Županja občine Ljutomer Olga Karba je danes v Hotelu Jeruzalem v Ljutomeru gostila sedmo regijsko srečanje občin v organizaciji Skupnosti občin Slovenije.
Županje in župani oziroma podžupanje in podžupani ter direktorice in direktorji občinskih uprav občin podravske in pomurske regije so se dotaknili aktualnih tematik ter spregovorili o potrebah in pričakovanjih občin članic.
Delovno srečanje je vodil predsednik Skupnosti občin Slovenije Vladimir Prebilič.
Na srečanju so posebej izpostavili tri problematike, s katerimi se srečujejo občine: financiranje občin, sanacija po poplavah in županske plače.
Kot je pojasnil Prebilič, je županska funkcija edina funkcija v naši državi, ki je neposredno izvoljena. Župani so kazensko in premoženjsko odgovorni za to, kar počnejo.
To pomeni, da če naredijo kaj narobe, plačajo kazen, potem pa lahko doživijo tudi odtujitev premoženja.
Vse regije se soočajo s podobnimi problemi
Glede same regije ugotavljajo, da so podobni problemi, še vedno izziv financiranje občin.
Poleg tega so se dotaknili še dveh velikih težav, prva težava je po besedah Prebiliča prostorsko načrtovanje in urejanje vodotokov, ki predstavlja ogromen izziv, saj se načrti ne premaknejo z mrtve točke.
Posledično nastaja potencialna nevarnost, da se bo ponovil scenarij lanskega leta.
»Vsi mi župani smo tudi okoljevarstveno osveščeni, saj ne živimo na drugem planetu, vsi smo tukaj doma in si želimo tudi ohranjenega okolja. Težava pa nastane, ko nas silijo, da moramo odločati ali ali.
Seveda si vsi želimo imeti urejeno okolje, moramo pa imeti tudi urejeno življenjsko okolje za ljudi, ki v tem prostoru živijo,« je dejal Prebilič.
Bodo tudi župani stavkali?
Po besedah Prebiliča so za razliko od nekaterih drugih segmentov naše družbe župani družbeno odgovorni ljudje.
Če bi župani stavkali, bi to pomenilo, da bi se ustavile nekatere storitve in na ta način bi prizadeli predvsem občanke in občane, za katere so odgovorni.
Pri plačah si bodo poskušali pomagati z ustavnim sodiščem, ostale teme pa bodo še naprej naslavljali na vlado in zahtevali, naj prisluhne.
»Ves čas jim razlagam, da je investicija v lokalno samoupravo pravzaprav za vlado najboljša investicija.
Zakaj? Zaradi tega, ker smo stokrat dokazali, da znamo s tistim evrom, ki ga dajo županu in županji trikrat boljše gospodariti, kot to lahko počne država,« je dejal Prebilič.
Strankarska prevlada nad lokalno samoupravo
Prebilič je izrazil obžalovanje nad izgubo prakse, v kateri so župani lahko sedeli v državnem zboru in glasovali neodvisno od političnih strank, kar je bilo koristno za lokalno samoupravo.
Poudaril je, da so nekoč župani in poslanci skupaj podprli številne zakone, ki so bili v korist državi in občinam, ne glede na svojo politično pripadnost.
Ta praksa danes ne obstaja več, saj so po Prebiličevih besedah poslanci postali ujetniki svojih strank in strankarskih šefov, ki jim grozijo s koncem kariere, če ne glasujejo v skladu s strankarsko voljo.
Komentarji (6)
Blefer. Kako naj bo nekdo poslanec, če ni član stranke in kao naj potem dela v nasprotju pogledom stranke?
Toga tiča-prebuliča je potrebno poslati tja od koder je prišel. Ne pa, da nam Pomurcem "kvasi" nedosegljivo utopijo.
tej zgleda pravi narcisek
se zna sto v soboti dela za stranki Slobodo …. vukojebemi drhaci keri ne vejo ka je delo… vse na lopato na komunalo dati… nej pa med sluzbo na sestanke odijo… se zna sto tak dela… de enkrat tomi tudi konec
STRANKA SLOBODA… sloboda samo za ič volilce
Ko bo si nabavo parmiljonska stanovanja s krediti prek sorodnikov z blokiranimi računi. Bo reko, zaj pa morem iti, da na bi stranko oškodoval. Vse lopove pohapsiti, zakaj je mogla iti policajska ministrica, ona bi to zrihtala. zdaj bo pa samo komunala sranje pucala.