V Murski Soboti so danes na poseben način obudili spomin na enega največjih slovenskih umetnikov Mikija Mustra (1925–2018), pionirja slovenskega stripa in animiranega filma.
V Hotelu Belmur je bil dogodek z naslovom Muster se vrača v Mursko Soboto, kjer so obujali njegov bogat ustvarjalni opus.
Poseben gost: sin Miklavž Muster
Dogodek je bil obogaten s prisotnostjo Miklavža Mustra, sina legendarnega striparja, ter Aleksandra Buha, dolgoletnega založnika Mustrovih del.
Oba sta zbranim obiskovalcem delila zanimive anekdote in spomine na Mustrovo življenje in delo, obenem pa osvetlila njegov vpliv na slovensko kulturo.
»Miki Muster se vrača domov«
Dogodek v Hotelu Belmur je odprl župan, ki je poudaril: »Lahko povem, da se Miki Muster vrača domov, v svoje rodno mesto. Gre za izjemno osebo, umetnika, plavalca, kiparja, striparja – človeka mnogih talentov.«
Na pročelje občinske zgradbe je bila izobešena spominska zastava, ki bo skozi vse leto spominjala na Mustra in njegovo povezanost z Mursko Soboto.
Anželj je napovedal tudi druge aktivnosti, ko so maskote na Soboških dnevih in s stripi obarvane dogodke v MIKK, namignil pa je tudi na vse večji konsenz za umestitev kipa, povezanega z delom Mikija Mustra, v Murski Soboti.
Po njegovih besedah bodo poskušali zagotoviti sredstva, z avtorskimi pravicami pa naj težav ne bi bilo: »Verjamem, da bomo za tak kip v bližnji prihodnosti našli sredstva in prostor.«
Ganljiv nastop sina Miklavža Mustra
Miklavž Muster, sin umetnika, je zbranim obiskovalcem zaupal osebne spomine na otroštvo, ko je obiskoval svojo babico v Murski Soboti.
»Vedno, kadar pridem v Prekmurje, sem vesel. Moj oče je bil izjemno ponosen Prekmurec, njegova prekmurščina pa odlična,« je povedal in dodal, da mu je oče pogosto recitiral Prešernove verze kar v prekmurščini.
Spomnil se je tudi na projekt obujanja Mustrovih stripov: »Mi smo to naredili za zbiratelje. Nastal je komplet 11 knjig s celotno bibliografijo, zgodbe pa so bile restavrirane in urejene po kronologiji. V Sloveniji je bilo prodanih okoli milijon Mustrovih knjig.«
Založnik Aleksander Buha: »Nihče ni verjel v projekt«
Založnik Aleksander Buha, dolgoletni prijatelj in sodelavec Mikija Mustra, je pojasnil, kako je nastajal projekt ponatisa stripov: »Tri leta in pol sem iskal založnika. Nihče ni verjel v to. Potem smo se odločili, da izdamo sami – in razprodali prvo knjigo v dveh dneh.«
Buha je napovedal tudi prihajajoče projekte: poštna znamka, spominski kovanec Banke Slovenije, dokumentarni film, razstava osebnih predmetov v Mestnem muzeju Ljubljana ter celo posebni meniji v soboških restavracijah, ki bodo temeljili na Mustrovih junakih: Zvitorepcu, Lakotniku in Trdonji.