Po tednu visokih temperatur smo se namesto iskanja osvežitve podali na raziskovanje najbolj suhega kraja v Sloveniji – Suhega Vrha. No, vsaj po imenu najbolj suhega.
V Sloveniji so trije kraji s tem imenom, mi pa smo izbrali tistega v občini Moravske Toplice.
Je v Suhem Vrhu res bolj suho?
»Suho? Veste, kaj, ko dežuje, mi smo tukaj gor, voda pa teče tja, pa tja, ne ostane tukaj in potem je res malo bolj suho mogoče,« nam je med prvimi odgovoril Štefan Kološa, najstarejši prebivalec Suhega Vrha.
Pa to pomeni, da je potem na Suhem Vrhu tudi vedno bolj vroče?
»Ne, na Suhem Vrhu ni bolj vroče, na Suhem Vrhu je manj vroče, ker tukaj vedno piha rahel vetrič, zaradi te razlike, vedno malo sever piha, severovzhodnik, ker v mestu pa ni zdržati,« je odgovoril Štefan Zelko, prebivalec Suhega Vrha.
In ta je resnično pihal ves čas našega obiska in nas vsaj malo hladil.
V Sloveniji lahko najdemo tri kraje z imenom Suhi Vrh, ta, ki smo ga obiskali mi, je v občini Moravske Toplice, njegova okolica pa je res polna vinogradov. Skozenj se vije celo pot vinotočev.
In čeprav je vinogradov res veliko, jih je bilo nekoč tukaj še nekaj več.
»Ne več tako kot nekoč, zdaj stojimo na mestu, kjer je bil nekoč vinograd, zdaj ga več ni. Če se malo ozremo po okolici, že manjka nekaj vinogradov. Imeti vinograd je postala kar zakomplicirana birokracija,« je dodal Sašo Koca, podžupan občine Moravske Toplice.
Izginilo tudi nekaj kulturne dediščine, ampak jo starejši, na Starem Vrhu, vseeno nosijo v svojih srcih ali pa na starih fotografijah, ki krasijo njihovo hišo.
Ob tem pa radi obujajo spomine na to, kako se je živelo nekoč in kako danes.
»V štali je mel štiri krave, to je že bil bolj močan kmet v vasi. Najmočnejši je bil tukaj v vasi gor, se spomnim, da je imel dva konja,« se je spomni Kološa.
Se pa je od takrat spremenilo izjemno veliko in čeprav se tukaj živi v sožitju z naravo, je občina za prebivalce in prebivalke lepo poskrbela.
»Kar se tiče mestno, vaško življenje, sigurno možnosti so različne, ampak mi delamo na tem, da se to ne bo zaznalo. V zadnjih mesecih smo tukaj zgradili optično omrežje, vodovodno omrežje je zgrajeno že,« je dejal podžupan Koca.
In če se sprašujete, kako se imenujeta prebivalka in prebivalec Starega Vrha? Ni lahko ponoviti …
»Mi pravimo Suhivrejčan prebivalki pa Suhovrejčanka, kraju pa Suji Vrejh,« nas je poučil Zelko.
Suhi Vrh, na katerem je suha zemlja ravno to, kar potrebujejo, saj trta v takšni zemlji veliko boljše uspeva.
In če se boste odpravili na Suhi Vrh, se tja odpravite v času trgatve, ampak nikar ne bodite tisti, ki nosi puto.
»Putar je pa ta, ki nosi puto, včasih je tak bilo, da je moral, spiti dva deci vina, če je zamudil ali da ni prišel, te so ga kaznili. Tako da putar je slab posel,« se je še pošalil Zelko.
Opravite se tja v vročih dneh, ko potrebujete malo ohladitve, zato bo poskrbel vetrič in pa očitno tudi pravi prekmurski špricer.