V Sloveniji za delovne zvezke največ odštejejo starši pomurskih učencev

| v Lokalno

Za delovne zvezke naših šoloobveznih otrok v Sloveniji odštejejo precej različne zneske. In žal ta gradiva finančno najbolj bremenijo prav starše v Pomurju.

Medtem ko so učbeniki v Sloveniji na voljo za izposojo v šolskem učbeniškem skladu in tako brezplačni, delovne zvezke v vrednosti do 30 evrov na učenca v prvem razredu krije Ministrstvo za šolstvo, v preostalih razredih pa so plačljivi. 

Sama izbira gradiva je prepuščena učiteljem oziroma strokovnim aktivom, vendar pa je za njihovo skupno nabavo potrebno še soglasje Sveta staršev. 

Področje ureja Pravilnik o upravljanju učbeniških skladov:

12. člen 

 (1) Za potrebe učbeniškega sklada šola nakupi nove učbenike, nadomesti iztrošene, odkupljene ali uničene učbenike in učna gradiva za prvi razred oziroma dokupi potrebne manjkajoče izvode.

(2) Osnovna šola zagotovi z učbeniškim skladom izposojo učbenikov in učnih gradiv za prvi razred vsem učencem prvega razreda.

( … )

(4) Strokovni aktiv učiteljev, ki poučuje razredni pouk, posamezni predmet oziroma strokovni modul v razredu, letniku ali programu, predlaga ravnatelju izbor učbenikov in učnih gradiv za prvi razred za prihodnje šolsko leto na podlagi Kataloga potrjenih učbenikov. Ravnatelj o izboru učbenikov za naslednje šolsko leto odloči najkasneje do konca meseca maja tekočega šolskega leta.

(5) Strokovni aktiv učiteljev predlaga ravnatelju seznam delovnih zvezkov in drugih učnih gradiv, ki jih bodo učitelji in udeleženci izobraževanja uporabljali pri pouku v prihodnjem šolskem letu, najkasneje do konca meseca maja tekočega šolskega leta. Ravnatelj pridobi pisno soglasje sveta staršev za skupno nabavno ceno delovnih zvezkov in drugih učnih gradiv za posamezen razred oziroma letnik šole, najkasneje do 10. junija tekočega šolskega leta, nato določi seznam delovnih zvezkov in drugih učnih gradiv, najkasneje do 15. junija tekočega šolskega leta.

Toda ker o količini in izbiri delovnih zvezkov po strokovni presoji odločajo učitelji, med posameznimi aktivi oziroma konci Slovenije prihaja do precejšnjih odstopanj v končnih stroških staršev.

Dobrodošel in uporaben pregled nad stanjem zagotavlja Zveza aktivov svetov staršev. Ta je podatke o cenah delovnih zvezkov marca letos objavila že sedmo leto zapored. 

Obdelali so podatke s 119 šol iz 13 različnih aktivov (26 odstotkov slovenskih osnovnih šol) ter ugotovili, da so razlike med šolami v skupni nabavni ceni delovnih zvezkov in njihovem številu upoštevajoč vseh devet razredov bile velike.

Kot je razvidno iz grafa s podatki za šolsko leto 2017/18 pa v povprečju največ odštejejo prav starši pomurskih učencev.

