V letu 2022 so zbrali skupno 21 tisoč ton odpadkov, opažajo pa, da je osveščenost prebivalcev na izjemno visoki ravni.

Z direktorjem podjetja Saubermacher Komunala Murska Sobota Dragom Dervaričem smo se pogovarjali o podjetju, o zgodbi, ki so jo spisali v letu 2022, o novostih, ki so jih uvedli ter o njihovih načrtih za prihodnost.

Ekipe dnevno zberejo 23 ton odpadkov, ne glede na vreme

Podjetje Saubermacher Komunala Murska Sobota ima že več kot tridesetletno tradicijo, v tem času so nanizali veliko uspehov.

Dervarič pojasni: »Marsikdo, ki od daleč opazuje naše delo se mu zdi, da vse poteka tako enostavno, na lahek način.

Ampak marsikdo tudi ne ve, da naši zaposleni na terenu dnevno ena ekipa izprazni okrog 900 zabojnikov, da dnevno ena ekipa skupno zbere 23 ton odpadkov in to ne glede na vreme, ali dežuje, ali sneži, je zunaj 35 stopinj, minus deset, vsak dan od ponedeljka do petka.

Vsekakor smo najbolj zadovoljni, če nam uspe začrtano delo uspešno oddelati in izprazniti vse zabojnike, da lahko potem naši uporabniki ponovno jih pridno polnijo.«

Gospodarsko javno službo zbiranja komunalnih odpadkov opravljajo v 17 občinah na levem bregu reke Mure, od Hodoša do Črenšovec, Tišine do Kuzme. Sedež podjetja je v mestu Murska Sobota.

Njihovo geslo je odgovorno ravnanje z odpadki

Dervarič pove, da se odgovorno ravnanje s strani vsakega posameznika pokaže v tem, da doma dejansko odpadke ločuje.

Na ta način se zagotovi ekonomična obdelava odpadkov iz katerih se po obdelavi pridobijo nazaj sekundarne surovine, iz katerih se ponovno izdelajo izdelki. Na ta način se prihranijo tiste primarne surovine, ki so količinsko omejene.

V letu 2022 so zbrali 21 tisoč ton odpadkov, kar je primerljivo z letom poprej

Strma rast ločeno zbranih odpadkov iz preteklih let se je ustavila, tako količina zbranih odpadkov ostala na isti ravni kot v letu 2021.

V podjetju so začeli izvajati določene aktivnosti, ki naj bi se v letošnjem letu rezultirale v tem, da bi delež ločenih odpadkov spet začel naraščati, saj opažajo, da se v črnih zabojnikih – zabojnikih za mešane komunalne odpadke še vedno v 50 odstotkih najdejo odpadki, ki ne sodijo tja.

»Želimo si, da bi s svojimi aktivnostmi tako letos kot v prihodnjih letih dosegli, da bi ta delež napačno odloženih odpadkov med mešane odpadke zmanjšali na tisto najnižjo možno raven oziroma idealno bi bilo, da bi bili v črnem zabojniku zgolj in samo mešani komunalni odpadki.

Zavedamo se, da stojimo pred nalogo, ki ni enostavna, ampak znamo in zmoremo in verjamemo, da bomo skupaj z občani to tudi uresničili,« pove Dervarič.

Osveščenost prebivalstva je na izjemno visoki ravni

Kot ugotavljajo, je stopnja osveščenosti prebivalstva v regiji na izjemno visoki ravni in raste iz leta v leto, kar je verjetno posledica njihovih aktivnosti in projektov, ki jih izvajajo predvsem z mladimi.

V bodoče želijo doseči, da bi ljudje še bolj ločevali odpadke in ravno zaradi tega so šli v projekt ločenega zbiranja steklene embalaže po sistemu od vrat do vrat. S tem projektom so v nekaterih občinah pričeli že v letu 2021.

Ločeno zbiranje steklene embalaže od začetka leta 2023 poteka tudi v Murski Soboti, tako sta ostali samo še dve občini, kjer ni uvedenega ločenega zbiranja steklene embalaže od vrat do vrat.

Pričakujejo pa, da bodo do konca letošnjega leta le to uvedli tudi v teh dveh občinah ter na ta način zagotovili uporabnikom prijazno storitev.

Posledično so se ukinili tudi ekološki otoki oziroma zbirna mesta, ki so bila vse prevečkrat lokacije za kraj odlaganja vseh drugih odpadkov in so kazili podobo pokrajine.

