V studiu TV IDEA je nasproti Marjana Dore tokrat sedel Mitja Čander, slovenki esejist, urednik, scenarist, dramaturg in šahist.

Med letoma 2010 in 2013 je bil programski direktor Javnega zavoda Maribor 2012 – Evropska prestolnica kulture, trenutno pa je direktor založbe Beletrina, katere soustanovitelj in urednik je vse od leta 1996.

Srce ostaja v Mariboru

Še danes se šteje za Mariborčana, čeprav z družino živi v Ljubljani, na Štajersko pa se vedno znova vrača že zaradi obveznosti, prijateljev in družinskih izletov. 

»Vedno bom navijal za nogometni klub Maribor, ne pa za Olimpijo,« je jasen Čander.

Toda obenem priznava, da do svojega mesta goji precej ambivalentne občutke.

»Mariborčani so lahko čudoviti ljudje, izjemno odprti, topli, temperamentni, hkrati pa znajo včasih tudi biti neprijetni v smislu zatiranja nekih posebnih idej, nenavadnosti, tudi lahko rečemo kreativnosti. In to je zgodba, ki se pravzaprav že več desetletij v Mariboru dogaja.«

Vsebinsko bogata EPK

Kot programski direktor Javnega zavoda Maribor 2012 – Evropska prestolnica kulture med letoma 2010 in 2013 priznava, da mesto ni izkoristilo prav vseh priložnosti naziva EPK.

Na ravni investicij se je menda zgodila popolna polomija, a vendarle meni, da so bili v vsebinskem in programskem smislu glede na razpoložljiva sredstva zelo bogati in inovativni.

Razočaran pa ugotavlja, da tudi Murska Sobota kot eno od partnerskih mest takrat ni bila pretirano angažirana.

»Žal je Murska Sobota, odkrito povedano, bila med najmanj ambicioznimi,« pojasnjuje Čander.

Lendava, Evropa v malem?

Toda v prihodnosti bi lahko projekt znova zavil v naše kraje. Z nazivom evropske prestolnice kulture se namreč spogleduje tudi Lendava. 

Čander je prepričan, da bila ta kljub skromnemu številu prebivalcev primerna izbira, saj so naziva v zadnjem času deležna razmeroma majhna mesta.

»Seveda Lendava sama ne more opraviti te naloge, lahko pa jo opravi – to pa je lahko zelo zanimiv eksperiment, v kolikor seveda uspe – če se regionalno poveže s hrvaškim, madžarskim in avstrijskim mestom.«

Evropo namreč prav zdaj, v času zapiranja mej in izolacije, zanima, kako vzpostaviti sodelovanje. Tukaj pa so na majhnem območju prisotne kar štiri države, ki predstavljajo bogat multietični splet.

»Mogoče pa je to Evropa v malem,« o Lendavi kot evropski prestolnici kulture razmišlja Čander.

Ocenjuje, da so tudi v Ljubljani zaskrbljeni zaradi Lendave, saj čutijo, da ima pomursko mesto večje možnosti za uspeh.

Založništvo v času digitalizacije

Ob koncu pogovora sta se z Doro dotaknila še slovenskega založništva. 

Čander kot direktor založbe Beletrina še naprej kljubuje izzivom sodobnega časa. Majhnost trga po njegovem mnenju predstavlja naravno omejitev, a težava se skriva tudi v digitalizaciji. Ta namreč danes ponuja številne medijske vsebine, ki konkurirajo za pozornost ljudi. Dodaten udarec pa je seveda prišel še z gospodarsko krizo.

»Približno je promet panoge padel tam za 30-40 odstotkov. Ocenjujejo, da je padel z enih 110 milijonov na dobrih 70 milijonov,« pojasnjuje direktor založbe.

Okoliščine so tako precej težavne, v prihodnosti pa bo po njegovem mnenju potrebno veliko inovativnosti, da bi pridobili pozornost kupcev.

Zanimiv pogovor, v katerem Čander med drugim razkriva svoje poglede na mariborske proteste in zamenjave politične garniture v Sloveniji, pa si lahko sedaj tudi sami ogledate na spletni strani TV IDEA.

Komentarji (4)

Čunder (ni preverjeno)

Ka tej Čander nakalada. V Soboti smo za EPK napravili gledališko dvorano. V Maribori pa so skopali gradbeno jamo, to je vse ka so uspeli v Maribori trajnoga napraviti. Grabo! Sobočka dvorana pa še zdaj laufa. Pa kak so iz Maribora prosjačili, ka so lejko par stvari, za kere so nej meli primerne dvorane, tou lejko izvedli v Soboti.
Pa Čander se je zelo nad soboško muzo navduševal, zdaj njemi pa je tou več nej dobro? Dvoličnež. Tipični politik.

Gost (ni preverjeno)

Čander se kcuj rivle pa denar voha, zato mora reklamo delati Lendavi. Vej gda je bila prestolnica v MB so vsem drugim partnerskim mestom davali samo drobtinice, zdaj pa pravi, ka so bili premalo ambiciozni. Dvoličnež eden...

epekaja (ni preverjeno)

Čander ima prav. Takratna občinska oblast ni znala izkoristiti potenciala, ki ji ga je nudila EPK v okviru partnerstva. Niso razumeli stvari in niso znali ukrepati. Še več bi lahko pridobili za Soboto in ne samo dvorane, ki je itak bila že namenjena za obnovo.Tudi prebivalci nismo čutili nekega kulturnega utripa, ker je bilo mesto partnersko mesto EPKja. Razen, da so eni prejelami plačo, se je pa tudi precej zapravljalo z raznimi gostovanji itd. Nekateri projekti kot Dialekta pa so tudi ugasnili. Kar se tiče Lendave, vprašanje, če jim bo uspelo, so se pa res zelo ambiciozno vključili v ta projekt in sami tega nikakor ne morejo speljati.

Gost (ni preverjeno)

Samo nikše neznane goste ima.

Starejše novice