ASSLOŠ – Aktiv svetov staršev ljubljanskih osnovnih šol

ASSOŠDKR – Aktiv svetov staršev osnovnih šol domžalsko-kamniške regije

ASSUEŠL – Aktiv svetov staršev upravne enote Škofja Loka

ASSMOŠ – Aktiv svetov staršev mariborskih osnovnih šol

ASS-OK – Aktiv svetov staršev obalno-kraške regije

ASSZOŠ – Aktiv svetov staršev zasavskih osnovnih šol 

ASSKOŠ – Aktiv svetov staršev koroških osnovnih šol

ASSNOŠ – Aktiv svetov staršev notranjskih osnovnih šol 

ASSPOŠ – Aktiv svetov staršev pomurskih osnovnih šol

ASSOŠPK – Aktiv svetov staršev osnovnih šol pod Krvavcem

ASSZG – Aktiv svetov staršev Zgornje Gorenjske

ASSGAVOŠ – Aktiv svetov staršev goriških, ajdovskih in vipavskih osnovnih šol

ASSUEG – Aktiv svetov staršev upravne enote Grosuplje

ASSZSpOŠ – Aktiv svetov staršev zgornje severnoprimorskih osnovnih šol

ASSZDR – Aktiv svetov staršev zahodno dolenjske regije

ASSP – Aktiv svetov staršev Posavja in 

ASSOŠCR – Aktiv svetov staršev osnovnih šol celjske regije

Tekom osnovnošolskega izobraževanja razlika v primerjavi s povprečjem vseh sodelujočih šol v Sloveniji nanese na 103,86 evra, v primerjavi z najnižjim povprečnim seštevkom aktiva v državi pa kar 191,47 evra

V devetih letih za delovne zvezke starši otrok v Zgornje severnoprimorskih osnovnih šolah torej odštejejo skoraj dvesto evrov manj kot pomurski starši.

K sreči zbrani podatki tudi kažejo, da se cene zadnjih šest let znižujejo, eno največjih pocenitev v primerjavi s šolskim letom 2011/12 pa smo pravzaprav zabeležili ravno na območju Pomurja. Povprečne skupne cene so namreč danes nižje za približno 218 evrov.

Zmanjšanje gre deloma pripisati prav vlogi svetov staršev v postopku oblikovanja nabora gradiv in njihovim opozorilom. Še vedno pa ne gre zanikati velikih razlik med posameznimi konci Slovenije. 

»Zastavlja se vprašanje, ali obstaja nabor DZ, ki bi jih v učnem procesu z lahkoto pogrešali in brez njih prav tako kakovostno izvedli učni proces ter zato predstavljajo nepotrebno učno in finančno breme. To vprašanje predstavlja za vse deležnike svojevrsten izziv, ki je zelo tesno povezan s kakovostjo učnih gradiv. 

Strokovna analiza nekaterih delovnih zvezkov na Zavodu za šolstvo in napovedano zbiranje (in verjetno analiza) cen učnih gradiv na pristojnem ministrstvu sta zagotovo koraka v pravo smer pri soočanju s tem izzivom. Upamo, da bosta obe instituciji na začeti poti vztrajali in vzpostavili učinkovit sistem spremljanja in izboljševanja kakovosti ter racionalne rabe DZ,« so med ugotovitvami minulega šolskega leta zapisali v Zvezi aktivov svetov staršev.

Ob tem pa pozdravljajo tudi prakso Zavoda za šolstvo Republike Slovenije, ki vsako leto objavi priporočila za izbor učbenikov in drugih učnih gradiv.

Komentarji

Tunč

Ja vepa v Pomurji je dober standard z plačami, ne vejte tou te pa moremo meti najdrakše del zvezke ou ka krije država do 30 eur v 1.razredi je pa prokleta laž......

Eagle

Zavedajo se tega, ka celo goričko dela prek meje.

Anarhi 88

Saki naj dela ge ščej. Rajši v Avstriji, ka pa na socialni....

in ka zaj

ja in ka zaj? se bo kdo bunil?
neeeej. raje se starši doma pred deco čemerijo kak so dragi.....

petardomavriti

tou se že več lejt opozarja pa nikomi nika!!!
mogoče do prekmurski poslanci z zidanom na čelu kaj zrihtali, nej???

Venera321

Žalostno, žalostno ker je v Pomurju najmanjša kupna moč, a plačati je potrebno največ....

....

Brez veze, itak se najbolj bunijo tisti keri so preživeli dopust na HRV. predragi obali zdaj so pa prišli domov, vijdijo ka so dosta potrošili, zdaj pa še šola, bunijo se pa itak tisti keri so bilij na dopusti z štipendijami, socijalnov pomočjov, pobarvanimi lasmi, enormno dragimi telefoni in po dvej škatlici čikof na dan po osebi pa še bi lejko naštevali.
Seveda se popolnoma strinjam ka je puno takših ka so si to nej mogli privoščiti ampak tisti so ponižno tiho in se ne ispostavlajo. To je dokazano.
ZDAJ PA LEJKO KOMENTEJRATE KAJ HOČETE, TO JE RESNICA.

