Je Varis rešitev za soboške skejterje?

| v Lokalno

Varis Top, ena izmed hčerinskih družb podjetja Varis, se je pred leti specializirala za izdelavo skate elementov in je doslej v desetih evropskih državah poskrbelo za 227 skate parkov. V Sloveniji imajo malo naročil.

Usoda skateparka v Murski Soboti je še vedno neznana, občina bo na ponovnem razpisu iskala ugodnega ponudnika. Ena izmed možnosti, ki se v danem trenutku ponuja, je družba Varis Top, ki se ukvarja z izdelovanjem betonskih elementov za skejtanje. Kot so nam povedali na občini, naj takšni elementi po mnenju osebe, ki naj bi zastopala skejterje, ne bi odgovarjali njihovim potrebam. "Dimenzije posameznih elementov se da po dogovoru prirediti in preurediti tako, da ustrezajo potrebnim specifikacijam," nam je povedal direktor družbe Varis Top Silvijan Čivre.

Tujina bolj dovzetna za betonske elemente

Z izdelavo elementov za skateparke so se v družbi začeli ukvarjati že pred desetimi leti, ko so s pomočjo arhitekta iz Nemčije zaznali vedno bolj uveljavljen trend betonskih skateparkov. Ti naj bi bili veliko bolj odporni na vremenske razmere, ob tem pa prav tako ni dela z vzdrževanjem objektov. "V Sloveniji se ljudje, iz nam neznanih razlogov, še vedno bolj nagibajo k izgradnji lesenih elementov, ki pa so bolj primerni za zaprte tipe skateparkov," meni Čivre, ki pravi, da so v tujino znali prepoznati inovacije: "Kar 98 odstotkov naših izdelkov gre v tujino, v Sloveniji žal ostaneta le 2 odstotka".

Prebijajo se na nove evropske trge

V preteklih desetih letih so tako naredili 227 skateparkov, ki so postavljeni po različnih koncih Evrope. Med najbolj prestižnimi kraji, kjer uporabljajo njihove elemente so Las Palmas, Kanarski otoki, v olimpijskem parku v Munchnu, Kitzbuhlu in Wengnu. V Španiji, ki je znana kot nekakšna meka za skejterje, so njihovi elementi v 21 različnih igriščih oziroma skateparkih, medtem ko jih je največ v Nemčiji, in sicer 56. Trenutno imajo v proizvodnji tri prodane skateparke. Eden od teh gre v Luksemburg, druga dva pa v Nemčijo. "Prav tako se v zadnjem času poizkušamo prebiti na trg Litve, kjer so nekatere naše elemente že vključili v projekt velikega stanovanjskega naselja," o novem trgu pravi Čivre.

Domače kupce je težje prepričati

V zadnjem času naj bi se trend skateparkov nekoliko spremenil tudi v Sloveniji, a še vedno ostaja precejšnja distanca. Največ težav imajo pri prepričevanju domačih kupcev, da so elementi iz betonskih elementov varnejši od lesenih. "Leseni elementi se precej hitreje poškudujejo, prav tako so stroški vzdrževanja precej večji, kot pri betonskih, kjer jih praktično ni," je prepričan Čivre.

Poslujejo z dobičkom

Kljub temu, da jim na domačem trgu ni uspel takšen preboj, kot v tujini, pa v družbi zaradi tega niso zaskrbljeni. "Če v Sloveniji ni toliko interesa, ga pač ni. Smo pa zato veliko bolj zadovoljni z izvoznimi posli. Glede na to, da so naši kupci redni plačniki in imamo korekten odnos, se naša družba ne ukvarja s finančnimi težavami in tako posluje z dobičkom," zadovoljno pove naš sogovornik.

Posoja za preizkus elementov

Ta za konec pripomni še zanimiv predlog: "V kolikor je murskosoboški občini v interesu, da mladi preizkusijo naše elemente, smo pripravljeni 2 ali 3 za kakšen mesec posoditi, pa naj se sami prepričajo o kvaliteti," ob tem pa še dodal, da so v podjetju, seveda v sodelovanju s skejterji, pripravljeni pripraviti ponudbo, ki se bo gibala okrog 20 tisočakov. Torej okrog vsote, ki jo je občina pripravljena odšteti za soboški skatepark.

