Foto: osebni arhiv
Legenda na štirih kolesih.

Citroën ni le avto, ampak način življenja. Tako svojo dolgoletno predanost francoski avtomobilski znamki opisuje Prlek Aleš Krajnčan, ljubitelj in zbiratelj Citroënovih vozil. 

Njegova strast do teh avtomobilov sega že v otroštvo, ko ga je oče »okužil« s tem posebnim navdušenjem. 

Strast do Citroënov mu je predal oče, ki nikoli ni vozil drugega avtomobila. Kot mlad fant je pomagal pri popravilih v družinski garaži in spremljal avtomobilske novosti, nato pa je svojo prvo Dyano tudi sam obnovil. 

Ta legendarni avtomobil je postal njegov sopotnik na številnih potovanjih po Evropi, vključno z udeležbo na »svetovnih srečanjih 2CV prijateljev«.

Potovanja z Dyano: od Škotske do Grčije

A ljubezen do avtomobilov in pomoč somišljenikov iz Citroën kluba Slovenije sta ga pripeljala do obnove vozila. 

Danes je Dyana nepogrešljiv del družinskih pustolovščin, saj so z njo prepotovali Evropo, od Grčije do severa Norveške, Romunije, Bolgarije in Portugalske. 

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

»Nikoli nisem imel večjih težav, le manjše popravke sem opravil sproti. Svoj avto vzdržujem sam, kar je del te izkušnje. A najbolj me na potovanjih vedno navdušijo ljudje – od Škotov do Albancev, povsod sem naletel na izjemno prijaznost. Zato menim, da ni boljšega zdravila proti nestrpnosti kot potovanja,« pripoveduje Krajnčan.

Kljub temu da sta z ženo že sama, še vedno potujeta z Dyano, lani pa sta z odraslima otrokoma obiskala Rim, Toskano in Korziko. Avto je brez težav prestal tudi to obremenitev – štiri potnike, opremo za kampiranje in poletno vročino.

»Ko enkrat postaneš del te skupnosti, je Citroën več kot le avto – je način življenja,« doda.

Svetovna srečanja Citroënovih ljubiteljev: avtomobilski Woodstock

Svetovna srečanja lastnikov Spačkov in drugih klasičnih Citroënov so priložnost za povezovanje ljubiteljev te kultne znamke. 

Prvo srečanje se je odvilo že leta 1975 na Finskem, danes pa se zbere tudi do 4000 avtomobilov. 

Letos bo med 29. julijem in 3. avgustom v Postojni, ki se bo za teden dni spremenila v avtomobilski Woodstock.

»Citroën ni zgolj avto, ampak družina. Ta naša skupnost je ogromna, prijateljstva so neprecenljiva,« pove. 

Njegova otroka sta prav tako podedovala to ljubezen. Hčerka se je takoj po vozniškem izpitu z Amijem odpravila na Korziko, sin pa najraje vozi Citroën GS letnik '78.

Na potovanju z Dyano.

Zbirka modelčkov in ljubezen do detajlov

Poleg resničnih avtomobilov Krajnčan goji tudi zbirateljsko strast do mini modelčkov Citroënovih vozil. 

»Zbirateljstvo je čudovit hobi, a se moraš znati brzdati, da ne uide izpod nadzora,« pravi Krajnčan, ki že desetletja zbira modelčke avtomobilov. Prvega je prejel kot 12-letni deček, ko so mu starši s službenega potovanja v Parizu prinesli črnega Traction Avant 15CV.

»Še vedno ga imam,« z nasmehom pove.

S strastjo do avtomobilov sta z ženo začela obiskovati svetovna srečanja ljubiteljev starodobnikov, kjer si je vedno kupil kak modelček za spomin. 

»Izbira je bila vedno ogromna. K temu so se pridružili tudi veliki sejmi, kot je Retromobile v Parizu, in Citroënov tovarniški butik, ki ga najdemo pri trgovcih in serviserjih, s katerimi imamo kot klub odlične odnose.«

Krajnčan poudarja, da kljub navdušenju ne pretirava: »Na leto kupim do pet modelov. Vsak ima svojo zgodbo – natančno se spomnim, kje sem ga kupil ali dobil v dar.« 

Svojo zbirko občasno razstavlja, nazadnje ob 30. obletnici Citroën kluba Slovenije leta 2022.

