Februarja letos so pri Osnovni šoli IV Murska Sobota slovesno odprli nov prizidek z dvema etažama.
Poleg večje jedilnice so s prizidkom pridobili tudi večje pritličje za sprejem učencev, učno stanovanje, dva kabineta in več novih učilnic.
Celotna vrednost projekta je sicer znašala slabega pol milijona evrov, nekaj več kot 200 tisoč evrov pa je prispevala Mestna občina Murska Sobota.
A prostorske stiske to ni rešilo, širitev obstoječe zgradbe ni več mogoča
Tine Novak, pomurski poslanec iz vrst stranke Gibanje Svoboda, je na 21. redni seji državnega zbora omenil, da se osnovna šola še vedno sooča z resno prostorsko stisko, ki se iz leta v leto povečuje.
»Širitev obstoječe zgradbe ni več mogoča, šola pa že vrsto let sodeluje s Centrom šolskih in obšolskih dejavnosti glede uporabe prostorov, vendar trenutne zmogljivosti ne zadoščajo za naraščajoče potrebe,« je izpostavil pomurski poslanec.
Center šolskih in obšolskih dejavnosti ne more zagotoviti toliko prostorov
Glede stopnjevanja te problematike smo se obrnili tudi na Jano Grah, ravnateljico Osnovne šole IV Murska Sobota.
Osnovna šola IV Murska Sobota in Center šolskih in obšolskih dejavnosti, ki deluje v bivšem Dijaškem domu Murska Sobota, imata že vrsto let sklenjeno pogodbo o ureditvi medsebojnih razmerij za uporabo prostorov, prehrane in drugih storitev za izvajanje dejavnosti vzgojnega programa domov za učence s posebnimi potrebami.
Ob prevzemu vzgojnega programa iz dijaškega doma na Osnovno šolo IV Murska Sobota v letu 2017 so bili v skupino vključeni trije učenci.
»V šolskem letu 2024/25 bo v program vključenih 21 učencev, od tega en naš bivši učenec, ki bo nadaljeval šolanje na Biotehniški šoli v Rakičanu,« je pojasnila Grah.
»V medsebojnih pogovorih smo si s Centrom šolskih in obšolskih dejavnosti izmenjali informacije, da v obstoječem delu zgradbe nam ne morejo zagotoviti toliko in take prostore, ki bi jih za potrebe izvajanja naših programov potrebovali,« je dodala Grah.
Na hodnikih se učenci na invalidskih vozičkih ne morejo srečati
Prostorsko stisko pa se iz leta v leto povečuje. Najstarejši del zgradbe bo v naslednjem šolskem letu praznoval šestdesetletnico in je potreben temeljite obnove.
»Na ozkih hodnikih se ne morejo srečati učenci na invalidskih vozičkih. Kljub oviram izvajamo kvaliteten pouk in delo z učenci s posebnimi potrebami, podpiramo razvoj specialno-pedagoške stroke ter podpiramo starše, družine in druge vzgojno-izobraževalne ustanove v Pomurju,« je dodala Grah.
Redno pa spremljajo tudi prenovo starega dela bivšega dijaškega doma v Murski Soboti, pri kateri sodeluje tudi ministrstvo za vzgojo in izobraževanje.
Na letni ravni se vključi do 20 novih učencev
14. maja 2024 so Osnovno šolo IV Murska Sobota na pobudo poslanca Tineta Novaka obiskali Darjo Felda, minister za vzgojo in izobraževanje, Iztok Žigon, generalni direktor Direktorata za investicije ministrstva za vzgojo in izobraževanje, sodelavci ministrstva, podžupan Mestne občine Murska Sobota Jure Lang in poslanci skupine Gibanje Svoboda Murska Sobota.
V skupnem pogovoru so odprli problematiko prostorske stiske šole ter iskali rešitve ...
»Ugotovili smo, da Osnovna šola IV Murska Sobota, kljub sodobno opremljenim učilnicam v prizidku šole, ki jih je od Mestne občine Murska Sobota prevzela januarja 2024, nima dovolj učilnic in ostalih prostorov za delo, da v sklopu šole ni ustrezne telovadnice in terapevtske razgibalnice, da je šolsko dvorišče premajhno za število učencev, ki obiskuje šolo, da šola nima lastne kuhinje, na hodnikih ni mogoče, da se srečata dva učenca na invalidskih vozičkih.
