Helikoptersko nujno medicinsko pomoč se trenutno izvaja le na področju osrednje Slovenije in Gorenjske, saj je edina tovrstna helikopterska baza zgolj na letališču v Brniku. Še letos pa bi lahko možnost helikopterske nujne medicinske pomoči dobili v severovzhodnem delu Slovenije.
Zaradi oddaljenosti reševanje neučinkovito
ZZZS za ure letenja namenja 1,6 milijona evrov letno ter dodatnih 800 tisočakov za zdravniško ekipo. A Pomurci in Štajerci od tega nimamo nič, čeprav v zdravstveno blagajno prispevamo ravno tako kot prebivalci osrednje Slovenije. V primeru, da je nujna medicinska pomoč potrebna v vzhodnem delu Slovenije, dlje od Trojan, helikopterska enota ne posreduje. Kljub temu v redkih primerih helikopterji posredujejo pri prevozu bolnikov med bolnišnicami, tudi iz Splošne bolnišnice Murska Sobota.
Obnova letališča Edvarda Rusjana prinaša pogoje
Obnova letališke infrastrukture na mariborskem letališču Edvarda Rusjana prinaša tudi pravi hangar in prostor za dežurno posadko, kar pomeni, da bi tam lahko delovala stalna helikopterska baza. Policija razpolaga s kapacitetami za razširitev dejavnosti na severovzhodni del Slovenije, Slovenska vojska pa bi pri tem sodelovala v okviru že vzpostavljenih zmogljivosti, pravijo na ministrstvu za zdravje. A vprašanje o tem, kdaj naj bi dejansko vzpostavili helikoptersko reševanje ter kako bi se ta financirala zaenkrat še ostaja odprto.
Lani manj intervencij
V minulem letu so s helikopterji policije in vojske opravili 437 helikopterskih prevozov, medtem ko so jih v letu poprej opravili 542. Nujni medicinski pomoči je bilo od tega namenjenih 304 prevozov, medtem ko je 133 prevozov bilo zaradi poškodovanih v gorah.