Običaji, šege in navade živijo tudi ob dnevu spomina na mrtve oziroma praznikom vseh svetih. Enega redko videnih običajev imajo v Veržeju, ki po trditvah najstarejših domačinov živi vsaj eno stoletje.
Gre za običaj, ki se odvija na sam dan spomina na mrtve, 1. novembra zvečer, ko domačini na pokopališče prinesejo 'smolejoke' in jih kurijo pred grobovi pokojnih svojcev.
'Smolejoki' niso nič drugega, kot tanke palice lesa, ki imajo veliko smole, kot so smreke in borovci. Te palice namažejo z lojem in jih počasi kurijo pred grobovi.
»Kurjenje 'smolejokov' je lepa tradicija, če se le upošteva nekaj osnovnih načel:
- To, kar prineseš, tudi odneseš.
- Kuri se samo pred grobovi svojcev.
- Zraven ognja so vedno prisotni odgovorni odrasli, ki otroke učijo varnega ravnanja z ognjem.
- Loj se sme jemati samo od sveč, ki ste si ji prinesli.
- Ne uničuješ in ne skruniš podobe pokopališča.
Na tak način za teboj ostane le črna lisa od pepela, ki jo prvi dež spere s kamenčkov, ostanejo pa nepozabni spomini v otroških glavah ...« kot so zapisali v Utripu marijanišča in župnije Veržej.
Zgodbe, zakaj Veržejci to počnejo in kako se je običaj začel, so različne.
Nekateri pravijo, da so nekoč mladi fantje na dan vseh svetih pokurili križe slabo vzdrževanih ali zapuščenih grobov na domačem pokopališču, saj so si iz teh križev naredili trske za večerno kurjenje.
Po tem izročilu je torej šlo za nekakšno vrsto vzdrževanja pokopališča in s tem čaščenje spomina na pokojne svojce.
Po ustnem izročilu predhodnih generacij, ki ga je potrdila Veržejka Vera Zadravec, naj bi se vse skupaj začelo v 19. stoletju, ko so cerkveni pevci zvečer na dan vseh svetih šli pet pri glavnem križu – razpelu, na pokopališče.
Ker pa je bila tema, so mladi fantje kurili treske iz smreke ali bora, da so pevci videli note.
Po drugi strani pa je povsem napačno mišljenje, da ima to početje kakršnokoli povezavo s kurjenjem čarovnic. Starejši domačini trdijo, da je običaj star že več kot 200 let, kar najbrž tudi ne bo držalo, saj nikjer ni zaslediti nobene pisne omembe.
Drži pa, da se ta tradicija izvaja že nekaj generacij, kar nam je potrdil tudi domačin Jožef Osterc, ki sta mu o tem, poleg očeta, govorila tudi dedek in pradedek. Tudi mnogi drugi se spominjajo, da so njihovi pradedki in prababice kurili 'smolejoke'.
Večina Veržejcev pa je prepričana, da gre za edinstven običaj v Sloveniji, ki ga kaže ohranjati tudi za naslednje generacije.
Komentarji (2)
ni šlo za nobeno kurjenje čarovnic, kurili so comprnice !
In reply to Čarovnice by Gost432432 (ni preverjeno)
Čarovnice