Slika je simbolična.
Kakšna bo usoda več kot 3000 hektarjev državnih kmetijskih zemljišč?

Vstop hrvaške družbe Mplus v lastništvo agroživilske skupine Panvita je priložnost za nadaljnji razvoj, ne grožnja zaposlenim in kmetom, je v oddaji 24ur zvečer povedal izvršni direktor Panvite Toni Balažič

Zagotovil je nadaljnje odgovorno upravljanje s kmetijskimi zemljišči, ki jih ima Panvita v zakupu od države.

Družba Mplus, ta ima lastniške deleže predvsem v storitvenih podjetjih, je s 50-milijonsko naložbo v Panvito postala 51-odstotna lastnica enega pomembnejših slovenskih agroživilskih podjetij.

Kakšna bo usoda več kot 3000 hektarjev državnih kmetijskih zemljišč?

Balažič je v oddaji 24ur zvečer ponovil, da so v Panviti že nekaj časa iskali partnerja, ki bi jim pomagal pri razvoju na trgu, ki je zelo konkurenčen in na katerem prevladujejo veliki igralci, in ki bi podprl njihovo vizijo, da v petih letih postanejo regijska skupina s 400 milijoni evrov prihodkov. 

Po njegovih zagotovilih bo večina denarja ostala v podjetju in bo namenjena za razvoj, investicije in zaposlovanje. Zatrdil je tudi, da vse poslovne funkcije in procesi ostajajo v Sloveniji.

Glede skrbi iz kmetijskega sektorja o usodi več kot 3000 hektarjev državnih kmetijskih zemljišč, ki jih ima Panvita v zakupu, je dejal, da razloga za bojazen ni. 

Panvita po njegovih navedbah z zemljišči odgovorno upravlja in skoraj vse pridelke in izdelke proda v Sloveniji. Tako bo tudi vnaprej, je napovedal. Dosedanji lastniki, družina Polanič, so si medtem zagotovili, da bodo morali v celoti soglašati s kakršnimikoli spremembami v povezavi z zemljišči, je pristavil.

Država ima možnost preprečiti morebitne zlorabe glede kmetijskih zemljišč

Zaradi tega posla ne bo v Sloveniji niti enega delovnega mesta manj in niti en poslovni partner ne bo brez posla, je prepričan Balažič. Prihod družbe Mplus, ki je finančni vlagatelj in ne strateško podjetje v panogi, ni grožnja, ampak priložnost, ki jo moramo izkoristiti, meni.

Spomnil je, da Panvita ni edina naložba Mplusa v Sloveniji in da je polovični lastnik podjetja ob Stjepanu Oreškoviću njegova soproga, ki je Slovenka. Oba lastnika in vsi njuni otroci govorijo slovensko, otroci imajo tudi dvojno državljanstvo, je še pripomnil Balažič.

Ob tem je ugotavljal, da ima država tudi možnost preprečiti morebitne zlorabe glede kmetijskih zemljišč, in prepričan je, da bo razmere budno spremljala.

»Zanimiva podrobnost pri Mplusu je, da je polovični lastnik podjetja, ki je večinski lastnik Mplusa, dejansko Slovenka. Torej žena gospoda Oreškovića. To vsekakor postavlja vse skupaj v neko drugo perspektivo. Tudi vsa družina tekoče govori slovensko. S tega vidika prevzemnik ni samo Hrvat, ampak tudi Slovenka,« je povedal.

Naj ob tem pojasnimo, da družina Orešković sicer obvladuje le dobro polovico sklada, ki kotira na zagrebški borzi. Preostala slaba polovica je namreč v lasti različnih institucionalnih lastnikov, med drugim hrvaških pokojninskih skladov in bank, sicer je v sklad novembra lani vložila tudi Evropska banka za obnovo in razvoj EBRD.

Na stavbah se pogosto srečujemo s pojavom konstrukcijskih razpok. Te so najpogosteje prisotne na stenah, večkrat pa tudi na betonskih ploščah.
Zoran Dragić je za svoj novi dom izbral Marles OKNA, ki predstavljajo popolno ravnovesje med trajnostjo, estetiko in kakovostjo.