A

Natega svojevrstna: Učbenik, katera cena tiska stane cca 2-3 eur, na koncu stane 20-30 eur.
Zgovarjanje na avtorsko delo za vsebine 100x prežvečene me ne prepriča.
Tu bi država morala dati izbiro 2 opcij, sama narediti veliko naročilo za ekonomijo obsega in basta.
Zdaj pa tu založbe pobirajo smetano in lobirajo po ovinkih za njihove učbenike pri učiteljih.
Embalaže paketov so postale tak fancy kak za iphone. Starši pa to plačujemo, vsako leto znova in znova, ... ker nihče nima jajc ustaviti to norijo.

rdeča zvezda

v soboti raje zapravljajo peneze za skaklnice na cesti ( ležeče policaje) namesto da bi te peneze vložili v šolske fonde
Ampak oni na občini tega ne vedo,, morda pa so celo ljubosumni, da bi bil narod bolj pameten od njih ,,Veste na občini so zaposleni najbolj pametni ljudje prekmurja i bližnjoj okoline

rdeča zvezda

v soboti raje zapravljajo peneze za skakalnice na cesti ( ležeče policaje) namesto da bi te peneze vložili v šolske fonde
Ampak oni na občini tega ne vedo,, morda pa so celo ljubosumni, da bi bil narod bolj pameten od njih ,,Veste na občini so zaposleni najbolj pametni ljudje prekmurja i bližnjoj okoline

Mojamoja

To pa iz razloga, ker je v šolstvu tak sistem, da si lahko vsak učitelj ali učiteljica (celo na isti šoli v razredu paralelke) izbere "svoje" učbenike in delovne zvezke za šolo. Potem pa ti šolarji nosijo domov še velike kupe natisnjenih listov. Največkrat pa ti delovni zvezki ostanejo neizpolnjeni, da o učbenikih ne govorim. In ob vsem tem imajo v šolah interaktivne table, na katere učitelji projicirajo snov in učenci jo morajo prepisati (no tako je bilo vsaj pred leti). Mislim, da je v dobi digitalizacije imeti toliko delovnih zvezkov in učbenikov potratno in zelo obremenjujoče za starše. Razvoj gre pač naprej. Kar pa je še najbolj žalostno, pa so učenci slabo pismeni, ker enostavno premalo pišejo. To sicer negira moj prejšnji stavek, da je doba digitalizacije, ampak vseeno osnovno opismenjenost je potrebno zagotoviti.

grof

Pod ta komentar se podpisem, poleg tega pa se delovni zvezki v taki meri kot jih imamo prekmurci ukinjajo, ker so pametni ucitelji ze zdavnaj ugotovili, da je potrebno pisati, prepisovati, brati ce zelimo dvigniti bralno, funkcionalno pismenost.

What

Pa ka si nori, ka delajo sveti staršev na pomurskih šolah? Sramota! Nesposobne učiteljice ka so komaj faxe napravile do si zbejrale najdrakš učbenike/delovne zvezke, hkrat pa jočejo kak majo male plače...brez vsakega občutka očitno?!? Ene os učijo brez učbenikov, učiteljice se dejansko na ure pripravijo in pripravijo tudi delovne liste za učence. Ampak pri nas nej, tu morejo svojo kavico spiti pa si šminko popraviti.
STARŠI ZBUDITE SE!

Profile picture for user kanžor kanžor

In kaj delajo in kaj so delali Pomurski poslanci glede tega ? Mislim,da nimajo pojma zakaj so sploh poslanci .Banda

učenec

Najbole nemarni učitelji. Delovni zvezek je bljižnica do brezdelja učiteljev. Sami ne vejo organizirati pouka in dajati naloge. Edina skrb je hiter odziv na Štrukljeve pozive na štrajk.

