V Pomurju je bilo lani zbranih 122 ton odpadnih nagrobnih sveč, četrtina teh okrog 1. novembra.

Slovenija v evropskem vrhu

Slovenci še vedno slovimo po tem, da smo po porabi nagrobnih sveč v samem vrhu Evropske unije. V letu 2013 smo prižgali okrog 15 milijonov nagrobnih sveč, kar znaša približno 6000 ton. Kljub visokim številkam pa je sveč na slovenskih pokopališčih vsako leto manj, saj smo jih pred nekaj leti prižgali kar osem milijonov več.

Ob dnevu spomina na mrtve prodanih polovica vseh sveč

Poraba nagrobnih sveč se opazno poveča okrog 1. novembra, ko je prodanih več kot polovica vseh sveč. Različne institucije zato z akcijami pozivajo k manjši porabi in s tem k manj odpadkom, denar, ki bi ga namenili za sveče in rože pa lahko namenimo v dobrodelne namene.

V Pomurju lani prvič zabeležen upad porabe nagrobnih sveč

V podjetju Saubermacher - Komunala Murska Sobota, ki skrbi za ločeno zbiranje in odvoz odpadkov iz pokopališč v 18 prekmurskih občinah, pravijo, da je do lani količina zbranih odpadnih nagrobnih sveč vsako leto naraščala, v letu 2014 pa so po dolgih letih zbrali manj nagrobnih sveč kot letu poprej. V letu 2014 so tako zbrali okrog 122 ton odpadnih nagrobnih sveč, od tega 33 ton, kar je okrog 82.500 sveč, takoj po dnevu spomina na mrtve.

Pomurci dobro sprejeli prakso ločevanja odpadkov na pokopališčih

Saubermacher Komunala na pomurskih pokopališčih že nekaj let uvaja ekološke otoke za ločeno zbiranje nagrobnih sveč, mešane embalaže, bioloških in mešanih komunalnih odpadkov.

»Občani so dobro sprejeli sistem ločenega zbiranja odpadkov na pokopališčih in svojo dobro prakso ločevanja odpadkov iz domačega okolja prenesli tudi na pokopališča,« pojasnjuje Klaudija Šek Škafar, vodja ravnanja z odpadki v podjetju Saubermacher - Komunala Murska Sobota.

Ločeno zbiranje sveč je, kot pravijo na Saubermacher - Komunali, vzorno, saj v zabojnikih za sveče ne najdejo drugih odpadkov, se pa žal še vedno dogaja, da odpadne sveče končajo tudi v zabojnikih za mešane komunalne in biološke odpadke. Ločeno zbiranje pa je pomembno, saj je mogoče kar 90 odstotkov sveče predelati v sekundarne surovine.

 

Komentarji (4)

Gost (ni preverjeno)

Žalostno, da se ljudje na pokojne spomnijo s plastično svečo (enkrat na leto). Dovolj bi bil obisk groba ali pa misel namenjena pokojniku, večkrat na leto. Sploh pri nas v prekmurju pa se mi zdi, da ljudje prav tekmujejo, kdo bo prižgal več in večje sveče.

Gost (ni preverjeno)

Zakompleksani hlapčevski narod.

gost1 (ni preverjeno)

Ka nešterne vse mouti. Pa vsaki za svoje pejneze küpi sveče pa ikebane pa kakoli že. Zakoj tou vas obremenjuje, či njin tak paše pa naj jih küpijo kelko ščejo.

lkjhgfjk (ni preverjeno)

Za svoje pejneze že, vničavle pa skupen planet, nej samo svojga. Eni resno pretiravlejo s ten, ka cejle krejse na grobaj majo.

Starejše novice