Vpleteni bodo morali tako pri tem vprašanju sodelovati brez fige v žepu

Kmetijska ministrica Mateja Čalušić je v oddaji Odmevi na Televiziji Slovenija povedala, da na ministrstvu zasebnega posla ne morejo komentirati, je pa zagotovila, da bodo budno spremljali, kako se upravlja s kmetijskimi zemljišči, ki jih ima Panvita v zakupu.

Morebitne spremembe zakona o kmetijskih zemljiščih, ki jih omenjajo predstavniki kmetov, pa so po besedah ministrice stvar dialoga in skupnega dogovora vseh deležnikov v prehranski verigi. 

Do zdaj so bili po njeni oceni parcialni interesi vedno premočni, da bi do dogovora prišli. Vpleteni bodo morali tako pri tem vprašanju sodelovati brez fige v žepu, je dodala.

Čalušić obžaluje, da v preteklosti kot država nismo bili pripravljeni strategije prehranske varnosti in ravnanja z agroživilskimi podjetji postaviti kot nacionalno prioriteto. Pri tem pa je opozorila, da so skrbi glede prehranske samooskrbe tudi posledica tega, da prehranska veriga ni sklenjena in da sta dialog in sodelovanje v njej še vedno pomanjkljiva.

V smeri krepitve verige, sodelovanja s stroko in pravilnega usmerjanja kmetijskih subvencij in podpor gredo zato tudi napori ministrstva, je še navedla.

Komentarji (24)

Aoxd (ni preverjeno)

Vsa podjetja kjer je bil so bila prodana hrvatom. Zanimivo

Posto (ni preverjeno)

50% lastnik toga investicijskoga sklada je slovenka.

KruhkiKrhki (ni preverjeno)

V letu dni po smrti Polaniča ste zapravili vse.

HaloPIZZAdosta… (ni preverjeno)

Kak je stari ša, je že razprodaja… svaka čast!

slvkoso (ni preverjeno)

sem bil zaposlen na KG oziroma Pan vita med leti 1978 in 2004. Takrat je bilo to last države odnosi do delavcev korektni a po osamosvojitvi je šlo samo navzdol odnos vodilnih do delavcev katastrofalen in pride Polanič in kupi KG brez enega evra, KG Rakičan ki je takrat poslovalo z velikim dobičkom je vzelo kredit in kupilo samo sebe za Polaniča. Za tiste kateri ne veste je tu kjer je sedaj Maksimus bila kmetijska enota itd

Kavran (ni preverjeno)

Isti kurac kak negda na Mlinopeki. Podjetje je šlo v notranji odkup, samo ka so delavci küjpili Pojbiči stolec. Šče kredite so delavci vzeli in küjpili delnice, prodal si pa samo lejko v notranjon kraugi. Te pa udri po delavci. Bil si pes, magarec, svinja samo človik nej. Na lejta njemi idejo v PM in fala kurci vse de püjsto kak mij vsi.

sultan bokalo (ni preverjeno)

Po žetvi bo romala pšenica na Hrvaško in kukorca 100 %

čarni vrag (ni preverjeno)

Ta Balažič fantazira in zavaja. Zdaj je še soprogo tega Oreškoviča privlekel naprej. Problem je v tem, da je na Hrvaškem vsako večje podjetje tako ali drugače v lasti HDZ in s tem politike. V Panvito smo davkoplačevalci preko subvencij vložili na desetine milijonov, ki bodo zdaj izgubljeni. Možno je celo, da bo proizvodnja v Panviti zmanjšana, da bodo lahko Hrvatje pri nas plasirali svoje viške. To je vsekakor ogromna škoda za nas in velika sramota za Slovenijo. Na žalost imamo na ministrskih mestih diletante kot je ta Čalušićeva. Naj Panvita vrne subvencije, ki jih je prejela, ne pa da zdaj naš denar konča v žepih Polaničev.

MuckeJedne (ni preverjeno)

To je istina. Vračilo subvencij (teh je bilo za več kot 50 milijonov samo na eni firmi), bi bilo do države pošteno. Država omogoča zaslužek, doda subvencijo, potem pa se razprodamo HRVATOM, nekom ki nima denarja, kot je vidno že iz poslovnih poročil, torej bo pomagala država Hrvaška. Zakaj le?

xxxxx (ni preverjeno)

Pa ka motaš, ka pišeš v prvi osebi. Ka si ti prodal! Do sedaj je bila Panvita v 100% lasti družine Polanič, sedaj naprej pa de 49% Polanič in 51%MPlus.

