Vrh slovenskega gospodarstva, ki ga tradicionalno organizira Gospodarska zbornica Slovenije, je namenjen izmenjavi mnenj, videnj in pobud med vlado in gospodarstvom. Letos je potekal pod sloganom Ne čakaj pomladi, ne čakaj na maj.
Zbrani so spregovorili o proizvodnji energije iz obnovljivih in nizkoogljičnih virov, s katero bi Slovenija lahko povečala energetsko neodvisnost in samozadostnost ter izboljšala energetsko učinkovitost.
Naslovili so tudi kibernetske grožnje in digitalizacijo ter s tem povezane naložbe v digitalne inovacije in kibernetsko varnost, pa tudi prizadevanja za prehransko varnost in podporo trajnostnemu kmetijstvu ter zmanjšanju odvisnosti od uvoza.
Kaj bi morali storiti za to, da bomo v Slovenji zagotovili energetsko, prehransko in kibernetsko varnost, so razmišljali tudi sogovorniki na okrogli mizi, za katero se je predstavnikom gospodarstva pridružil tudi minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han. Vodilne predstavnike slovenskih podjetij je na koncu nagovoril tudi premier Robert Golob.
Bo vlada gospodarstvu pomagala s posebnim zakonom?
Robert Golob je na vrhu gospodarstva spregovoril tudi o novem obračunavanju omrežnine. Predsednik vlade meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom.
Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.
Golob je dejal, da bodo pod okriljem ministrstva za okolje, podnebje in energijo ter gospodarske zbornice ustanovili delovno skupino, ki bo najprej vzpostavila sistem nadzora nad tem, ali je tarifni sistem pravičen in sorazmeren.
»Ko bomo na podlagi te analize ugotovili, kakšno je stanje, bomo lahko s prihodnjim letom preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže tudi v tarifne postavke,« je dejal.
V pripravi ukrep skrajšanega delovnega časa
Oktobra uveljavljene spremembe sistema omrežnine so bile po njegovih besedah narejene »preveč naivno, poenostavljeno«
Učinki so bistveno večji, kot so kazali izračuni, zato se je vlada odločila za ponovno regulacijo cen električne energije za gospodinjstva. Ni pa mogla na ta način pomagati tudi gospodarstvu, saj bi to veljalo za nedovoljeno državno pomoč, je pojasnil.
Ker je slovensko gospodarstvo izpostavljeno zmanjšanju naročil, na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pripravljajo ukrep skrajšanega delovnega časa, ki naj bi prizadetim podjetjem pomagal ohraniti zaposlene.
»Upamo, da bo ta ukrep samo začasen, da mogoče sploh ne bo potreben,« je dejal Golob in dodal, da ne bodo čakali, da nas kriza prizadene, pač pa jo bomo pričakali pripravljeni. Ukrep naj bi bil uveljavljen čim prej v začetku prihodnjega leta.
Celoten izkupiček od davka na premoženje za razbremenitev dela
Socialni partnerji so se že skorajda dogovorili o poenostavitvah vodenja evidenc delovnega časa, ki je bilo eno od perečih vprašanj na lanskem vrhu gospodarstva, dolgoročno pozitivnih učinkov za podjetja si Golob obeta tudi od davčne olajšave za nove kadre iz tujine, ki jo določa novela zakona o dohodnini.
Sam si želi, da bi lahko davčno razbremenili delo tudi za vse ostale zaposlene. A če želimo zmanjšati davčno obremenitev, moramo to davčno obremenitev vzpostaviti nekje drugje, je dejal in napovedal, da se bo celoten izkupiček od davka na premoženje, za katerega izhodišča namerava vlada predstaviti do konca leta, namenil za razbremenitev dela.
»Ta davek ne more biti namenjen polnjenju proračuna in tudi ne bo, namenjen bo razbremenitvi dela v gospodarstvu,« je zagotovil.
Šimonka pravi, da je nov sistem omrežnine kapljica čez rob
Problematiki cen energentov, ki da so nekonkurenčne in dušijo industrijo, se v nagovoru zbranim prav tako ni izognil predsednik gospodarske zbornice Tibor Šimonka.
Kapljica čez rob je novi sistem obračunavanja omrežnine, ki podjetjem ne omogoča nobenega prilagajanja in jim zelo povečuje stroške poslovanja, je dejal. »Gospodarstvo in državljani potrebujemo zanesljivo samozadostno oskrbo z električno energijo po konkurenčnih cenah,« je opozoril.
Šimonka je spomnil, da nas mednarodne inštitucije že nekaj let opozarjajo na zaskrbljujoč trend zaostajanja Slovenije v konkurenčnosti. Produktivnost je še vedno zelo nizka, dodana vrednost ne raste, zaostajamo tudi po obsegu tujih investicij.