Število učencev na Osnovni šoli IV Murska Sobota narašča, na letni ravni se vključi za do 20 učencev več po celotni vertikali. Ugotovili smo tudi, da je v vzgojni program domov za učence s posebnimi potrebami vključenih vedno več učencev,« je še dodala ravnateljica.
Nadgradnja obstoječe šole ali celo gradnja nove šole?
Ravnateljica šole je Damjana Anželja, župana Mestne občine Murska Sobota, obvestila o obisku ministra ter o pobudah za reševanje prostorske stiske:
»V primeru, da se bo na Mestno občino Murska Sobota obrnilo ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, je pripravljen vstopiti v pogovore in opredeliti pristojnosti in dolžnosti obeh strani pri iskanju rešitev (na primer: preveriti možnosti nadgradnje obstoječe šole, iskati novo lokacijo za gradnjo nove šole, pridobivati in urediti druge prostore v Mestni občini Murska Sobota, skleniti dogovor o financiranju, pa tudi o možnosti širitve v prostore Centra šolskih in obšolskih dejavnosti).«
Stroške investicij nosi zgolj soboška občina
V skupnih pogovorih z ministrom so tudi predlagali, da se spremeni zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja v členu, ki določa financiranje investicij in nadstandardnih storitev osnovnih šol.
Osnovno šolo IV Murska Sobota obiskujejo učenci iz več občin v Pomurju in tudi izven Pomurja. Nosilec stroškov investicij in nadstandarda pa nosi zgolj ustanoviteljica šole Mestna občina Murska Sobota.
Pri financiranju investicijskega vzdrževanja, nadstandardnih programov in materialnih stroškov zaznava težave večina šol s prilagojenim programom v Sloveniji, zato se vprašanja in pobude pojavljajo na različnih sestankih in združenjih ravnateljev ter mest in občin.
Predlagajo, da se zakon spremeni v delu, ki določa financiranje iz sredstev lokalne skupnosti tako, da se v 82. členu zakona opredeli, da se financiranje investicijskega vzdrževanja, nadstandarda in materialnih stroškov porazdeli med lokalne skupnosti, iz katerih se v šole s prilagojenim programom vključujejo učenci, in sicer tako, da se izračun naredi na število vključenih učencev s posamezne občine in ni le breme občine ustanoviteljice.
Največja šola s prilagojenim programom v Pomurju
Osnovna šola IV Murska Sobota je največja šola s prilagojenim programom v Pomurju.
Izvajajo prilagojen izobraževalni program devetletne osnovne šole z nižjim izobrazbenim standardom, posebni program vzgoje in izobraževanja in vzgojni program domov za učence s posebnimi potrebami.
V vrtcih in osnovnih šolah v Pomurju izvajajo mobilno specialnopedagoško službo. V okviru šole deluje tudi skupina za podporo inkluziji, ki izvaja dejavnosti svetovalnega centra – svetovanja, podpore in širjenja inkluzije v širšem okolju v Pomurju.
Komentarji (8)
Tine je edini poslanec, ki se še zavzema za dobro Prekmurja.
Upam, da mu s to šolo uspe.
Absolutno pa novogradnja na novi lokaciji izven mestnega jedra, po vseh najnovejših standardih in dovolj prostora, da bo lahko nemoteno delovala nekaj desetletij.
In dovolj parkirišč za vse deležnike.
Ajde, župan, zmigaj se ❗
Tine bo pomagal iz Ljubljane.
lol
NAJ JIM GRAD POSTAVIJO:)
Lepo ka privoscis bivsim sosolcan.
Edina rešitev je gradnja nove šole. To, kar imajo sedaj je neprimerno, premajhno, neurejen dovoz, premalo igralnih površin, ... Močno podpiram idejo, da se naredi ključ sofinanciranja glede na število uporabnikov iz drugih občin. Narobe je, da občina MS finansira vse investicije, več kot polovica učencev pa prihaja iz ostalih pomurskih občin, njihovi župani pa nočejo slišati da bi finačno pomagali. .
Drzava placa. Nej obcina. Isto za vse ostale osnovne sole in vso ostalo deco. Od ge tebi ideja, ka to financera obcina? Vejpa obcina njin je niti nej sposobna dati kombija keroga krvavo nucajo, nej ka bi jih financerala
Majo oni pejnaze za pet kombijof.
na oš3 je lahko podružnica oš4. Normalnih otrok je vedno manj.