Büjraši so prikazali kako so nekoč iz šibja izdelovali vipe za utrjevanje obrežja reke Mure in njenih pritokov.
Turistično društvo Büjraš Ižakovci je na Otoku ljubezni v Ižakovcih v sodelovanju z ostalimi društvi iz Ižakovcev minuli konec tedna priredilo 25. Büjraške dneve. Ti so se pričeli že v petek z mitološkim večerom, sledil pa je dan ekologije in ljudske kulture ter dan duhovnosti in družabnosti.
Z vipami krotili divjo Muro
Büjraši so na slikovit način prikazali, kako so nekoč ižakovski büjraši izdelovali t.i. vipe iz šibovih vej, povezanih z jekleno žico, s katerimi so skrbeli, da nemirna reka Mura ob večjih poplavah ni prestopila svojih bregov. To opravilo so nekoč büjraši opravljali ročno, saj je ob reki Muri bilo dovolj naravnega materiala za izdelovanje vip. Ob prikazu the opravil so kolo časa zavrteli za več desetletij nazaj. Büjraštvo je bilo nekoč, tudi v časih Marije Terezije, zelo iskan in cenjen poklic. Pri büjraših je marsikdo našel tudi zaslužek in delovno mesto.
V spomin na pokojne büjraše
Ob tem jubileju so se na Otoku ljubezni v Ižakovcih spomnili nekdanjih büjrašev. Delo ob reki je danes namreč drugačno, avtomatizirano in strojno, büjraši pa so ostali le še v spominih ljudi. Na prireditvi so se tako spomnili pokojnih büjrašev, ki so hkrati tudi opomin, da reka Mura ne dopušča napak in površnosti.
Postavili büjraško hišico
Pri prikazu opravil je sodelovalo kar nekaj starejših büjrašev. Njihova želja je, da bi se jim pridružili mladi, ki bi prevzeli bogato zapuščino ižakovskega büjraštva. Letos so na Otoku ljubezni zgradili büjraško leseno hišico, pokrito s trstiko, kot spomin na nekdanje prednike. V njej se bodo večkrat družili in snovali nove ideje za prikaz büjraških opravil. Tokrat so si, kot nekoč ob büjraškem opravilu, zakurili ogenj ter ob njem pajali kruh, namazan z zaseko, pekli krompir, koruzo in ulovljene ribe iz reke Mure. Vsak, ki je stopil med ižakovske büjraše, je doživel nekaj lepega in nepozabnega. Vsakemu so postregli z büjraškimi jedmi in žlahtno kapljico.
Avtor: J.Ž.