Priznal je, da Slovenija v primerjavi s članicami Evropske unije beleži nadpovprečno gospodarsko rast, a kot je dodal, se tempo približevanja razvitosti Slovenije povprečju unije kar precej upočasnjuje.
Za spremembo davčne politike in debirokratizacijo
Slovensko gospodarstvo potrebuje stabilno, predvidljivo, razvojno naravnano in konkurenčno poslovno okolje, je dejal Šimonka ter dodal: »Tukaj žal ne morem biti nekritičen.«
V zadnjem času se namreč gospodarstvo dodatno obremenjuje s prispevki, povečuje se birokracija, da bi se preprečilo izkoriščanje zakonodaje, se uvaja nove predpise, namesto da bi sankcionirali kršitelje, je dejal.
Gospodarstvo po njegovih besedah potrebuje predvsem celovitejše spremembe davčne politike in prispevkov, s katerimi se bo razbremenilo plače visoko kvalificiranih strokovnjakov.
Želi si takšne zdravstvene in pokojninske reforme, ki ne bo prinesla povečanja prispevkov in izdatkov, ter debirokratizacije in povečanja učinkovitosti javne uprave, okrepili bi morali tudi trg kapitala.
Komentarji (12)
pokaj golob, ka si prodal dušo globalizmu, narod pa porino v drek. In to de se še stopnjevalo, dokec nemo do kraja stalinistična država, tak kak se zaj dogaja v Britaniji. Še prdnote neš mogo, ka ti nebi davek gor na to počile. Dokec de se slino WEF-i pa coprnici de Laynovi, nede prinas nič boukše,samo slabše še lejko grata. Trbej poceni elektriko odavati v tujino? Ka pa če bi najprle poskrbo za lastni narod, pa te kda mo je proizvedli dejansko preveč, te jo odavle dale.
Da je nerezonsko, nepremišljeno... prodal elektriko v tujino in smo potem posledično morali uvažati bistveno dražjo je znano. Ampak, v nekih anketah priljubljenosti, tako njega kakor vlade, se mu zaradi tega podpora ni bistveno zmanjšala.
Saj je na dlani: Golob, pa Golob, ni važno, če pelje državo v pogubo (to mu sedaj očita celo propadli politik Erjavec), "samo da ni Janša"!
Bil Janša enormno antipatičen, takih bedarij nobena njegova vlada ni delala. Zadnjič je bil na portalu prepir o prodaji Mercatorja... pa smo dokazali, da Janša ni prodal Mercatorja Hrvatom, ampak je to storila Bratušekova po bistveno nižji ceni, kakršno bi leto, dve pred tem dosegel Janša. Je pa nekdo zapisal, da je to storil Janša in so takoj začeli padati plusi... seveda od popolnoma neukih, kateri ni važno ničesar, razen "samo da ni Janša"!
Res... lahko je tudi Paja Patak ali njegova "koketka" Tinka Skopušnik, "samo, da ni Janša"!
Se pravi ka mo davkoplačevalci financejrali bogatenje elektro distributerov.
Distributerji bi morali vlagati ves dobiček v obnovo, nadgradnjo omrežja. In si ne izplačevati nobenih nagrad na račun uspešnosti.
Da mi vse nekdo prinese na krožniku bi tudi sam vedel poslovati z dobičkom. Na račun davkoplačevalcev!
Učinki so bistveno večji, kot so kazali izračuni, zato se je vlada odločila za ponovno regulacijo cen električne energije za gospodinjstva.
To pa je res višek vladne nesposobnosti. Niste znali izračunati kakšni bodo učinki nove omrežnine. To je res neverjetno. To bi lahko izračunal vsak malo boljši srednješolec. Zdaj pa boste naš denar prelivali v žepe elektrodistributerjev preko davkov. Bojim se da nas peljete namerno v pogubo. Ljudi ste nategnili s toplotnimi črpalkami, zdaj pa ne bodo zmogli plačati računov.
In to vlado vodi doktor elektrotehnike, ustanovitelj podjetja Gen-i, Robert Golob. Glede na gornje, kaj se je o energetiki naučil kot direktor podjetja?
Podobno sem se spraševal mislim da leta 2018, ko je tedanja vlada pod vostvom doktrja pravnih znanosti Mira Cerarja poslala neko tožbo proti Hrvaški (mislim, da se je šlo za teran) na napačno sodišče.
Le kje... sta dobila te doktorate?
Doktor Golob potuje v Kijev, kjer njegovemu pajdašu Zelenomi glumci ide zelo slabo. Ukrajinci so skoraj brez elektrike, kar je cilj tudi Goloba.
