Slovenski študenti fizioterapije, med njimi tudi Prekmurka, bodo deležni avstrijskih štipendij.
Avstrijci v strahu pred velikim kadrovskim primanjkljajem okrepitvah na področju fizioterapije slovenskim študentom ponujajo štipendije in zaposlitev. Podpisi prvih pogodb že prihodnji mesec.
Sosedje okrepitve iščejo pri nas
Zamisel o štipendiranju slovenskih študentov se je rodila na iniciativo manjših bolnišnic in rehabilitacijskih centrov, predvsem iz predelov Južne Štajerske, ki že čutijo veliko pomanjkanje fizioterapevtov, ter pričakujejo, da bo to pomanjkanje v prihodnosti še večje.
S predlogom, da bi sofinancirali študij nekaterim študentom, ki bodo po končanem študiju delali v Avstriji, so severni sosedje pristopili do zasebnega visokošolskega zavoda Alma Mater Europaea v Sloveniji in skupaj so dosegli dogovor.
Alma Mater Europaea in Physikoinstitut Gesundheitspark Deutschlandsberg sta podpisala sporazum o akademskem in poslovno-tehnološkem sodelovanju, katerega cilj je zagotoviti štipendije, v višini 2/3 šolnine študentom fizioterapije AMEU ECM, ki bi želeli delati v Avstriji.
»V naslednjem letu so pripravljeni štipendirati 20 študentov. To so že aktualni študentje in seveda tudi na novo prihajajoči. Študent z bodočim delodajalcem podpiše pogodbo o štipendiranju, s tem se zaveže za določeno obdobje dela pri njemu,« pojasnjuje Goran Gumze, vodja mednarodne pisarne na Alma Mater Europaea.
Štipendija tudi Prekmurki
Študenti bodo podpisali direktne pogodbe z bodočim zaposlovalcem oziroma štipendistom, po štipendiranju pa jim je zagotovljena tudi služba v Avstriji, ki velikokrat prinaša višjo plačo in boljše pogoje dela kot pri nas.
Prve pogodbe bodo študenti podpisali že septembra, ena od študentov, ki so sprejeli mamljivo priložnost, pa je tudi Mateja Hari, Prekmurka iz Cankove:
»Olajšam si lahko samo plačilo za šolnino in pa za nadaljnjo izobraževanje, za nadaljnje pridobivanje znanja. Mnenja sem in čutim, da glede na dano situacijo tujina ponuja več.«
Kot pravi, se odpravlja s trebuhom za kruhom, cilj pa je profesionalna rast na področju fizioterapije in izpopolnjevanja znanja nemškega jezika. Izkušnje v Avstriji sicer že pridobiva.
»Opravljam Erasmus+ prakso, gre za dvomesečno izmenjavo. Trenutno sem v Avstriji en mesec in lahko rečem, da se je moje znanje nemščine in fizioterapije že izboljšalo,« pravi študentka drugega letnika fizioterapije na Alma Mater Europaea.
Pridobitev za študente, izguba za domači trg dela
Študentka Mateja, ki bo septembra podpisala pogodbo za dvotretjinsko sofinanciranje letnika v obliki štipendije iz Avstrije, medtem izpostavlja še dodatno prednost:
»Že sam odnos do pacienta in do študenta je neprimerljiv, namreč gre za bolj zaupljiv odnos, gre za odnos, kjer že kot sam študent lahko več pridobiš.«
Gre torej za priložnost, ki je skupno 20 študentov ne more izpustiti iz rok, a na drugi strani to predstavlja tudi veliko izgubo za slovenski trg dela.
»Naše plače niso blesteče, to vemo. Žal imamo sosedo Avstrijo pri vratih, ki ima pa neprimerno boljše plače, neprimerno boljši standard. Mi že opozarjamo dolgo, da je to resen problem, vsaj, kar se Štajerske, Koroške in Prekmurja tiče,« opozarja vodja mednarodne pisarne na Alma Mater Europaea.
Beg usposobljene delovne sile bomo v prihodnosti čutili. Le upamo lahko, da bodo mladi izkušnje iz tujine nekoč lahko dobro vnovčili tudi doma.
-
Lokalno | 13 komentarjev
Pomurska šola bo dobila težko pričakovano telovadnico vredno 5 milijonov evrov
-
Lokalno | 0 komentarjev
TV IDEA ponuja odlično priložnost za delo
-
Lokalno | 7 komentarjev
To so rezultati pomurskih dijakov na splošni maturi
-
Gospodarstvo | 21 komentarjev
Rast proizvodnje: Lek največ zaposloval v Pomurju