Citroën klub Slovenije – od skromnih začetkov do velike družine

Citroën klub Slovenije ima dolgo in bogato zgodovino, ki sega vse do leta 1966, ko je bil ustanovljen kot Jugoslovanski Ami Spaček klub. Po osamosvojitvi Slovenije je klub dobil sedanjo podobo in ime.

Klub ni zgolj združenje ljubiteljev vozil Citroën, temveč predstavlja skupnost, ki povezuje ljudi prek skupne strasti do legendarnih modelov te francoske avtomobilske znamke. 

V njem se prepletajo prijateljstvo, medsebojna pomoč in celo življenjske zgodbe, saj so se med člani spletle tudi ljubezni. 

Zaradi družinske narave srečanj, kjer se pogosto zbere veliko otrok in mladine, prihodnost kluba ostaja svetla.

Krajnčan se mu je pridružil leta 1997, med letoma 2015 in 2023 pa je bil predsednik kluba. Danes klub vodi Robi Zupančič iz Novega mesta. Organizacijsko je razdeljen na devet regijskih sekcij, ki segajo od Prlekije do Kopra, kar omogoča boljše povezovanje članov in lokalno delovanje.

Modelčki.

V klubu gre za veliko več kot le avtomobile. »To so prijateljstva, medsebojna pomoč in celo ljubezni, ki so se rodile zaradi skupne strasti do Citroëna,« pripoveduje Krajnčan. 

Zanimanje za Citroën vozila ne pojenja

Zanimanje za klub je še vedno veliko, članstvo pa se po njegovih besedah nenehno povečuje. Ljubitelji legendarnih modelov, kot so Spaček, Dyana, Ami, DS in znameniti kombi HY, vse bolj cenijo njihovo zgodovinsko vrednost, kar se kaže tudi v naraščanju cen teh vozil. 

Mlajše generacije se v klub vključujejo predvsem prek nekoliko mlajših modelov, kot so AX, Visa, BX in Xantia.

Nepozabni trenutki na cestah sveta

Eden najbolj nepozabnih spominov se je Krajnčanovi družini vtisnil na Škotskem, kjer so na farmi zaprosili za dovoljenje za kampiranje. 

Lastnica jim je zjutraj prinesla sveže mleko in jim ponudila uporabo svoje kopalnice. 

»To je čudovit primer gostoljubnosti in dokaz, da so ljudje povsod dobri,« pravi.

Načrti za prihodnost

Krajnčan si želi uspešno izpeljati svetovno srečanje v Postojni in poskrbeti, da bo klub ostal zanimiv za mlajše generacije. 

Na osebni ravni pa ima veliko željo z Dyano prevoziti Islandijo in Maroko. »Kdo ve, morda se to res zgodi!« optimistično zaključi.

Komentarji (6)

Lukčev Mesec (ni preverjeno)

B R A V O Aleš ❗❗❗❗❗

ČESTITKE ❗❗❗❗❗

zdravje (ni preverjeno)

za tvoje mentalno je že prekesno

čarni vrag (ni preverjeno)

Lahko imate 3 doktorate, pa ste še vedno *žaljiva vsebina je bila odstranjena*.

eskim (ni preverjeno)

bravo Aleš.... novim dogodivščinam naproti.....

upokojenec70 (ni preverjeno)

Tudi jaz sem pred 44. leti pripeljal hčerko iz porodnišnice z AMI-jem 8, potem sem vozil še GS 1,3 in CX 20. To so avtomobili katerih udobnost človek nikoli na pozabi. Bravo Aleš in SREČNO VOŽNJO na vseh kilometrih kjerkoli jih boš delal.

Jože bregar (ni preverjeno)

Bravo, bivši sodelavec. Obilo užitkov v maroku in na islandiji

Starejše novice