V soboto 11. junija se je odvijala proslava ob 100. obletni naselitve Primorcev v naselju Benica. Prireditev sta organizirali Krajevna skupnost Pince Marof Benica ter Društvo Primorci in Istrani v Prekmurju.
Predsednica društva gospa Nataša Tomšić je nazorno orisala razmere v prvi svetovni vojni, ko so se Primorski domoljubi umikali pred italijanskim fašizmom.
»Boris Pahor je bil velikan slovenske književnost in borec za pravičnost z umetniško besedo, ki je do zadnjega kljuboval krivicam slovenskemu človeku doma in v zamejstvu«, je Tomšićeva z izbranimi besedami prikazala zgledni lik zdaj že pokojnega Pahorja.
Na proslavi veliko znanih obrazov
Boris Pahor se je udeležil tudi zadnje proslave v Benici pred desetimi leti ter postal sinonim oziroma zgled borca, ki se bori za preživetje, slovenstvo in slovenski jezik.
Tokratne proslave so se udeležili politično-kulturni sodelavci pokrajine, med drugim poslanci državnega zbora Jožef Horvat, Ferenc Horváth in Darko Krajnc, lendavski župan Ivan Koncut, župan občine Miren - Kostanjevica Mauricij Humar, nekdanji predsednik SD-ja Dejan Židan, pisatelj in dramatik Tone Partljič, novinar in zgodovinar Uroš Lipušček ter mnogi drugi.
Na proslavi so sodelovala tudi različna društva: Praporščaki zveze borcev Murska Sobota in Lendava, pevsko društvo upokojencev Nimam časa, Folklorno društvo Lendava in Združenje Slovencev iz Banja Luke in predstavniki zveze društev General Maister.
Dramatik Partljič: Vsi ljudje smo do neke mere begunci
Slavnostni govornik je bil pisatelj in dramatik Tone Partljič, ki je v svojem nagovoru poudaril pomen in boj Primorcev in Istranov za svoj obstoj.
»Njihovo vztrajnost lahko povežemo z éksodusi iz Stare zaveze Svetega pisma, kjer je razodeto da smo vsi ljudje do neke mere begunci pred nevarnim in zlim,« je vzporednice z Biblijo potegnil Partljič.
Omenil je tudi lik Borisa Pahorja, ki je bil moteč element za vse avtoritarne oblasti, ki so krojile usodo naroda po svoji meri. Zvrstili so se tudi ostali govorci, ki so dali priznanje domačemu entuziastu in nekdanjemu predsedniku Društva Primorci in Istrani v Prekmurju Stanislavu Bensi, neutrudnemu borcu in piscu spominov.
Zadnja njegova knjiga Benica: nov dom, ki govori o zgodovini kraja Benica in priseljevanju Primorcev, je izšla prav ob 100. obletnici ustanovitve omenjenega kraja.
Župan občine Miren - Kostanjevica Mauricij Humar pa je poudaril, da so Primorci zamenjali kraški kamen za rodovitno zemljo, kjer so ohranili svoj naglas in dobro srce.
Bogat kulturni program
V kulturnem delu so nastopili lendavski folkloristi in pevci zbora upokojencev Nimam Časa. Ob druženju v prijetnem vzdušju in ob domači glasbi, so se izmenjale dobre želje in lepi spomini. Na nogometnem igrišču Pince Marofa, kjer je dogodek tudi potekal, ni manjkala niti pogostitev z bogračem in domačim vinom.