Od 15. novembra do 15. marca je na slovenskih cestah obvezna zimska oprema, kar je ključno za varno udeležbo v prometu.
Karel Reihs, vodja oddelka za cestni promet v Sektorju uniformirane policije Policijske uprave Murska Sobota, je opozoril na pomembnost ustrezne opremljenosti vozil in upoštevanja zimskih razmer.
Zimske razmere
»Obvezna zimska oprema vključuje zimske pnevmatike na vseh kolesih vozil do 3500 kilogramov ali poletne pnevmatike z ustreznimi snežnimi verigami v priboru. Pri vozilih nad 3500 kilogrami so predpisane zimske pnevmatike na pogonskih kolesih ali uporaba verig na poletnih pnevmatikah. Tovornih vozil se torej pravila dotaknejo z dodatno zahtevo po obvezni lopati,« je poudaril.
Obdobje obvezne zimske opreme traja od 15. novembra do 15. marca, vendar pa morajo biti vozila tudi po tem obdobju opremljena z zimsko opremo, kadar nastopijo zimske razmere.
»To pomeni, da je tudi v primeru, ko se sneg oprijema vozišča ali pride do poledenelosti, uporaba zimske opreme obvezna,« je pojasnil Reihs.
Kazni za neupoštevanje pravil
Neupoštevanje zakonskih zahtev prinaša visoke kazni, ki jih morajo vozniki upoštevati.
»Kazni za vozila brez zimske opreme znašajo 40 evrov, za neočiščena vozila pa celo 200 evrov. Pri tovornih vozilih, ki kršijo pravila med zimskimi razmerami, kazni dosegajo tudi od 300 do 500 evrov,« je izpostavil Reihs.
Poleg tega opozarja, da vozila, ki niso očiščena snega in ledu, predstavljajo resno nevarnost za druge udeležence v prometu.
»Vozniki naj se pripravijo na vožnjo tako, da upoštevajo vozne razmere in prilagodijo hitrost. Pred odhodom je pomembno preveriti, ali je pot sploh varna, in po potrebi načrtovati pot v času, ko so ceste splužene in posipane,« je dejal.
Če vožnja ni nujna, priporoča, da potovanje preložijo na ugodnejši čas.
Nasveti za varno vožnjo pozimi
Reihs je poudaril tudi, kako pomembno je, da so vozila ustrezno pripravljena na hladne razmere.
Zimske pnevmatike z minimalno globino profila treh milimetrov so bistvene za ustrezno oprijemanje cestišča, saj se pri temperaturah pod sedem stopinj Celzija bistveno hitreje segrejejo kot poletne pnevmatike.
»Prilagoditev hitrosti in predvidevanje morebitnih dejanj drugih udeležencev sta prav tako ključna za varnost,« je dejal.
Vozniki naj imajo vedno na voljo dovolj goriva, preverijo sredstva za čiščenje vetrobranskega stekla ter poskrbijo, da so vzvratna in stranska ogledala ter vetrobransko steklo očiščeni snega in ledu.
»Prometna varnost je odgovornost vsakega posameznika, zavedati pa se moramo, da s skrbjo za varnost sebe ščitimo tudi druge,« je še povedal Reihs.
Komentarji (8)
Sobotainfo in Policija vse znata.
070594664
Teorija v nulo pa nakladanje na cesti pa logika čisto drugo.
Baje da je bil Srečko Štajner doktor za te svojega naslednika.
Se opravičujem. Za tega svojega naslednika.
In reply to Baje da je bil Srečko … by Durok (ni preverjeno)
zna što naslov ali pa telefonsko od SOBOTAINFO?