Čarni vrag

Pri nas je šola namenjena za produciranje bedakov. Edino takšni do volili Šarca, Bratuškovo, Erjavca, Židana, Cerarja itd.

truplo-ass

Vsi čedni volimo Janeza J!

sobočan123

Največji problem je v temu, da se ti delovni zvezki sploh ne uporabljajo, ampak se morajo kupiti zaradi dogovorov šol, učiteljev z založniki. Pa nima veze ali gre za osnovno šolo ali pa za srednjo šolo. Ta problem se vleče že iz 90-ih let. Večina tega gradiva na žalost ostane neuporabljenega.

DEBELI FUKJENEC

Preberite si pravilnik! Potem pa povejte kdo dela in kdo uči na prekmurskih šolah. So to Ljubljančani, Primorci ali so to PREKMURCI??? Je vam zdaj kaj bolj jasno kdo je kriv za visoke cene delovnih zvezkov? A kljub temu še vedno mislim, da ta anketa ne kaže realnega stanja v Sloveniji.

neizobražen

ŠOLSTVO + ZALOŽNIŠTVO = MAFIJA (finančni vampirji)
to je matematična poanta katera živi v skriti simbiozi (že leta in leta)

Profile picture for user kanžor kanžor

No Horvatek ka se toliko glasiš in brbraš brezi veze kako boste Pomurski poslanci ukrepali glede cen šolskih potrebščin ? No mogoče se to vas sploh ne tiče kajti od vas lahko človek pričakuje marsi kaj

smrkci

Vse bi moglo biti zastonj kot v Jugoslaviji ampak je Slovenska politika taka da še otrokom pobere denar,ki ga še sploh ne poznajo in jim politika krade denar in sebi v žepa daje ,da ne govorim o starših otrok da jim politika vse pobere.

Čarni vrag

V SFRJ zvezki in učbeniki niso bili zastonj. Je pa res, da so eno knjigo uporabljali tudi do 10 let in niso venomer izdajali nove "verzije". Delovnih zvezkov nismo poznali.

Profile picture for user buldog buldog

Seveda. Delovni zvezki v vseh devetih razredih stanejo neverjetnih 600 evrov; to je neverjetnih 66 evra na leto. Saj razumem, to je skoraj četrtina mesečnega obroka za novi avto; ali desetina enega povprečnega dopustovanja za eno osebo na "Mediteranu". V Prekmurju je izobraževanje vedno predrago in na koncu konca vseh potreb. Drugače povedano: izobraževanje lastnih otrok ni prioriteta prekmurskih staršev. Tako razmišljanje nas dela sluge, v stilu: naj konča tri leta, čim bolj poceni in nato Avstrija! Toda, že Mali princ je rekel: ne pride daleč, kdor gre naravnost!

jožefona

Vsi si še enkrat preberite članek, kjer lepo piše " Ravnatelj pridobi pisno soglasje sveta staršev za skupno nabavno ceno delovnih zvezkov in drugih učnih gradiv za posamezen razred itd.". Torej so krivi starši, ker so lepo tiho v šoli. No je že res, da čez učitelja pa ne smeš, ker bo itak čutil posledice tvoj otrok. Razen redkih ta pravih učiteljev.

bridki

Delovnih zvezkov sploj deca ne nucajo. Prosefor pripravi na enon listi vprašanja, skopejra pa razdeli. Starši prišparamo, založbe pa v stečaj.

Komentarji

Tunč

Ja vepa v Pomurji je dober standard z plačami, ne vejte tou te pa moremo meti najdrakše del zvezke ou ka krije država do 30 eur v 1.razredi je pa prokleta laž......

Eagle

Zavedajo se tega, ka celo goričko dela prek meje.

Anarhi 88

Saki naj dela ge ščej. Rajši v Avstriji, ka pa na socialni....

in ka zaj

ja in ka zaj? se bo kdo bunil?
neeeej. raje se starši doma pred deco čemerijo kak so dragi.....

petardomavriti

tou se že več lejt opozarja pa nikomi nika!!!
mogoče do prekmurski poslanci z zidanom na čelu kaj zrihtali, nej???

