Foto: Bobo
V Murski Soboti je tudi krstni kamen iz nekdanje evangeličanske cerkve svetega Janeza v Betlehemu, Pensilvanija, ki zdaj ne deluje več.

V Murski Soboti je od nedavnega na ogled pomembna kulturna dediščina, ki jo prinaša izseljenska skupnost evangeličanske cerkve iz Pennsylvanije

Škof evangeličanske cerkve v Sloveniji Leon Novak je za televizijo IDEA razkril, kako je ta dediščina zdaj našla svoj dom v Sloveniji, in poudaril njen pomen za slovensko evangeličansko skupnost ter širšo slovensko kulturo.

Pomen dediščine za slovensko kulturo

Izseljenska kulturna dediščina, ki je zdaj prisotna v Murski Soboti, vključuje dragocene predmete, dokumente in literaturo, povezano z evangeličansko skupnostjo v Pennsylvaniji. 

Slovenci so se v Združene države Amerike začeli izseljevati v začetku 20. stoletja zaradi slabih ekonomskih razmer doma. V Pennsylvaniji, kjer je bila takratna največja železarna na svetu, so našli nove priložnosti in si začeli ustvarjati domove.

Leta 1910 so zgradili prvo cerkev, ki je sčasoma prerasla v pomemben duhovni in kulturni center za slovenske izseljence.

Bogoslužje so opravljali v prekmurskem jeziku, kar je zahtevalo stalno pošiljanje literature iz matične domovine. Sčasoma so tudi sami začeli pisati in izdajati delo v prekmurščini, kar je še dodatno utrdilo njihov kulturni pečat.

Razlogi za prodajo cerkve

Z zaprtjem železarne v 80-ih letih prejšnjega stoletja je prišlo do upada števila prebivalcev in zmanjšanja mladih ljudi v skupnosti. Zaradi tega je vzdrževanje cerkve postalo preveliko finančno breme za ostarelo populacijo. 

Leta 2022 so se odločili prodati cerkev in z izkupičkom sredstva investirali v manjšo cerkev, kjer se bodo še naprej zbirali.

Selitev kulturne dediščine v Slovenijo

Po besedah Novaka je prevoz kulturne dediščine iz Združenih držav Amerike v Slovenijo potekal z veliko podporo Urada vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu, arhiva Republike Slovenije in generalnega konzulata v Clevelandu. 

»Posebna pohvala gre konzulki Alenki Jerak za njen osebni angažma pri organizaciji prevoza. Klavdija Seder je izvedla popis literarnih del in cerkvenih predmetov, ki so zdaj pomemben del razstave v Murski Soboti.«

Nova razstava v Evangeličanskem centru na Slovenski ulici 17 v Murski Soboti bo pripomogla k ohranjanju povezave med slovenskimi izseljenci in domovino. Povezave so se utrdile s številnimi obiski slovenskih izseljencev v Sloveniji in obratno, kar je omogočilo gradnjo tesnejših stikov in sodelovanja.

Škof Novak upa, da bo razstava spodbudila obiskovalce k razmišljanju o pomenu ohranjanja kulturne dediščine in identitete. 

»Pomembno je, da naši ljudje ohranijo svojo identiteto, jezik, vero in stike z domačimi kraji,« je poudaril.

Krstni kamen iz Pensilvanije (Foto: Evangeličanska cerkev v Sloveniji)

Komentarji (6)

captain (ni preverjeno)

Leta 2022 so se odločili prodati cerkev in z izkupičkom sredstva investirali v manjšo cerkev, kjer se bodo še naprej zbirali in tam krstnega kamna ne bodo rabili, a nimajo kaj krščevati, so evangeličani izumrli ?!

Antimigu (ni preverjeno)

Koga briga, rajše se ukvarjajte s problemi kak so npr. necivilizirane plemenske degenerirane neintegrirane indijski barbare na Dolenskon.

malacreda (ni preverjeno)
Komentar je zaradi velikega števila negativnih odzivov skrit.

evangelicani so v izumitanju
zastareli jezik
brez reda in pravil kaos
Lepotecenje

Aleksander Veliki (ni preverjeno)

To je juncaj pripelo?

tuncika

Sram vas bodi , spoštovani komentatori. Tako primitivne in hudobne misli . Ne morem verjeti, da se to dogaja v SLO.
Pa to je vera slovencev, naših staršev, starih staršev, in niti ne pomislite da "serjete" po lastni identiteti . Fuj in fej.......

. (ni preverjeno)

Ne jemljite resno komentarjev primitivcev.

In reply to by tuncika

Starejše novice