji je veliko Pedrov ki bi jim radi speljali otroka
In reply to Si straj za svojega? by Za premisliti (ni preverjeno)
Cuda ka edni morete stalno za deco stati. Le zakaj?
In reply to Popolnoma pravilno da se… by Niko i ništa (ni preverjeno)
Popolnoma pravilno da se starsi zavzamejo za svojega otroka
Med učitelji in trenerji je veliko Pedrov ki bi jim radi speljali otroka
In reply to Si straj za svojega? by Za premisliti (ni preverjeno)
Lejko pa da si ti tisti peder sajavi!
In reply to Popolnoma pravilno da se… by Niko i ništa (ni preverjeno)
Škoda edino, ka tej isti starši ne pazijo svoje dece doma, ker najvec spolnih zlorab se dogaja v krogi družine
In reply to Popolnoma pravilno da se… by Niko i ništa (ni preverjeno)
Trenerji in maserji zelo radi slatajs male fanteke za ritko
Zato sem jaz mojega otroka izpisala iz kluba
In reply to Škoda edino, ka tej isti… by tutu (ni preverjeno)
Tak je tou
Deca ce majo veselje bi morala sama peski oditi na trening. Na tekme bi jih moral klub voziti… % vsake dve leti eden uspe z dobro pogodbo v Pomurju. Torej % ka otrok de zivo od nogometa je 0,1 % To mislim ka de letno pospravo od 80.000 EUR+ ….Nega tu logike… zakoj se trgate od u5 dele hahaha noura pamet dolocenih. Ce bo klasa do vidli manageri pa vas bodo klicali sami…
Te mamice doma ne dobijo, te pa svojo jezo na tekmaj pokazejo
Dolga leta sem deloval v košarki in tudi tam ni bilo kaj prida drugače. Sicer vse na bolj kulturnem nivoju, pretepov med starši ni bilo, prepiri na dnevnem redu, dejstva pa ostanejo, da je bil navadno kar za vse kriva sodnika. Lep primer dolga leta nazaj, ko je sedanji reprezentant Klemen Prepelič pač igral, kakor je igral, njegov oče pa je s tako "vnemo" za vse krivil sodnika, da so ga morale uradne osebe odstraniti iz dvorane.
Kakor je bilo zapisano: razočaranje, ker "njihov" ne igra, ne igra dovolj, ne igra dobro, ne zadeva, ne podaja... (potem pa vik in krik na sodnika) ipd...
Prisotnost staršev hudo škodi otrokom, ampak prvim to dopovedati?
Ali dobro Pušis
Pridite na če avtobusno ob sedmih
In reply to Dolga leta sem deloval v… by trg zmage
Taki starši so sajavi prasci za svoje otroke!!!
bedaki kateri dajejo zgled svojim otrokom....kaksen fusbal...prepoved tem budalon keri to delajo n atekmi...Starsi pamet v roke nej kupico..jebo vas pa fusbal kavbojski
Žal je res tak kot je napisano.. Tudi pri nas se opaža pritisk na trenerje, ker če moj sinek nebo igral celo tekmo ga več nebo na tekme in treninge. Pa zakaj od xy osebe sin igra več kot moj.....
Prijte na tekme od Mure. Bruhaš ka starši delajo. Maloga smo izpisali po pol leta.
Vej pa pri Muri nej nika načik, babe se derejo, moški se nacejajo...špilajo pa itak deca premožnejših staršov ali pa nekših lokalnih "pomembnežov"...plačaj upravi pa treneri pa de vaš mali špilo, nej važno či pet bokših dečkov sedi na kloupi...
To so novodobni instantno ji srarši, ki niso športa nikoli povohal. Sedaj pa pametujejo in dajejo "nasvete" stroki. Res, včasih se zgodijo krivice, ko talent ni prepoznan ali pa zapostavljen. Vendar pa to nikakor ne spremeni dejstva da posamezniki mislijo, da če otroka načičkajo z nevem kako drago opremo da bo "Ronaldo..." in da današnje otroke treba najprej naučiti teka.,ravnotehžja,koordinacije in šele potem osnove nogometa. Trenažni proces treniranja je kompleksna stvar, ter zahteva ogromno potrpežljivosti, kajti današnja deca gredo od računalnika s celim suportom, ki je odvisen od staršev (predvsem mamice), na trening in bi morali biti takoj nogometaši. In rek"plačam vadnino, moj more igrati", je zelo zgrešeno, saj večkrat otrok zdravi nezdrave ambicije staršev, ki poslanstvo športa kot takega ne poznajo ali ne razumejo. Sicer pa obstaja kup individualnih športov, kjer se pozameznik ne more skrivati v skupini in kjer ni "zakaj moj igra manj ali ne igra", temveč je tam si ali nisi. Pa verjetno tudi tam moraš nekaj plačati (vadnino), verjetno tudi več. Malo sem predolg, za 50 let v nogometu(igralec, trener), pa daleč prekratek.
Starsi morejo deco pripelati pa odijte domo