V zadnjih petih letih so v gramoznih jamah in jezerih pri nas umrli trije ljudje. Reševanje iz gramoznih jam je zelo oteženo, tudi kvaliteta vode je lahko vprašljiva.

Tako minuli konec tedna kot tudi v preostalih vročih dneh so polna ne le urejena kopališča, ampak tudi t.i. neurejena, to so najpogosteje gramozne jame, v okolici Murske Sobote je takšna najbolj priljubljena Kamenšnica. Številnih kopalcev tabla 'kopanje prepovedano' ali 'nezaposlenim vstop prepovedan' ne zmoti. Navidezna urejenost gramozne jame ljudi pogosto zavede in pustijo ob strani podatek, da so bile na območju policijske uprave Murska Sobota v zadnjih petih letih v gramoznicah in jezerih zabeležene kar tri utopitve.

Nadzora nad kvaliteto vode ni

Voda v neurejenih kopališčih je prav tako lahko vir okužb, saj nadzora nad mikrobiološkim stanjem vode ni. Kot nam je pojasnila Majda Pohar iz Zavoda za zdravstveno varstvo Murska Sobota, so lahko možne bakterijske in virusne okužbe, tudi okužbe s paraziti, amebami: "Kopanje pa naj bo kratkotrajno, športne igre niso priporočljive, saj takrat pride do povečanega škropljena, vdihavanja aerosola, požiranja in nehotenega pitja vode. Prav tako ni priporočeno potapljanje, skakanje in podvodno plavanje." Prav tako je dobro, da se po kopanju najprej do suhega obrišemo z brisačo in se čimprej stuširamo s čisto oziroma pitno vodo.

Nevarnost utopitve v gramozni jami večja kot na kopališču

Policisti s preventivnimi nasveti opozarjajo na nevarnosti ob kopanju, temu se pridružujejo tudi potapljači Podvodne reševalne službe, saj, kot navajajo, se lahko hitro nedolžna igra spremeni v incident, včasih tudi v tragedijo. Kot opozarjajo, je prva nevarnost divjega kopališča, da ni varovanja, še večja nevarnost so pa neutrjene brežine, kar ki se jih ob skoku v vodo ne zavedamo, a nam lahko onemogočajo normalni izstop iz vode.

 

Mitja Slavinec, predsednik Slovenske potapljaške zveze v okviru katere deluje Podvodna reševalna služba

Kakša je vloga Podvodne reševalne službe na neurejenih kopališčih? Navadno ukrepate, ko je že prepozno, saj reševalcev ni.

"Klasičnih reševalcev, kot so na urejenih kopališčih, tukaj ni. Vloga podvodne reševalne službe je dvojna; pomembnejša je preventivna, to je tista, ko se odvija kakšna prireditev ob ali na vodi, kjer smo mi pristoni in se pripravimo na nevarnost, ki bi lahko lahko prežala. Druga vloga podvodne reševalne službe je takrat, ko se v resnici kaj zgodi. Ta vloga je pa manj učinkovita, saj imamo samo dve do tri minute časa, da ponesrečenca potegnemo iz vode in ga začnemo oživljati. Soboška podvodna reševalne enota se lahko pohvali z dvema rešenima življenjema, kar je tudi največ v Sloveniji."

Zakaj so nepredvidljiva globina in neutrjene brižine tako nevarne?
"Nevarnost je tudi v velikosti, bazen ima do roba od 6 do 7 metrov in se da enostavno preplavati. Če se karkoli zgodi, se ponesrečenca z lahkoto vidi in se ga potegne ven. V tako veliki gramoznici, kot je murskosoboška, se lahko hitro zgodi, da se preceniš in odplavaš predeleč, in je potem pot nazaj lahko predolga. Tudi v realtivno plitvi vodi, če se potopiš in omagaš, te reševalci ne morejo najti, ker te ne vidijo. Ena izmed lastnosti vseh kamenšnic je ta, da je voda zelo motna, zato se večina svetlobe absorbira na površini. Tudi razlike med temperaturo na površini in v globini so dosti večje kot v bazenu, zato lahko tisti, ki so občutljivi na te temperaturne spremembe, sploh v tej vročini, doživijo kakšno nepričakovani reakcijo, kot je recimo krč. Zato je potrebno biti pozoren in se pripraviti. Preventiva je tista, ki lahko prepreči kakršnokoli tragedijo."

Pravila tistim, ki se kopajo v takšni vodi:
"Ne skači v vodo, kjer ne vidiš dna, saj je lahko v vodi kaj nepredvidljivega se nabodeš oziroma udariš v glavo in zgubiš zavest. Odsvetujemo kakršnokoli kombiniranje vodnih aktivnosti s prekomernim pitjem alkohola, sploh v takšni vročini, saj so potem reakcije in zmožnosti človeškega telesa bistveno drugašne in manjše. Prav tako odsvetujemo plavanje, sploh predaleč in pa kakršnokoli tekmovanje, saj v alkoholiziranem stanju hitro precenimo svoje sposobnosti. "

In kaj pravijo kopalci?

Starejše novice