Venera321

Žalostno, žalostno ker je v Pomurju najmanjša kupna moč, a plačati je potrebno največ....

....

Brez veze, itak se najbolj bunijo tisti keri so preživeli dopust na HRV. predragi obali zdaj so pa prišli domov, vijdijo ka so dosta potrošili, zdaj pa še šola, bunijo se pa itak tisti keri so bilij na dopusti z štipendijami, socijalnov pomočjov, pobarvanimi lasmi, enormno dragimi telefoni in po dvej škatlici čikof na dan po osebi pa še bi lejko naštevali.
Seveda se popolnoma strinjam ka je puno takših ka so si to nej mogli privoščiti ampak tisti so ponižno tiho in se ne ispostavlajo. To je dokazano.
ZDAJ PA LEJKO KOMENTEJRATE KAJ HOČETE, TO JE RESNICA.

A

Natega svojevrstna: Učbenik, katera cena tiska stane cca 2-3 eur, na koncu stane 20-30 eur.
Zgovarjanje na avtorsko delo za vsebine 100x prežvečene me ne prepriča.
Tu bi država morala dati izbiro 2 opcij, sama narediti veliko naročilo za ekonomijo obsega in basta.
Zdaj pa tu založbe pobirajo smetano in lobirajo po ovinkih za njihove učbenike pri učiteljih.
Embalaže paketov so postale tak fancy kak za iphone. Starši pa to plačujemo, vsako leto znova in znova, ... ker nihče nima jajc ustaviti to norijo.

rdeča zvezda

v soboti raje zapravljajo peneze za skaklnice na cesti ( ležeče policaje) namesto da bi te peneze vložili v šolske fonde
Ampak oni na občini tega ne vedo,, morda pa so celo ljubosumni, da bi bil narod bolj pameten od njih ,,Veste na občini so zaposleni najbolj pametni ljudje prekmurja i bližnjoj okoline

rdeča zvezda

v soboti raje zapravljajo peneze za skakalnice na cesti ( ležeče policaje) namesto da bi te peneze vložili v šolske fonde
Ampak oni na občini tega ne vedo,, morda pa so celo ljubosumni, da bi bil narod bolj pameten od njih ,,Veste na občini so zaposleni najbolj pametni ljudje prekmurja i bližnjoj okoline

Mojamoja

To pa iz razloga, ker je v šolstvu tak sistem, da si lahko vsak učitelj ali učiteljica (celo na isti šoli v razredu paralelke) izbere "svoje" učbenike in delovne zvezke za šolo. Potem pa ti šolarji nosijo domov še velike kupe natisnjenih listov. Največkrat pa ti delovni zvezki ostanejo neizpolnjeni, da o učbenikih ne govorim. In ob vsem tem imajo v šolah interaktivne table, na katere učitelji projicirajo snov in učenci jo morajo prepisati (no tako je bilo vsaj pred leti). Mislim, da je v dobi digitalizacije imeti toliko delovnih zvezkov in učbenikov potratno in zelo obremenjujoče za starše. Razvoj gre pač naprej. Kar pa je še najbolj žalostno, pa so učenci slabo pismeni, ker enostavno premalo pišejo. To sicer negira moj prejšnji stavek, da je doba digitalizacije, ampak vseeno osnovno opismenjenost je potrebno zagotoviti.

grof

Pod ta komentar se podpisem, poleg tega pa se delovni zvezki v taki meri kot jih imamo prekmurci ukinjajo, ker so pametni ucitelji ze zdavnaj ugotovili, da je potrebno pisati, prepisovati, brati ce zelimo dvigniti bralno, funkcionalno pismenost.

What

Pa ka si nori, ka delajo sveti staršev na pomurskih šolah? Sramota! Nesposobne učiteljice ka so komaj faxe napravile do si zbejrale najdrakš učbenike/delovne zvezke, hkrat pa jočejo kak majo male plače...brez vsakega občutka očitno?!? Ene os učijo brez učbenikov, učiteljice se dejansko na ure pripravijo in pripravijo tudi delovne liste za učence. Ampak pri nas nej, tu morejo svojo kavico spiti pa si šminko popraviti.
STARŠI ZBUDITE SE!

