Poslovil se je v Murski Soboti rojeni uslužbenec ameriške kongresne knjižnice in starešina velike porote Watergata.

Minulo soboto je tik pred dopolnjenim 92. letom starost umrl dolgoletni uslužbenec ameriške kongresne knjižnice Vladimir Pregelj. Za seboj je zapustil 72-letno Leo Plut Pregelj, s katero sta se poročila leta 1980.

Ekonomist in publicist je slovenskim politikom ter diplomatom pomagal navezovati stike v Washingtonu, zasedel pa je tudi položaj starešine velike porote v zloglasni aferi Watergate, ki je Richarda Nixona stala predsedniškega položaja.

Kot starešina je 30. januarja 1974 na tedanjega ameriškega predsednika naslovil zahtevo, da pred veliko poroto odgovarja na vprašanja. Vendar do tega ni prišlo, saj je Nixon, ko je postalo jasno, da se mu obeta odstavitev, avgusta istega leta sam odstopil s položaja.

V Washingtonu odpiral vrata slovenskim politikom

Preglju pripisujejo veliko zaslug v procesu osamosvajanja Slovenije, v ameriškem kongresu in drugod v Washingtonu je namreč pomagal odpirati vrata slovenskim politikom in diplomatom.

Rojen je bil leta 1927 v Murski Soboti staršema učiteljema, nato pa se je preselil v Ljubljano. Po drugi svetovni vojni leta 1945 je nato kot begunec odšel v ZDA. Izobraževal se je na kolidžu St. Joseph v ameriški zvezni državi Indiana, služil je v ameriški vojski, pridobil državljanstvo in na univerzi Fordham v newyorškem Bronxu zaključil magisterij. Delovno mesto specialista za mednarodno trgovino je v ameriški kongresni knjižnici dobil leta 1957. Tamkajšnji sodelavci so mu nadeli vzdevek Miro, piše STA.

V zadnjih letih je kljub opešanemu zdravju do samega konca ostal bister. Namesto praznovanja Pregljevega 92. rojstnega dne se bo v ameriški prestolnici – predvidoma v Nacionalni katedrali brezmadežnega spočetja – zdaj odvila spominska slovesnost.

Slovo velikega Slovenca

Na smrt Preglja, ki naj bi ga upepelili in nato pokopali na ljubljanskih Žalah, se je že odzval zunanji minister Miro Cerar in njegovi družini izrekel sožalje. Kot je zapisal v objavi na družbenem omrežju Twitter, je umrl razumnik in velik Slovenec, ki je v času osamosvajanja pomagal odpirati vrata kongresnikov slovenskim diplomatom.

Starešina velike porote, ki je pod drobnogled vzela afero Watergate, je minuli mesec sicer opravil intervju z Washington Post, saj tudi predsednikovanje Donalda Trumpa v ameriški javnosti odira razgrete razprave o morebitni odstranitvi s položaja (tako imenovani impeachment).

Medtem ko se Slovenec glede Trumpa ni opredeljeval, pa je dejal, da bi gradivo, ki je bilo zbrano med preiskavo ruskega vpletanja v volitve 2016, moralo postati javno.

Komentarji (1)

micka1 (ni preverjeno)

So ga izgnali iz slovenije?

Starejše novice