Soboški grad je v petek, 4. aprila, gostil prvo strokovno konferenco o čezmejni Cesti gradov, ki jo je organiziral Zavod za kulturo, turizem in šport Murska Sobota v okviru projekta Castle Road 2.0.
Na konferenci so se zbrali strokovnjaki z različnih področij – zgodovine, kulturne dediščine in turizma – ter lastniki in upravljavci gradov iz Slovenije in Avstrije.
Skupaj so raziskovali možnosti za umestitev Ceste gradov na seznam Kulturnih poti Sveta Evrope.
Povezanost z evropsko zgodovino
Območje med Slovenijo in Avstrijo, vključno s Pomurjem in Podravjem, leži na zgodovinskem stičišču Evrope.
Prav tukaj so se skozi stoletja srečevale različne kulture in jeziki, kar se danes odraža v izjemni raznolikosti kulturne dediščine in številnih gradovih, dvorcih in utrdbah.
Cesta gradov danes povezuje 43 zgodovinskih objektov, med njimi številne slovenske gradove, kot so gradovi Murska Sobota, Rakičan, Beltinci, Grad, Negova, Lendava, Cmurek, Ptuj, Ormož, Velika Nedelja, Slovenska Bistrica, Borl in Štatenberg.
Raziskovalni poudarki konference
Med govorci je izstopal Marko Štuhec z Univerze v Ljubljani, ki je poudaril večplastno vlogo gradov skozi zgodovino:
»Grad ni le simbol preteklosti, temveč prostor srečevanj različnih dejavnosti in ljudi, katerih funkcije so se skozi čas spreminjale.«
Zanimiv vpogled v širši zgodovinski kontekst je podal tudi Harald Heppner z Univerze v Gradcu, ki je območje Ceste gradov označil kot »vmesno območje Evrope – med Orientom in Okcidentom«.
S pogledom v prihodnost
Zaključek konference je ponudil panelno razpravo o vlogi gradov v sodobnem turizmu in muzealstvu.
Naslednja konferenca bo jeseni v avstrijski Radgoni, kjer bodo partnerji nadaljevali začrtano pot do evropskega priznanja.