Sodobno zdravljenje pljučne embolije z mehansko aspiracijo tudi v Murski Soboti.
V Splošni bolnišnici Murska Sobota je bila opravljena prva uspešna mehanska odstranitev krvnega strdka iz pljučne arterije.
Poseg je opravil zdravnik interventni kardiolog Danijel Crnčić, ob podpori zdravnikov internistov kardiologov, Urške Bencak Ferko in Dušana Kovača ter celotne ekipe interventne kardiologije.
Življenjsko ogrožajoče stanje
Pljučna embolija je resno in življenjsko ogrožajoče stanje, pri katerem krvni strdek – najpogosteje iz ven nog – potuje do pljuč in tam zamaši eno ali več arterij. Posledica je moten pretok krvi skozi pljuča, kar lahko povzroči težko dihanje, bolečino v prsih, omotico ali celo nenaden kolaps.
»Gre za nujno stanje, ki zahteva hitro ukrepanje,« opozarjajo v bolnišnici.
Tradicionalno zdravljenje temelji na zdravilih za redčenje krvi (antikoagulantih), ki preprečijo rast strdka in omogočijo telesu, da ga postopoma razgradi. V hujših primerih zdravniki uporabijo tudi trombolitična zdravila, ki strdek raztopijo hitreje, vendar povečajo tveganje za krvavitve.
Poseg je minimalno invaziven
V zadnjih letih pa se uveljavlja novejši pristop – mehanska odstranitev strdka s katetrom, ki omogoča, da zdravniki strdek fizično odstranijo iz pljučnih arterij, brez ali z minimalno uporabo zdravil za raztapljanje.
Poseg je minimalno invaziven.
Zdravnik skozi večjo veno, običajno v dimljah, uvede cevko – kateter – in jo pod rentgenskim nadzorom vodi do mesta, kjer se nahaja strdek.
Nato s posebnim sistemom ustvari podtlak in strdek dobesedno »posesa« iz žile ali ga mehansko zajame in odstrani.
Prednost te metode je predvsem v tem, da omogoča hitro izboljšanje pretoka krvi skozi pljuča in razbremeni srce, ki je pri pljučni emboliji pogosto močno obremenjeno. Hkrati zmanjšuje potrebo po močnih zdravilih, ki lahko povzročijo nevarne krvavitve – kar je posebej pomembno pri starejših bolnikih ali tistih z drugimi boleznimi.
Metoda je posebej primerna za bolnike z hujšo obliko pljučne embolije ali za tiste, pri katerih uporaba trombolitičnih zdravil ni varna.
Razvoj takšnih minimalno invazivnih tehnik pomeni pomemben korak naprej v zdravljenju žilnih bolezni.
»Pri pljučni emboliji, kjer so minute lahko odločilne, možnost hitre mehanske odstranitve strdka odpira nove poti za reševanje življenj in izboljšanje kakovosti okrevanja,« so še dodali v murskosoboški bolnišnici.