 

Komentarji

FrameX

Pridružim se mnenju zastopnika skejterjev! Varis izdeluje objekte, ki so zgolj namenjeni skejtanju, park pa bi naj bil namenjen vsem tovrstnim športom kot je bmx, akrobatskemu rolanju ter skejtanju. Koliko betona bi morali zliti v objekte, da bi dobili spodoben park, kot ga imajo v Ljubljani ali Gornji Radgoni, da o investiciji takega betonskega parka sploh ne govorimo ?!!?(uporaben za vse športe)

Sem pa res vesel, da vaš župan raje posluša uporabnike, kot pa prodajalca, ki se mu tako ali tako gre samo za denar. Saj ne vem kdo bo na takem "parkecu" prirejal, kako tekmovanje ali tečaj rolkanje za mulce.

b0rc1

Naj bo to še en parkec v še eni občini, ki se mu bodo posmehovali in ki ga bodo uporabljali le otroci z navadnimi kolesi v spremstvu mame kot drugot? NIsem še slišal, da bi park od Varisa bil dober ali da bi v njihovem parkecu prirejali kakšno koli tekmovanje. Ne pri nas, ne v tujini. Prodajati županom, ki nimajo veliko stika s takim športom je lahko. Dobro je, da ta župan posluša mladino in uporabnike, ki mu lahko iz prve roke povedo kaj je za njih dobro in ne.

baabu

Sigurno je lepše če se razmečeš na kaki plastiki ali lesu kot betonu, ampak verjetno skejtparka ne nameravajo redno vzdrževati. Poglejte samo rampo v kopališču, ene par šrajfof fali pa malo okoli neke plošče, da ne greš z blatnimi copati gor, pa še to je teško. Upam, da se rampo pol preseli v novi skejtpark.
Bolj kot sami elementi bo pomembna postavitev, da nebodo natisnjeni na par kvadratih, ker postanejo čisto neuporabni. Upam da je svetovalec pri občinarih izkušen in da je sprobal par dobrih parkov. Bojim se pa da bo, če je 20k € na voljo, to bolj parkič kot park.

asap

Da podam svoje mnenje, "kot zastopnik teh subkultur oziroma predstavnik adrenalinskega športa v pomurju," v primeru sk8parka v MS.

Ker je na razpolago le 20000 eur in ta sredstva niti približno ne ustrezajo, da bi iz Varis Top elementov sestavili neki sodoben,"malo večji" park, kateri bi na koncu zadovoljil uporabnike. Postavitev 3 betonskih elementov od le tega proizvajalca (naprimer mali funbox, premali quater in nekšen ledge, vse na slikah zgoraj) ne bodo zadovoljija želje uporabnikov in na koncu bomo spet pri izhodišču, se pravi sk8 park, kateri ne bo omogočal, da bi se lahko organizirale prireditve na evropskem nivoju, zadostno velikost elementov,... in s tem sam razvoj tega športa.
Kar se tiče dimenzije elementov Varis top: žal moram povedati, da ne ustrezajo moji predstavi in izkušnjam, ki sem si jih nabral po različnih sk8parkih po Evropi al pa videl, kaj se dogaja na drugi strani luže.
Sem bil 3x pri Varisu in si pogledal elemente in njihove specifikacije, pa da ne bom samo kritičen, je nekaj elementov, kateri bi lahko ustrezali, vendar bomo na koncu za ta sredstva imeli postavljene 3 elemente. Tako, da prireditev in preureditev dimenzij, ki jih predlaga g. Čivre ni možna, ker nebodo speminjali proizvodnjo.
Kdor se ukvarja z adrenalinskimi športi ve, da od zgoraj navedeni kraji niso prestižni kraji tega športa!
Sem bil na Kanarkih(Las Palmas), imajo 2 betonska parka. Eden od Varisa in enga pravega betonca, katerega obiskujejo uporabniki iz celega sveta in se ga da vidit v različnih sk8 filmih. Žal za Varisovega to ne moren rečti.
Pa še o meki. Španija ni meka za ta šport ampak je Barcelona, kar je čist nekaj drugega in tam ni elemntov Varis Top. Smo bili (shajba crew), v zadnijh letih 2x tam, kar ste lahko videli tudi na Dvd-ju, katerega smo izdali lani decembra.
Zakaj je težje prepričati domače uporabnike? Ker iz teh sredstev, kar se jih po dolgih pogajanjih le dobi, hočejo potegnit največ in postavit soliden park, kateri bo prepoznaven. Primer Varis park v Mariboru in potem park v Novi Gorici.
Vzdrževanje: seveda je le to v lesenih parkih bolj zahtevno, tudi finančno. Vendar ne presega mejo 1000 eur na leto. Trdim na podlagi vzdrževanja lokalnega parka v Veščici (fčelinabilica bmx jam) in po pogovorih z drugimi vzdrževalci po Sloveniji (Nova Gorica itd.). Pa za primer: občini je lažje dati 20000 enkrat in potem vsako leto 1000 za vzdrževanje, kot pa naekrat 50000 in sestaviti nekaj in Varis Top elementov.
Mislim, da posoja elementov za mesec dni, da bi se prepričali o njihovi uporabi ni potrebna, ker jih je že velika večina izkusila drugje po Sloveniji.
Za na konec. Osebno bi tudi rajši imel betonski park, vendar kot se bere med vrsticami, z pravimi dimenzijami in sredstvi, katera bi to omogočala.
Lep pozdrav
Blaž Gyoha