Čas bi že bil, da zabremzate z vašimi neumnostmi! Kdo pa ste vi "učenjak", da ocenjujete strokovnost ljudi? Ko boste sami posedovali takšen naziv, ko boste sami kaj dosegli, takrat se oglasite. Sicer pa za pisarjenje neumnosti ne potrebujete niti osnovne šole. Kot kaže, spadate med zelo redke samouke, ki toliko vedo o energetiki. Tudi vaš Janez s Kumrovško diplomo ni naredil nič omembe vrednega, prej škodljivega. Aja, baje je kot nekdanji "vladar" znižal % ob upokojitvei? Bog ne daj, da bi se ta nesposobni podivjani psihopat še kdaj pojavil v bilo kateri Vladi. Lahko si pa njegovo sliko, za dušo, obesite na steno, ali pa kar okoli vrata in mu pojete večno slavo za "zasluge" upokojencem!
Ti si sigurno kakšen komunajzer. Takrat je bilo prepovedano kritizirati strokovnost ključavničarja, ki je vodil SFRJ in šefa slovenskih komunistov Popita, ki je bil menda mesar ali nekaj takega.
Tudi takrat ni bila pomembna izobrazba, ampak le zdrava kmečka pamet. In tudi naprej bo tako! Komunajzer sem pa vsaki neparni dan v tednu. Toliko v vednost.
@ ".": Enkrat se že nehaj zaletavati vame in enostavno povedano, nekaj si zapiši v možgane:
Če je Janša, je dovoljeno vse, pljuvanje, kritiziranje...
Če je kakšen odrešenik, novi obraz, se ne sme nič. Ker so nezmotljivi. Tako se pač obnašaš!
Čisto pravilno sem napisal, da je vlada pod vodstvom Mira Cerarja poslala tožbo glede mislim da terana, na napačno sodišče. Kaj je Miro Cerar po poklicu? Največ znanja bi moral izkazovati ravno na področju prava, pa je pogrnil.
Golob sicer ni doktor znanosti glede energetike (mogoče tega naziva na tem področju ni moč niti doseči, ne vem), ampak je doktoriral na področju elektrotehnike. In bil 15 let direktor Gen-i-ja, torej energetskega podjetja. In tu nam prodaja pravljice, da ne bo z novo omrežnino nič narobe... naenkrat čez noč pa ugotovi, da temu ni tako. In koliko bedarij je že izrekel, pa nič?
Kaj sem torej zgrešil? Oz. bolje, zakaj se Golob zaradi svojih potez ne sme kritizirati, nekje napisati, da je slab premier? Zakaj bi za to potreboval šole, ko v dobi interneta niti ni potrebno, da dosti veš, saj vse najdeš tam. In ne mislim samo Demokracije. Njega kritizirajo tudi na Siolu, Žurnalu, portalu RTV Slovenije in še se najde. Na njega se je celo spravil propadli politik Karel Erjavec. In če že on???
Dojemi, da država pada in da je ta vlada ne more dvigniti. Lahko to stori nova desna vlada? Mogoče da, mogoče ne, se bo videlo, dejstvo pa ostane: trenutno nam kaže slabše, kakor vi levaki mislite. Na pragu je nov davek za dolgotrajno oskrbo, ampak kaj bomo plačevali (tudi upokojenci, delodajalci)? Saj nimajo nič pripravljeno. Nimajo nič glede zdravstvene reforme, plačna to ni, kar so naredili, je enostavno poprava plač in bogatejšim so dali zraven veliko več, kakor tistim, kateri dobijo že sedaj malo. Kje je davčna reforma (so se pa hitro znebili največjega strokovnjaka glede tega Ivana Simiča) in še marsikaj se ni storilo, kar se je obljubljalo. In se niti ne bo, ta vlada tega enostavno ni sposobna.
P.s.: Da, Janša je znižal procent za izračun pokojnine, a lej ga vraga, pokojnine se niso čez noč zmanjšale za 20%. Čudotvorac, ni kaj, a? Čisto enostavno, čeprav zadeva ni tako enostavna, niti je na kompliciran način ne vem razložiti, torej enostavno se je spremenil način za izračun. Prej so pokojnino računali iz neke neto osnove, potem pa iz bruto osnove in manjši odstotek je prinesel približno enak izračun. Pa res verjameš, da bi bili državljani tiho, če bi čez noč npr. nekdo dobil 800 eur penzije, prejšnja pa bi bila 1000??? In kolikokrat se to pojasnjuje, ker nekaterim enostavno ne gre v glavo?
Golob je hlapec globalistov in s tem naš sovražnik. V interesu svojih gospodarjev uničuje Slovenijo. Slovenski Butalci pa nori kak so, so navdušeni. Samo da je nej Janša. Janša je s svojim ravnanjem med kovid prevaro, pokazo, ka je iz iste štale kak Golob. Natiskali so 2.000 milijard Eur na podlagi ničega in te pejneze talali med ljudstvo. Golob pa odobri zvišanje omrežnine, zdaj de pa to svojomi podjetji (ki ga vodi hčerka) plačuvo iz državne kase. Zemlja odpri se!