Inštitut za nutricionistiko je v petek podelil nagrade za najbolj inovativna živila, proizvedena v Sloveniji in uvedena na trg v preteklem letu. Na njihovi spletni strani piše, da gre za kakovostne izdelke z ugodno prehransko sestavo, ki so hkrati prijazni tako potrošniku kot okolju. Med prejemniki pa je tudi ljutomersko podjetje Panorganic.
Spodbujanje inovativnosti pri razvoju živil
Projekt, ki so ga letos izvedli že tretjič, je namenjen spodbujanju inovativnosti pri razvoju živil med domačimi proizvajalci in na ta način potrošnikom zagotoviti izbor živil, ki so kakovostna z več vidikov.
Kdo vse je prejel nagrade?
Nagrade so prejeli Spar Slovenija za ječmenov hlebček, Ljubljanske mlekarne za EGO Quark, podjetje Avokado za linijo izdelkov »I like tofu«, Žito za pirino vlečeno testo, Mlekarna Planika Kobarid za EKO jogurt s konopljinim oljem in podjetje Nutrisslim za žita za zajtrk BIO body cleanse muesli. Posebna nagrada za inovativnost pri ponudbi lokalnih živil pa je bila podeljena podjetju KMG Panorganic za linijo predpakiranih svežih solat in zelišč Živa.
V projektu je sodelovalo 47 podjetij, vsak proizvajalec je lahko prijavil le eno živilo, predloge pa so lahko podali tudi potrošniki. Izbor pa je opravila strokovna skupina na Inštitutu za nutricionistiko, temeljil pa je na prehranski sestavi živil.
Izdelki spadajo med zdravo prehrano, v primerjavi s podobnimi izdelki v prodaji jih odlikuje predvsem ugodnejša prehranska sestava. Izdelke pa bomo v trgovinah lahko prepoznali po znaku Inovacija leta 2017.
Komentarji (6)
STEWEN: Priznam, da sem "lovec na nizke" cene. Tako sem do nedavna kupoval španski in kitajski česen, saj je bil za okrog dva evra cenejši. Potem pa čudež: opazil sem, da ima pomurski česnek, proizvod Panorganca, enako ceno. Sevada sem rajši kupil to, kajti "domače je domače." Zdaj pa me je Alkimist, ki dela na tem, da bi iz železa pridobil zlato, zmedel. Ne morem verjeti, da bi bil domači česnek - kitajski. - Spomnim pa se zgodbe o fižolu, proizvedenem nekje v Južni Ameriki, ki ga pakirajo v Sloveniji in je na ambalaži zapisano "slovenski proizvod." Nek gospod se je pritožil na institucijo, ki je potrdila, da je (zaradi pakiranja) "slovenski". Potemtakem je tudi česen,kjerkoli je že zrasel, slovenski. No,meni je važno, da je poceni.
Potrebno je gledati poreklo. Na fižolu piše slovenski proizvod, ker je pakirano v Sloveniji, a poreklo pa verjetno piše Kanada ali pa Kitajska. To je potem razlika. Pri sveži zelenjavi pa vedno piše samo poreklo. Slovenski česen je na oko možno razlikovati s kitajsken. Ne verjamem, da bi kdo s tem prišel skoze. Oblika je preveč različna.
Lovljenje izdelkov kitajskega in španskega najnižjega cenovnega razreda je dvorezen meč. Ješ poceni, zdraviš se drago.
slovenska v teh izdelkih je le voda. :)
ah te solate pa to je vse bolj kot zdravo,... kljub temu, da ima solata v trgovini korenine, še ne pomeni, da to ni vstopnica za Onkološki inštitut.
Haha, san že mislo ka so dobili za (kitajski) Česnek. Bravo Panorganic, neman pojma kak van ta zanimiva zgodba uspeva, ampak važno ka biznis laufa.