b0rc1

baabu- ta rampa v kopališči tam stoji, ker očitno je tam bil plac za njo, ker ko je kopališče odprto moreš plačat da jo lahko furaš, ko pa je kopališče zaprto pa tako ali tako nesmeš noter. Pa še na travi je. Bi bila bolj uporabna, če bi bila na asfaltu. Drugače pa ni tako velikega pomena pri sami postavitvi skejtaprka, če nimaš dobrih objektov. Lahko to dobro vidiš v Mariboru, saj imajo dobro postavitev, vendar še niso priredili nobenega tekmovanja ki bi vključeval objekte. :) Prej so imeli samo game of skate ali pa stari borci - veterani ki so prej zabavali kot pa skejtali po objektih. 20k pa je malo za beton, za železno konstrukcijo in les pa veliko. Saj to ni več taki les kot je na sliki prikazan, ampak les kot ga imajo v Ljubljani. Pa tudi če bi bil, bi najverjetneje imeli neko ekipo, družtvo, ki bi za to skrbela.

Profile picture for user 13thNemesis Katebriga Resno katebriga

Naj že končno skatepark naredijo..
Elemente za skejtanje je tudi možno furati z BMXon in roleri obratno pa neje možno..
Če ste bilij v Mb v skejtparke znate ka mislin..

In če mislijo narejdete, na to redno narejdijo in nej pa tak ka do vse stisnole na en mičkeni parkplac ka si niti zaleta ne boš mogo vzete.

baabu

jaz spadam tudi bolj med stare borce, ki smo kradli i-profile da smo meli kje slajdat pa zabijali jumpe da smo skakali prek moredov pa fičekov. Tak da nažalost nimam izkušenj iz velkih parkov evrope (bolj slovenska scena pa še to pred 10 leti), človek bi si mislil, da bo za nas old skul skejtere, starine vse dobro. Ampak varisovi elementi npr. v lendavi, so skoraj povsem neuporabni. Tak kot praviš asap, niso ustreznih dimenzij, poleg tega pa še nimajo zadostnega razmika med sabo. Vse deluje kot za palčke, meter cvancig pa mini skejt.

Seveda bi si vsi želeli čim več velikih objektov in me veseli, da občina namerava objekte vzdrževati.

Sodeč po tekstu asapa ima občina izkušenega svetovalca, upam, da se kdaj v novem parku srečamo in kako povemo. Če smo že pri tem - je možno kaj pričakovati še letos?

LP, baabu

Tadej Kuhar

tu so očitno nekše osebne interese v ospredje,ka se tak na velko kontra piše

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Kronika

Vse v Kronika

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kultura

Vse v Kultura

Forum

Vse teme

Malice

Vsi ponudniki

Mali oglasi

Vsi oglasi