Skupni čezmejni projekt s poudarkom na travnikih in ročni košnji.

Turistično društvo Gornji Lakoš in Turistična skupnost Sveti Martin na Muri sta v sklopu programa Interreg Slovenija–Hrvaška 2021–2027 uspešno pridobila sredstva za izvedbo skupnega projekta ODVIJ – Oživljanje družbenih običajev in vrednot z aktivnim vključevanjem in sodelovanjem lokalnega prebivalstva

Namen projekta je krepitev kulturne in naravne dediščine s posebnim poudarkom na travnikih ter tradicionalni ročni košnji trave v regiji Prekmurje–Medžimurje.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

»S projektom želimo nasloviti izziv ohranjanja kulturne in naravne dediščine ter obuditi tradicije, ki so bile dolga leta del vsakdanjega življenja,« je povedal Alen Dominić, predsednik Turističnega društva Gornji Lakoš. 

Dodal je, da je projekt vreden 31.000 evrov, od tega je 80 odstotkov sredstev (24.800 evrov) sofinanciranih s strani Evropske unije.

Tekmovanje v ročni košnji trave v Gornjem Lakošu

Dogodek se bo začel ob 9. uri v Gornjem Lakošu in bo trajal ves dan. Osrednja tema je ohranjanje travnikov in tradicionalna ročna košnja trave. 

Obiskovalce čaka raznolik in bogat program:

  • Sejem lokalnih izdelkov iz Slovenije in Hrvaške.
  • Izobraževalne vsebine o pomenu travnikov in razliki med ročno in strojno košnjo.
  • Tematska razstava o razvoju košnje, vključno s starimi orodji, fotografijami in oblačili.
  • Kulturni program z lokalnimi glasbeniki in nastopi.
  • Animacije za otroke in medgeneracijske aktivnosti.
  • Kulinarika – tradicionalna koščeva malica in degustacije.

Vrhunec dneva bo tekmovanje v ročni košnji trave, ki se bo začelo ob 14. uri. Sodelovale bodo štiri kategorije: člani, ženske, veterani in ekipe. 

»Tudi obiskovalci se bodo lahko sami preizkusili v ročni košnji, kar bo zanimivo predvsem za tiste, ki so nekoč že držali koso v roki,« je še povedal Dominić. 

Najboljši kosci bodo razglašeni med 14. in 15. uro.

Lokacije dogajanja bodo razpršene po vasi – od vaško-gasilskega doma do Cvetne ulice, kjer bo prikaz ročne košnje ter razstava kosilnih strojev od nekdaj do danes. Dogodek je uvrščen tudi v Teden vseživljenjskega učenja in Teden ljubiteljske kulture.

Kosili bodo tudi v Svetem Martinu na Muri

Drugi celodnevni dogodek bo 16. avgusta pri Skelarski hiši v Svetem Martinu na Muri. Dogajanje se bo začelo zgodaj zjutraj, ko bodo gostje iz Gornjega Lakoša prepeljani čez reko Muro s tradicionalno skelo, tako kot včasih kosci iz Hrvaške na delo v Prekmurje.

Po tradicionalnem zajtrku, s kakršnim so se okrepčali stari kosci, bo sledil pester program:

  • demonstracija ročne košnje trave,
  • povorka z upodobitvami starih običajev in poklicev, kot je sklepanje kose,
  • razstava starih orodij potrebnih za košnjo,
  • kulturno-umetniški nastopi slovenskih in hrvaških društev,
  • kulinarični kotiček s tradicionalnimi jedmi na žlico,
  • sejemska ponudba lokalnih izdelkov,
  • otroške aktivnosti in prikaz starih iger v sodelovanju z društvom upokojencev.

»Ta projekt je priložnost da ponovno obudimo spomine na te dejavnosti, igre in običaje ter jih prenesemo na mlajše rodove. Osrednji del dogodka bo prikaz košnje trave. 

Pri nas tekmovanj, kot jih imajo v Sloveniji, sicer še nimamo, a to ne pomeni, da jih v nekaj letih ne bomo uvedli,« je dejal David Novinščak, direktor TZ Sveti Martin na Muri.

»Tradicionalna košnja trave na našem območju več let zapostavljena, čeprav je bila v preteklosti pomemben del družbenega in kulturnega življenja,« je še dodal.

Skupni cilji in dolgoročna vrednost

Projekt ODVIJ ni le dvodnevni dogodek, ampak dolgoročna pobuda za krepitev:

  • Biotske raznovrstnosti travnikov.
  • Povezanosti skupnosti z naravo in tradicijo.
  • Čezmejnega sodelovanja med lokalnimi prebivalci in organizacijami.
  • Vključevanja ranljivih skupin in medgeneracijskega dialoga.

Oba dogodka bosta poudarila pomen trajnostnega razvoja podeželja in priložnost za vse generacije, da se povežejo ob skupnih vrednotah.

Dogodki 31. maja v Gornjem Lakošu in 16. avgusta v Svetem Martinu na Muri vabijo vse ljubitelje narave, tradicije, dobre hrane in glasbe, da se pridružijo praznovanju kulturne dediščine. 

Organizatorji upajo na lepo vreme in množično udeležbo.

»Travo so vedno kosili – in jo vedno bodo,« je dodal Dominić.

Starejše novice