Lani je bilo na slovensko tržišče danih nekaj manj kot 6 tisoč ton, zbranih oziroma prevzetih pa nekaj več kot 4 tisoč ton odpadnih nagrobnih sveč.

Inšpekcija za okolje in naravo ugotavlja, da na slovenski trg prihaja veliko več nagrobnih sveč, kot je prijavljenih v sistemih shem, saj se proizvajalci oziroma uvozniki na ta način izognejo plačilu okoljske dajatve in embalažnine. Da bi zagotovili ločeno zbiranje odpadnih nagrobnih sveč ter preusmeritev od odlaganja v recikliranje in druge načine predelave, je Vlada RS leta 2008 sprejela Uredbo o ravnanju z odpadnimi nagrobnimi svečami, s katero je opredelila ločeno zbiranje odpadnih nagrobnih sveč ter shemo ravnanja z njimi.

45 ton odpadnih sveč zbranih po prvem novembru

Na območju Pomurja oziroma v 18 občinah na levem bregu Mure, aktivnosti gospodarske javne službe zbiranja komunalnih odpadkov izvaja podjetje Saubermacher-Komunala. Na območju teh občin skrbijo za odvoz odpadkov s 162 pokopališč. Podjetje je v letu 2013 zbralo 132 ton odpadnih nagrobnih sveč, od tega 45 ton takoj po prvem novembru.

Predela se več kot 90 odstotkov sestavnih materialov odpadnih nagrobnih sveč

Danes je sicer mogoče predelati več kot 90 odstotkov sestavnih materialov odpadnih nagrobnih sveč, predelani materiali pa se uporabijo pri ponovni izdelavi sveč ali drugih izdelkov. V Sloveniji delujejo 3 sheme za ravnanje z odpadnimi nagrobnimi svečami in sicer Pron, Interseroh in Sveko, ki z izbranimi zbiralci poskrbijo, da nagrobne sveče predelajo v za to izbranih podjetjih, na primer Ekoplaskomu iz Ljutomera.

Sveče sortirajo, predelajo in surovine prodajo naprej

Sebastjan Koletnik iz podjetja Ekoplaskom iz Ljutomera, da pred predelavo sveče najprej sortirajo po vrsti sveče in materiala. Parafinske nagrobne sveče gredo nato v strojno predelavo, izločene ostale vrste sveč, kot so steklene in keramične sveče, pa predajo v nadaljo uporabo, pooblaščenemu zbiralcu. Pri njih se ročno obdelajo elektronske sveče iz katerih izločijo baterije in elektronsko vezje, plastika se pa predela. Pridobljeni produkti so parafin, plastika, predvsem PVC in kovine. Vse te soruvine prodajo, parafin kopujejo predvsem svečarji, PVC plastika se proda proizvajalcem cevi iz umetnih mas, kovine pa gredo železarjem.

Komentarji (2)

ejni (ni preverjeno)

Tak bar majo vsi delo... pa še pejneze bar lejko potrošimo ;)

fdbgnhm (ni preverjeno)

Bar še v nečem smo še med prvimi nej samo v korupciji

Starejše novice