Ko je po družbenih omrežjih zaokrožil posnetek medvrstniškega nasilja, ki se je pred dobrim mesecem dogajalo v središču Ptuja, so se stvari obrnile v drugo skrajnost.
Na spletu se je pojavil seznam otrok, ki naj bi bili del nasilniške skupine, skupaj z njihovimi imeni, priimki, razredom in osnovno šolo, ki jo obiskujejo.
Med njimi sta bila tudi otroka dveh mater, ki trdita, da sta se na seznamu znašla po krivici. Želeli sta ostati anonimni, njune podatke pa hranimo v uredništvu.
Seznam s podatki mladoletnikov se je po družbenih omrežjih razširil kot požar. Pod objavami so se pojavili komentarji, kot so: »Saj se ve, kateri so in kje se dobivajo,« ter »Upam, da naletijo na enega, ki nima kaj izgubiti, da jih pošlje na urgenco.«
Pogovarjali smo se z mamo dekleta, ki se je znašlo na seznamu, čeprav je bila ob času dogodka z družino na počitnicah v tujini.
»Cela družina je zelo pretresena. Hčerka samo joče in sprašuje, zakaj jo objavljajo, če ni bila zraven? Beremo grozljive komentarje, povsod delijo slike teh imen. Grozno, to si sploh nihče ne more predstavljati,« je povedala mati mladoletnice.
Govorili smo še z drugo materjo, katere sin naj bi se v bližini nasilnega obračuna znašel povsem naključno.
Mama mladoletnika je povedala: »Videl je, za kaj gre. S prijateljem sta se obrnila in odšla, s tem dejanjem nista imela nič. Ko sem ga vprašala, zakaj ni reagiral, mi je odgovoril, da so ti otroci že grozili, da bodo obračunali z vsakim, ki bi kaj povedal. Zaradi strahu ni upal nikomur nič povedati.«
Otroci ne upajo v šolo, starši prejemajo grožnje
Obe družini zdaj prejemata grožnje – tako od odraslih moških kot od skupin, ki se želijo v imenu pretepenega fanta maščevati najstnikom s seznama.
»Absolutno ne podpiram tega, kar se je zgodilo. Vse dobro, kar smo zgradili v življenju, je v trenutku izginilo. Mojega otroka je strah iti v šolo, nas starše pa je strah, ker nam grozijo po družbenih omrežjih. Naši osebni podatki so razkriti, naše slike se pojavljajo po Facebooku, kot da smo najbolj zlobni ljudje na tem svetu,« je povedala mati mladoletnika.
Veliko gneva se je zgrnilo tudi na otroke, ki so nasilje zgolj opazovali, a niso ukrepali. Strokovnjak s področja vzgoje Sebastjan Kristovič je mnenja, da je neprimerno otrokom pripisovati soodgovornost:
»Do določene mere zagotovo so, saj bi lahko pobegnili, opozorili ali kako drugače ukrepali. A nikoli ne vemo, kakšna je bila situacija.«
Po navedbah ene izmed sogovornic naj bi seznam pripravila in razposlala ena izmed članic nasilne skupine, ki je želela zaščititi samo sebe.
»Če tisti, ki so najbolj glasni, dobro pogledajo seznam, bodo videli, da so na njem akterji, ki sploh niso bili vpleteni, medtem ko glavnih povzročiteljev nasilja na seznamu sploh ni,« je povedala mati mladoletnika.
Učenca sta v stiski, zavedata se, kaj sta storila
Dogajanje zgroženo opazuje tudi ravnatelj Osnovne šole Mladike, ki jo obiskujeta dva akterja iz posnetkov. Tako z njima kot z njihovimi starši so že opravili razgovore.
Prav tako ta teden najstnika ne bosta prisotna pri šolskem pouku.
»Vse, kar se zdaj pojavlja na družbenih omrežjih in kar zapisujejo odrasli, je grozljivo. Ta trenutek sta učenca v veliki stiski, zavedata se, kaj sta storila, a za nazaj se stvari ne da popraviti,« je povedal ravnatelj Osnovne šole Mladika Bogomir Širovnik.
»Nevarnost je, da nekdo počne enako, ker želi zaščititi žrtev. V civiliziranih državah imamo za to pristojne službe, policijo in notranje organe. Ne smemo pozabiti, da mladi opazujejo odrasle in se od njih učijo. Zelo škodljivo in zavržno je, da nekdo jemlje zakon v svoje roke,« je opozoril Kristovič.
Družba sicer išče krivce za nasilje med mladimi, a se premalo staršev vpraša, kakšen zgled dajejo svojim otrokom.
»Pozivam vse – pustite organom, da opravijo svoje delo. Ne jemljite pravice ali maščevanja v svoje roke,« je dodal ravnatelj Širovnik.
K strpni komunikaciji na družbenih omrežjih poziva tudi policija, ki nasilne dogodke še preiskuje.