Profile picture for user kanžor kanžor

In kaj delajo in kaj so delali Pomurski poslanci glede tega ? Mislim,da nimajo pojma zakaj so sploh poslanci .Banda

učenec

Najbole nemarni učitelji. Delovni zvezek je bljižnica do brezdelja učiteljev. Sami ne vejo organizirati pouka in dajati naloge. Edina skrb je hiter odziv na Štrukljeve pozive na štrajk.

Čarni vrag

Pri nas je šola namenjena za produciranje bedakov. Edino takšni do volili Šarca, Bratuškovo, Erjavca, Židana, Cerarja itd.

truplo-ass

Vsi čedni volimo Janeza J!

sobočan123

Največji problem je v temu, da se ti delovni zvezki sploh ne uporabljajo, ampak se morajo kupiti zaradi dogovorov šol, učiteljev z založniki. Pa nima veze ali gre za osnovno šolo ali pa za srednjo šolo. Ta problem se vleče že iz 90-ih let. Večina tega gradiva na žalost ostane neuporabljenega.

DEBELI FUKJENEC

Preberite si pravilnik! Potem pa povejte kdo dela in kdo uči na prekmurskih šolah. So to Ljubljančani, Primorci ali so to PREKMURCI??? Je vam zdaj kaj bolj jasno kdo je kriv za visoke cene delovnih zvezkov? A kljub temu še vedno mislim, da ta anketa ne kaže realnega stanja v Sloveniji.

neizobražen

ŠOLSTVO + ZALOŽNIŠTVO = MAFIJA (finančni vampirji)
to je matematična poanta katera živi v skriti simbiozi (že leta in leta)

Profile picture for user kanžor kanžor

No Horvatek ka se toliko glasiš in brbraš brezi veze kako boste Pomurski poslanci ukrepali glede cen šolskih potrebščin ? No mogoče se to vas sploh ne tiče kajti od vas lahko človek pričakuje marsi kaj

smrkci

Vse bi moglo biti zastonj kot v Jugoslaviji ampak je Slovenska politika taka da še otrokom pobere denar,ki ga še sploh ne poznajo in jim politika krade denar in sebi v žepa daje ,da ne govorim o starših otrok da jim politika vse pobere.

Čarni vrag

V SFRJ zvezki in učbeniki niso bili zastonj. Je pa res, da so eno knjigo uporabljali tudi do 10 let in niso venomer izdajali nove "verzije". Delovnih zvezkov nismo poznali.

Profile picture for user buldog buldog

Seveda. Delovni zvezki v vseh devetih razredih stanejo neverjetnih 600 evrov; to je neverjetnih 66 evra na leto. Saj razumem, to je skoraj četrtina mesečnega obroka za novi avto; ali desetina enega povprečnega dopustovanja za eno osebo na "Mediteranu". V Prekmurju je izobraževanje vedno predrago in na koncu konca vseh potreb. Drugače povedano: izobraževanje lastnih otrok ni prioriteta prekmurskih staršev. Tako razmišljanje nas dela sluge, v stilu: naj konča tri leta, čim bolj poceni in nato Avstrija! Toda, že Mali princ je rekel: ne pride daleč, kdor gre naravnost!

jožefona

Vsi si še enkrat preberite članek, kjer lepo piše " Ravnatelj pridobi pisno soglasje sveta staršev za skupno nabavno ceno delovnih zvezkov in drugih učnih gradiv za posamezen razred itd.". Torej so krivi starši, ker so lepo tiho v šoli. No je že res, da čez učitelja pa ne smeš, ker bo itak čutil posledice tvoj otrok. Razen redkih ta pravih učiteljev.

bridki

Delovnih zvezkov sploj deca ne nucajo. Prosefor pripravi na enon listi vprašanja, skopejra pa razdeli. Starši prišparamo, založbe pa v stečaj.

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Kronika

Vse v Kronika

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kultura

Vse v Kultura

Forum

Vse teme

Malice

Vsi ponudniki

Mali oglasi

Vsi oglasi