Slika je simbolična.
V Splošni bolnišnici Murska Sobota so potrdili okužbo z virusom Zahodnega Nila pri enem pacientu, ki je hospitaliziran.

Dva od okuženih z virusom Zahodnega Nila v Sloveniji so sprejeli na oddelku za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetnega kliničnega centra Maribor. Enega pa v Splošni bolnišnici Murska Sobota. 

»V Splošni bolnišnici Murska Sobota smo potrdili okužbo z virusom Zahodnega Nila pri enem pacientu, ki je hospitaliziran,« so v bolnišnici potrdili za Sobotainfo.

Podrobnosti o stanju bolnika niso razkrili.

Prvi primeri po petih sezonah

Kot so danes sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, so v Sloveniji potrdili tri primere okužbe z virusom Zahodnega Nila letos. 

Vsi trije so bili potrjeni v severovzhodnem delu države, v Pomurski in Podravski regiji. 

To so prvi primeri po petih sezonah, ko okužb z virusom v Sloveniji niso zaznali.

Kakšno je stanje okuženih v UKC Maribor?

»Eden je imel blažji potek in je že odpuščen, drugi ima nekoliko težji potek, določene zaplete, ni pa življenjsko ogrožen,« je danes za STA povedala predstojnica oddelka v mariborskem kliničnem centru Božena Kotnik Kevorkijan

Predvsem je zanimivo to, da sta dobila okužbo pri nas, to so torej avtohtone okužbe, niso vnesene iz tujine, je dodala predstojnica.

Pojasnila je, da se bolezen ne prenaša s človeka na človeka. Omenjeni osebi ne prihajata iz istega okolja, je navedla.

Virus prenašajo komarji

Virus Zahodnega Nila prenašajo komarji. Najpogosteje se zato pojavlja v toplejših mesecih, ko so komarji najbolj aktivni. Zelo redko se virus prenese med ljudmi preko transfuzije, tkiv ali darovanih organov.

Kot so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, po piku okuženega komarja večina ljudi ne zboli, saj v približno 80 odstotkih okužba poteka brez simptomov. 

Manjši del okuženih razvije kratkotrajno vročinsko bolezen, ki jo spremljajo simptomi, kot so slabo počutje, glavobol, vročina, izpuščaji, bolečine v mišicah in sklepih - vročica Zahodnega Nila.

Večje tveganje za hujši potek bolezni imajo osebe, starejše od 50 let, ter tiste z oslabljenim imunskim sistemom. 

Za okužbo pa so dovzetni vsi, ki z virusom še niso bili okuženi. Po okužbi je imunost najverjetneje dolgotrajna.

Komentarji (3)

eko tička (ni preverjeno)

Zakaj ne objavijo kraja, kjer se je pojavila okužba? Nikogar ne zanima, kdo je okužena oseba, dobro bi pa bilo vedeti, v katerem okolju so okuženi komarji. Čudne so te NJIZ informacije.

čarni vrag (ni preverjeno)

Komarji imajo pravico do varsva osebnih podatkov.

In reply to by eko tička (ni preverjeno)

Čika-pajo (ni preverjeno)

Či se pojavlja okužba po cejlon svejti, te pomejni ka je ta vrsta sumiča fseposedi. Pa mislin, ka je tou logično. Gnes je lejko na otoki libezni, te je lejko v Bakovcaj, pa palik v Dokležovje. Što de pa znau ge se stejple.

In reply to by eko tička (ni preverjeno)

Starejše novice