….. (ni preverjeno)

A so Polaniči lastniki več kot 3500 hektarjev prvovrstnih zemljišč ali pa država, pametnjakovič???

Taraaa (ni preverjeno)

Žalostno,da ste glih spet Hrvatom prodali. Vidi se kaj so naredili z mercatorjem,hoteli na obali,..... vse propada ŽALOSTNO

busolenko (ni preverjeno)

Vsi ste meli šanse vložiti svoje milijone... aja točno, nemate jih. Vsi po vrsti ste na pou klošari, po interneti pa najbole čedni. Za večino vas tu ka komentejrate bi bilou boukše ka bi se s hamron po prstaj vsekali prlej kak začnete somarije tipkati.

čarni vrag (ni preverjeno)

Toda ključno vprašanje je naslednje: zakaj bodo Hrvati za dobro polovico Panvite plačali kar 50-krat več od cene, po kateri je svoj četrtinski delež pomurske skupine družini Polanič pred manj tremi leti prodala država? Smo naposled le dobili dokaz, da je bila oškodovana pri poslu, pri katerem je v vsaj dveh vlogah nastopal Franci Matoz, dolgoletni odvetnik takratnega predsednika vlade Janeza Janše?

Ti Boga, Janševi so nej samo kradnoli pri maskah, ventilatoraj in cepivih za "covid", nego tudi pri Panviti. Oktobra 2021 je bila Panvita vredna okoli 4 milijone, zdaj pa okoli 100 milijonov. To je neverjetno. So v Rakičani našli rudnik zlata?

Vodka (ni preverjeno)

Isto se se končalo z Pomgradom domačih delavcev ni samo tujci itd baje Madžari se zanimajo za vstop v Pomgrad isto kot Panvita vse bo v rokah Hrvatom in Tujcem še te Hrvat bi te naj kupi dol NŠ Muro

Vodka (ni preverjeno)

Isto se se končalo z Pomgradom domačih delavcev ni samo tujci itd baje Madžari se zanimajo za vstop v Pomgrad isto kot Panvita vse bo v rokah Hrvatom in Tujcem še te Hrvat bi te naj kupi dol NŠ Muro

MigRant (ni preverjeno)

Če bi mi bili država "kak se šika", bi lahko imeli "tujci" max. 49% delež,...ne pa, da se razprodaja državno premoženje vsepovprek!
Kaj bodo gojili na teh površinah, kakšen monopol imajo, kdo bo imel koristi od prodaje, kaj bo to prineslo našim kmetom...to se je treba vprašati!!! Razprodaja države!

čarni vrag (ni preverjeno)

Če je šel bik, naj gre še štrik!

majmun (ni preverjeno)

jebo te brzi, jaboko ne spadne dalec
a ja tata kupi mi tesla

majmun (ni preverjeno)

dvakrat so zavazali njivske poti,zdignoli so jih za 30cm na mestaj 50cm, normalno ka se dvigne nivo stojece vode, na njivaj mamo jezero , isto doma na dvorisci,cesto dvignoli ,grabe so zavozili budale, sosedi so budzovani dvigne grunt,bat pa teraj teslo

majmun (ni preverjeno)

nizje lezece del vasi so prikljucili na crnec,dvakrat na leto je crnec poln.....
dva metra grabo so zasuli, nadomestili z pol metrski cevmi
mali je isto brzi kot stari

….. (ni preverjeno)

To je šele začetek. Pripravite se za Pomgrad, tam je šef še večje *žaljiva vsebina je bila odstranjena*!

LENDAVČAN 1 (ni preverjeno)

Izdaja.

Samomalo (ni preverjeno)

Strateški partner, žena slovenka, višji cilji...vse to je hrana za butce. Dejstvo: slab management, brez vizije in enega atoma družbene odgovornosti. Tudi strokovnosti. Čas je, da se ta samooklicana elita (z nedonošenim potomcem na čelu), a v bistvu gresivni lopovski kmetavzarji, na vsak možni pravni način odstrani iz Prekmurja, ker nas bodo uničili.

Starejše novice