Danes so na lendavski lokaciji farmacevtske družbe Lek, člana skupine Sandoz, odprli vrata okoliškim prebivalcem. Predstavili so jim obe ključni področji dela, ki potekata na lokaciji, in sicer Proizvodnjo antiinfektivov in Pakirni center Lendava. Lokacija se je z razvojem dejavnosti v zadnjih letih izjemno okrepila in postala pomemben del Sandoza, ene vodilnih svetovnih generičnih farmacevtskih družb. Družba v Lendavi širi tudi okoljska vlaganja, s katerimi še dodatno zmanjšuje vplive svojega delovanja na okolje.
Lek ohranja vlogo pomembnega delodajalca v regiji
Lokacija farmacevtske družbe Lek, člana skupine Sandoz, v Lendavi že več kot trideset let nenehno raste in se razvija. Pod njenim okriljem delujejo tri enote: Proizvodnja antiinfektivov, Pakirni center Lendava in Čistilna naprava Lendava. Skupno je zaposlenih že nekaj več kot 330 oseb. Od tega več kot 90 odstotkov zaposlenih prihaja iz lokalnega okolja. Tako Lek ohranja vlogo pomembnega delodajalca v regiji, kjer je brezposelnost sicer pereč problem.
Na celotni lokaciji vloženih več kot 110 milijonov evrov
Sandoz se zaveda pomena obrata v Lendavi, zato je v zadnjih desetih letih v razvoj in posodabljanje proizvodnih zmogljivosti na celotni lokaciji vložil več kot 110 milijonov evrov. Ena pomembnejših naložb, vredna več kot 24 milijonov evrov, je pred kratkim odprt novi Pakirni center Lendava.
Krepitev sodelovanja z lokalno skupnostjo in okoljske naložbe
Poslovanje Leka, člana skupine Sandoz, temelji na dolgoročni strategiji, ki vključuje družbeno odgovorno ravnanje na vseh področjih delovanja, k čemur sodi tudi dejavno vključevanje v lokalno skupnost. Lek, član skupine Sandoz, tako v Lendavi in celotni regiji podpira različne projekte in organizacije.
Že vrsto let tesno sodelujejo z učenci in učitelji Dvojezične osnovne šole II Lendava ter izvajajo številne dejavnosti, večinoma povezane z mladostniki in otroki z motnjami v duševnem razvoju. Med drugim so za učence DOŠ II Lendava večkrat pripravili naravoslovni dan, sodelovali pri organizaciji državne glasbene revije ter pomagali pri organizaciji 15. iger Specialne olimpijade za mariborsko-pomursko regijo. Kot podpornik projekta Hiške eksperimentov je Lek, član skupine Sandoz, omogočil, da je Hiška kot prvo šolo obiskala prav DOŠ II Lendava.
V septembru je Lek, član skupine Sandoz, skupaj z Rdečimi noski odprl redne obiske klovnov zdravnikov na otroškem oddelku Splošne bolnišnice Murska Sobota. Poleg tega v regiji podpirajo še druga društva in ustanove, med drugim Društvo za pomoč v stiski Zarja, Ozaro Slovenija – nacionalno združenje za kakovost življenja, Varno hišo Pomurja, Svet mladih Lendava, Dvojezično osnovno šolo Lendava, Dvojezično srednjo šolo, Dom starejših Lendava in Vzgojni dom Veržej.
Temeljni pristop preprečevanje onesnaževanj
Pri ravnanju z okoljem je temeljni pristop Sandoza preprečevanje vseh vrst onesnaževanj. Na najmanjšo možno mero zmanjšujejo okoljska, zdravstvena in varnostna tveganja, ki bi lahko vplivala na okolje, zaposlene in lokalno prebivalstvo. Pri ravnanju z odpadki postopno zmanjšujejo količine odpadnih surovin oziroma jih reciklirajo in ponovno izrabijo v največji možni meri. Z biofiltracijo zraka zmanjšujejo neprijetne vonjave.
»Izboljšali smo več okoljskih vidikov proizvodnje antiinfektivov. Z dodatnimi vlaganji in posodobitvami smo uspešno zmanjšali specifično porabo podtalnice za hlajenje proizvodnih procesov. Preusmerili smo iztok izrabljene hladilne vode iz manjšega recipienta v reko Muro in začeli dodatno izrabljati odvečno toploto dimnih plinov s sežigalnice« je povedala Gizela Štampar, direktorica proizvodnje antiinfektivov v Lendavi.
Za naložbe v varovanje okolja je Lek, član skupine Sandoz, v minulem letu skupno namenil 2,9 milijona evrov.
Komentarji (8)
aja pa neje polaničof bivši zaposlenec, šteri je betežne pujceke uvozo iz orsaga tak ka je celi nenšček vrag zel, zdaj minister te švicare domov tiro. Prej ka de on tu rajši polanićove pujcek gor povo. Tou več vredno kak lidje.
pisuni od tej novin prosin ka poslujšate ka minister pravi.
http://www.finance.si/8835859/%C5%BDidan-pljuva-po-Leku-ta-pa-odpira-sl…
To kar piše sploh ni res! Vsak ki pozna PCL ve da tam ne dela 90% ljudi iz okolice! Procent je dosti manjši
Večina delavcev je iz Ptuja, Maribora in še dlje proti Celju. V firmi ne čüješ domače rejči, naj bo prekmurska eli pa mađarska. Tako, da je tisto o 90% čisto zavajanje.
eti v moćvari so dragi moj Miro pravili, ka smo samo međimurci (se je zmešo - vejpa on zna ka smo vendi), prej tak zabiti ka ksenoje za kormanye mamo.
Prej ka so oni te balkanske perovne švede pa vse ka jij naši pošteni seodniki nemrejo obdelati direktno na nižjih sodiščih stirali nazaj domov.
stari kormayošje so nekda v soboti bar znali kaj po orbanočke güčati. Teva dva pa niti töu nej. Prej ka si naj te novine doj poglednejo kak trbej imperialističnimi silami opraviti. No tešik.
Jebemti Vanek, či se s toga što vö razmi ka si napijsal, vsaka gemi čast!
mogoče kdo zna koliko kaj plačujejo delavcam v proizvodnji za potne res samo avtobus plačajo?
kau dobro stoječa firma z sami pohvalami to pa da nove sodelavce zaposlujejo preko agencije za delo in to brez plačila potnih stroškov pa nikjer v članku ne piše mislim sramota za njih zdaj bodo še dobro stoječe firme začele s tem sramota za njih te se pa lejko z dobičkom hvalijo!!!
Če je vse to, kar piše, res, samo kapo dol. Resnično za pohvalit.