V medgeneracijskem središču Mensana v Murski Soboti je danes Center za socialno delo Pomurje skupaj z Društvom upokojencev Murska Sobota in Pomursko zvezo društev upokojencev pripravil predavanje na temo lažnega akviziterstva kot oblike nasilja nad starejšimi.
Saša Car, koordinatorka za preprečevanje nasilje iz Centra za socialno delo Pomurje, je ob tem povedala, da opažajo, da so starejši z lahkoto žrtve različnih prevar.
»Paziti je potrebno na spletne prevare, še posebna previdnost gre pri nakupu zdravil.
Zdravila nakupujemo samo v lokalni ali spletni lekarni. Čudežnih zdravil, ki bi nas obvarovala pred boleznijo na žalost ni. Če se stvar sliši prelepo, da bi bilo res, je malo verjetno, da bi bila resnična,« je povedala.
Osebna izkušnja Vlaste Veren, ko se je srečala s poskusom prevare
Vlasta Veren, predsednica Društva upokojencev Murska Sobota, je povedala, da se vse bolj opaža, kako predvsem starejšim poskušajo prodati na domu stvari, ki jih dejansko ne potrebujejo.
Z nami je delila tudi svojo izkušnjo, ko se je srečala s poskusom prevare:
»Bila sem anketirana po telefonu, mislim, da je šlo nekaj za vodo, odgovorila sem na dve vprašanji in povedano mi je bilo, da bodo izmed teh, ki smo sodelovali, izžrebali nagrade.
Seveda, čez par dni sem bila jaz, ki seveda vedno vse dobim, na lotu in tako naprej, izžrebana. Naivna, kot sem bila, sem dala celo naslov in so mi nagrado pripeljali na dom, s seboj pa so pripeljali še en malo večji predmet, ki so mi ga želeli prodati.«
Kaj svetuje policijski inšpektor?
Milan Rojko, policijski inšpektor na Policijski upravi Murska Sobota, je pojasnil, da najpogosteje obravnavajo tako imenovano akviziterstvo od vrat do vrat in spletne prevare.
»Dostikrat izdelka sploh ne potrebujejo, to je največja težava.
Na domu večinoma ponujajo izdelke, ki niso preverjeni, lahko so ponaredki. Svetujemo, da enostavno pač rečejo ne,« je pojasnil.