Vemo, da je klorofil tisti, ki daje zelenim rastlinam njihovo barvo in jim omogoča dihanje, manj znano in raziskano pa je, da klorofil pomaga krepiti naše zdravje.
Njegova največja moč je v tem, da obnavlja telo, saj pospešuje rast in obnovo tkiv. Sodeluje tudi pri čiščenju organizma, celjenju ran in boju proti okužbam.
Poleg tega spodbuja prebavo, izboljšuje prekrvavitev, krepi imunski sistem in sodeluje pri obnovi krvnih celic. Vsebuje vitamine K, C, A, E in folno kislino, kalcij, beljakovine, železo in magnezij.
Kako izkoristiti ta zeleni čudež?
Najučinkovitejši vir klorofila je seveda zeleno listnata zelenjava, ker pa kuhanje uniči skorajda ves klorofil, jo je najbolje uživati presno.
Nekateri viri klorofila so:
- špinača,
- olive,
- blitva,
- zelena solata,
- pšenična trava,
- kalčki,
- por,
- beluši,
- ohrovt,
- listje zelene in peteršilja,
- grah,
- brokoli,
- zelena paprika,
- zelene alge,
- regrat,
- čemaž,
- motovilec …
Pomlad je idealen čas, da se podamo na travnike in v gozd ter pridno naberemo zelenje, s katerim bomo telo očistili, okrepili in se uprli spomladanski utrujenosti.
Regrat odličen razstrupljevalec
Regrat je znan kot odličen razstrupljevalec in spodbuja delovanje vseh organov za izločanje.
Je diuretik, žene na vodo, laksativ, spodbuja odvajanje blata, holagog, spodbuja izločanje žolča, in antirevmatik, zdravi revmo.
Po ljudskem izročilu se uporablja proti zastoju seča in ledvičnim kamnom, saj močni sečni tok potegne ledvični pesek s seboj, prebavnim motnjam in zaprtju zaradi lenega črevesja in slabega izločanja prebavnih sokov, saj pospešuje delo vseh izločevalnih žlez.
V želodcu se namreč izloča več kisline, v dvanajstnik pa se izceja več žolča iz jeter in sokov iz trebušne slinavke, žolčevodnim in jetrnim boleznim, tudi ob žolčnih kamnih, vnetju žolčnika, zlatenici in za lajšanje začetnih stopenj ciroze jeter ter mišičnemu revmatizmu, obrabljenim sklepom, ledvenemu useku in vnetju išiasa.
Regrat vsebuje tudi vitamine A, B in C, veliko kalija in drugih mineralov. Holin v regratu vpliva na presnavljanje maščob in delovanje živčevja. Regratovi pripravki – po zaslugi delovanja snovi na jetra in žolč – tako pospešujejo raztapljanje žolčnih kamnov.
Prava kulinarična poslastica
Že marca se je pričela sezona nabiranja njegovih okusnih listov. Uporabni so tako listi kot korenine. Uživamo ga lahko surovega ali ga skuhamo v različnih jedeh, nabiramo pa ga lahko vso leto.
Regratovi listi so s svežim, rahlo grenkim okusom tudi prava kulinarična poslastica. Pripravljamo jih lahko enako kot špinačo, zelo okusni pa so tudi surovi, v solati.
Tako listi kot cvetovi so zelo okusni tudi, če jih skuhamo na pari s špinačo in čemažem. Iz listov lahko iztisnemo sok, korenino pa prepražimo in uporabimo za pripravo napitka, ki ga imajo nekateri za kavni nadomestek (brez spodbujevalnega učinka kave). Poznamo tudi regratov med.
V kakšni obliki pa ga vi najraje uživate?