Slika je simbolična.
Celjski kriminalisti so zaradi korupcijskih kaznivih dejanj v javnem zavodu kazensko ovadili 15 fizičnih in šest pravnih oseb.

Celjski kriminalisti so zaključili s predkazenskim postopkom preiskave sumov storitev 31 korupcijskih kaznivih dejanj nedovoljenega sprejemanja daril.

Kriminalisti so materialne dokaze ob klasičnih metodah dela pridobivali tudi s prikritimi metodami dela ter izvedbo večjega števila hišnih preiskav.

Kazensko ovadili so 15 fizičnih in šest pravnih oseb, ki jih utemeljeno sumijo, da so od leta 2022 do leta 2024 s sredstvi javnega zdravstvenega zavoda z območja Policijske uprave Celje razpolagali negospodarno in netransparentno. 

Z vnaprej dogovorjenim in usklajenim sodelovanjem so delovali tako, da so storitve, potrebne za nemoteno delovanje zavoda, katerih vrednost je sodila v okvir tako imenovanih evidenčnih javnih naročil, organizirali z izbiro favoriziranih ponudnikov, ki so sami priskrbeli konkurenčne ponudbe. 

To pomeni, da je zavod postopek javnega naročanja izvedel zgolj formalno in ne v skladu z načeli zakona o javnem naročanju.

Po naših informacijah gre za Zdravstveni dom Žalec.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Pomurja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Osumljenim izvajalcem sporočala podatke o višini sredstev, ki jih ima zavod na razpolago

V preiskavi so tudi ugotovili, da sta osumljena zaposlena v zavodu, pred formalno izvedbo posla, osumljenim izvajalcem sporočala podatke o višini sredstev, ki jih ima zavod na razpolago za izvedbo posameznega posla. 

S tem sta favoriziranemu ponudniku omogočila, da se je s ponudbo čim bolj približal maksimalni vrednosti razpoložljivih sredstev zavoda. 

Na ta način so favorizirani ponudniki cene storitev, v zameno za pridobitev posla, dvignili do 30 odstotkov od takrat veljavnih cen na trgu. Dvig cen je predstavljal vrednost daril zaposlenim v zavodu oziroma neopravičeno bogatenje favoriziranega ponudnika na račun javnih sredstev.

Osumljeni je favoriziranim ponudnikom v zameno za nedovoljeno nagrado v višini 10 do 15 odstotkov vrednosti posla omogočal sklenitev posla z zavodom, pri čemer je ravnal očitno v nasprotju z zakonom o javnem naročanju in načeli gospodarnosti, učinkovitosti in uspešnosti, načelom o zagotavljanju konkurence med ponudniki in predvsem načelom enakopravne obravnave ponudnikov.

Z ravnanji ovadenih je bila javnemu zavodu povzročena velika premoženjska škoda.

S preiskavo je bilo ugotovljeno, da so se dogovarjanja preiskovanih poslov nanašala na investicije oziroma materialno tehnična sredstva ter storitve potrebne za nemoteno delovanje javnega zavoda ne pa na dobavo medicinske opreme oziroma zdravil.

Policija: Korupciji je treba reči STOP

»Zavedati se moramo, da je vsak evro, ki je v državi izgubljen zaradi korupcije, denar, ki bi lahko izboljšal javne storitve za državljane,« ob tem sporočajo policisti.+

Najbolj izpostavljena področja s tveganji za korupcijo so med drugim javna naročila, zdravstveni sektor, finančni sektor, gradnja, šport.

Na stavbah se pogosto srečujemo s pojavom konstrukcijskih razpok. Te so najpogosteje prisotne na stenah, večkrat pa tudi na betonskih ploščah.
Zoran Dragić je za svoj novi dom izbral Marles OKNA, ki predstavljajo popolno ravnovesje med trajnostjo, estetiko in kakovostjo.

Javnim uslužbencem stranke ponujale podkupnino za ugodnejšo ali hitrejšo izvedbo javnih storitev

Da so javna naročila eno od bolj izpostavljenih področij v Sloveniji, ugotavlja tudi slovenska policija.

Prej predstavljen primer, je le eden od primerov večjih preiskav v zadnjem obdobju. V letu 2024 je policija na pristojna državna tožilstva poslala kazenske ovadbe za 98 korupcijskih kaznivih dejanj in 604 kaznivih dejanj z elementi korupcije. 

Za več kot 72 odstotkov korupcijskih kaznivih dejanj so bili dokazi zbrani s pomočjo prikritih preiskovalnih ukrepov.

»Glede na omenjene ocene se zavedamo dejstva, da so odkrita kazniva dejanja korupcije le vrh ledene gore celotne korupcijske kriminalitete,« dodajajo policisti.  Policija več kot 80 odstotkov korupcijskih kaznivih dejanj odkrije sama. 

V lanskem letu je policija obravnavala nekaj primerov korupcije, kjer so javnim uslužbencem stranke v postopku ponujale podkupnino za ugodnejšo ali hitrejšo izvedbo javnih storitev. Kar nekaj uslužbencev je to prijavilo policiji. 

»To je edini način s katerim dvigujemo integriteto javnih storitev in preprečujemo nadaljnje širjenje korupcije,« pozivajo. 

Policisti dodajajo, da lahko na videz »ulična korupcija« privede do velike premoženjske in nepremoženjske škode. 

Na primer vozilo, ki je zaradi dane podkupnine opravilo tehnični pregled in mu ne delujejo zavore, lahko povzroči tragično prometno nesrečo z izgubo življenj. 

Gradbeni projekt, v katerem je bilo četrtina vrednosti namenjene podkupninam, se izvede s četrtino manj sredstev kot po predvideni projektni dokumentaciji, kar se odraža v slabši nosilnosti objektov, slabših cestah in drugi infrastrukturi, ki ni zgrajena po predpisih.

Komentarji (2)

Ghadufleraj (ni preverjeno)

Doživotni zapor za take lopove, dobro so znali ka delajo, zato takim lopovom vse pobrati in jih doživeto zapreti .

32 (ni preverjeno)

Jes bi tudi takšo službo mòl, pol meni pol tebi, pol va si pa talala! Vrajži lopovi!

Starejše novice