Tokratna vseslovenska akcija Šolar na smuči, ki osnovnošolcem omogoča brezplačen dan na snegu, se je danes začela na Mariborskem Pohorju.
Letos se je akciji pridružilo kar 158 osnovnih šol, skupaj več kot 5500 otrok, ki se bodo preizkusili v alpskem smučanju in teku na smučeh.
Prvi koraki na snegu za več kot 5000 otrok
Otroci iz različnih krajev Slovenije so se danes na Mariborskem Pohorju učili osnov alpskega smučanja.
Izi, devetletnica, je bila navdušena nad izkušnjo: »Vedno sem si želela probati biti na smučeh. Rada bi se naučila smučati.« Njeno navdušenje je delila tudi desetletna Lena: »Všeč mi je smučanje, samo mi je vroče.«
Pod vodstvom izkušenih učiteljev so otroci spoznavali osnovne tehnike, od pravilnega položaja smuči do prvih zavojev, je pojasnila Alja Mori, učiteljica smučanja v Smučarskem klubu Pohorje.
Zime brez snega in dostopnost smučanja
Ob pomanjkanju snega in visokih stroških smučanje vse bolj izginja iz otroštva. Uroš Zupan, direktor Smučarske zveze Slovenije, je opozoril: »Dostopnost smučanja, hočemo ali nočemo, je slabša, kot je bila včasih, ko smo se mi smučali za vsakim klancem.« Ravno zato je projekt Šolar na smuči ključnega pomena.
Tudi nekdanji vrhunski smučar Jure Košir je poudaril: »Lepo je videti otroke, ko se naučijo prvih zavojev. Večina se v enem dnevu nauči osnov, da se lahko varno spustijo po snegu.«
Akcija, ki spodbuja gibanje na snegu
Akcija Šolar na smuči že deveto leto omogoča brezplačen dan na snegu, v tem času pa je na smučke stopilo že 30.000 šolarjev. Poleg alpskega smučanja se otroci učijo tudi teka na smučeh, kar je izjemno pomembno za ohranjanje gibalnih navad.
Uroš Zupan je bil ob tem jasen glede prihodnosti:
»Cilj je, da bi v šolski učni načrt vrnili obvezno zimsko šolo v naravi.«
Te cilje zasledujejo tudi vsi večji smučarski centri, med njimi tudi Mariborsko Pohorje. Marko Rataj, vodja tamkajšnjega smučišča, je dodal: »Upam, da bomo v prihodnosti čim več otrok dobili na sneg.«
fino
drgac treba za rekreacijski podmladek skrbet ker bo vse propadlo..je kar drago