V lanskem letu dodatno razdelili čez tisoč zabojnikov

Storitev zbiranja papirja in papirne embalaže imajo uvedeno v vseh občinah. Projekt vpeljave ločenega zbiranja steklene embalaže so izkoristili tudi za to, da so povečali vključenost v ločeno zbiranje papirja in ločeno zbiranje bioloških odpadkov. 

Tako so v lanskem letu razdelili dodatno čez 1000 zabojnikov za zbiranje papirja in bioloških odpadkov. Dervarič verjame, da se bo ta trend nadaljeval tudi letos in da bodo razdelili še vsaj tisoč zabojnikov za ločeno zbiranje papirja in bioloških odpadkov.

Od lani v Zbirnem centru Murska Sobota kotiček za izdelke za ponovno uporabo

V lanskem letu so v sodelovanju s shemo za ravnanje z odpadno električno in elektronsko opremo v Zbirnem centru Murska Sobota uredili kotiček za izdelke za ponovno uporabo

Gre za to, da lahko občani izdelke, ki jih več ne potrebujejo in so še delujoči prinesejo in oddajo v ta kotiček, shema pa bo potem poskrbela, da bodo vsi ti izdelki ustrezno pregledani, tehnično brezhibni in pa predani v nadaljnjo uporabo

Kazalnikov uspeha je več

Kot pojasni Dervarič, je kazalnikov uspeha več. Eden od teh pokazateljev je vsekakor delež zbranih ločenih odpadkov. Tukaj vidijo, kako uspešni smo bili pri osveščanju in formiranju. Drugo so zadovoljni zaposleni, kajti samo zadovoljni zaposleni so temelj za uspešno delo danes in jutri. 

In na koncu koncev eden od pokazateljev uspešnosti delovanja je tudi to, ali so dosegli načrte poslovanja in finančne cilje ter zadovoljstvo lastnikov.

Uporabnike osveščajo na več načinov, pomembno je osveščanje mladih

Med najenostavnejše osveščanje štejejo osveščanje v medijih, kot so oddaje na televiziji in na radiu ter objave v časopisih. 

Skozi več kot 30-letno delovanje so se na nek način naučili, da pa najboljše rezultate na področju osveščanja dajo projekti, ki se fokusirajo predvsem na mlade, pri katerih želijo vzpodbuditi skrb za okolje ter jih vzpodbuditi k doslednemu ravnanju z odpadki.

Vsako leto se povečuje število vzgojno-izobraževalnih zavodov, ki se prijavljajo na njihove projekte, zato bodo s to prakso nadaljevali tudi v bodoče.

Tako so v lanskem letu uspešno zaključili projekt Odpadno - uporabno. Zelo odmeven in uspešen je bil njihov teden obeleževanja evropskega tedna brez odpadkov, ko smo v Murski Soboti na Trgu kulture pripravili izmenjevalnico oblačil, ki je bila izjemno dobro obiskana in za katero so prejeli veliko pohval.

Prejeli nagrado za aplikacijo Saubermacher Komunala 

Aplikacija Saubermacher Komunala je dobila srebrno priznanje Pomurske gospodarske zbornice za inovacijo.

»Z aplikacijo želimo ljudi informirati, osveščati in jim dati vse tiste potrebne informacije, da bi bilo ločevanje odpadkov njim čim lažje, čim bolj prijazno, da ne bi bilo potrebno razmišljati kdaj je naslednji odvoz, da ne bi bilo potrebno razmišljati ali je zadnji račun plačan ali ne, kam sodi kakšen odpadek in tako naprej,« pojasni Dervarič.

Z zastavljenimi cilji v čisto prihodnost

Podjetje ima izdelan strateški razvojni program 2025. Pri njihovem delu delujejo procesno in verjamejo, da bodo izpolnili vse cilje, ki so si jih zadali v strateškem razvojnem program ter pokrajino in okolje, v katerem delujejo, ustvarili še bolj zdravo.

Dervarič je pohvalil in se je zahvalil vsem svojim sodelavcem, ki so s svojim neumornim delom prispevali, da so lahko leto 2022 uspešno zaključili, vsem uporabnikom, ki pomagajo soustvarjati zdravo okolje, ter medijem in lastnikom, ki so podjetje ustanovili in ki zagotavljajo vse potrebne vire, da lahko uspešno delujejo.

Starejše novice